„Vintage stílusban öltözködni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell vintage stílusban öltözködni? == right Magát a „vintage” szót eredetileg Franciaországban használták a jó minős…”)
 
(Nincs különbség)

A lap jelenlegi, 2014. december 1., 10:41-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell vintage stílusban öltözködni?

Vintage stlye.jpg

Magát a „vintage” szót eredetileg Franciaországban használták a jó minőségű borok jelzőjeként, ebben a formában a jelentése „szüret”, „begyűjtés” volt. Manapság egy divatirányzatot jelöl, melyben elsősorban az 1920-as évektől az 1960-as évekig terjedő korszak főbb jegyeit ötvözik a modern anyagokkal, darabokkal. A kihívást és az egyediséget az adja, hogy neked kell megválasztanod a pontos korszakot, valamint hogy milyen módon kívánod ötvözni a mai divatos holmikkal. Általánosságban a vintage koncepciók jellemzője, hogy játékos, mégis szerény és nőies hangulatúak. Alapelemei közé tartoznak a koptatott farmerek, a virágminták, az A-vonalú szoknyák, a csillogó felsők, csipkék és gyöngyök minden mennyiségben.


[szerkesztés] Lépések

  1. Határozd meg pontosan, hogy a vintage-on belül melyik korszak stílusjegyei tetszenek neked a legjobban! Természetesen nem kötelező kifejezetten például csak a ’20-as évekbeli holmikat hordani. Egységesítsd a saját stílusod, formáld önmagadra a lehetőségeket! Ezáltal mások számára is meghatározható leszel, nem fogsz naponta máshogy kinézni.
    • Az 1900-as évek fő jegyei a rengeteg csipke, a fűzős felsők és a galléros pólók voltak.
    • Az 1910-es években a fűzős cipő és csizma, valamint a viharkabát uralkodott.
    • Az 1920-as években hódított a Flapper stílus, melynek főbb jegyei a rojtos ruhák, magas sarkú cipők, egyoldalú hullám a frizurában, fejdíszek és a boa voltak.
    • Az 1930-as években a szőrmegallér és a széles karimájú kalapok voltak népszerűek.
    • Az 1940-es években a 7/8-os nadrágok, a pasztellszínű pulóverek és a nyakláncszerű pánttal rendelkező, ujjatlan toppok voltak divatosak.
    • Az 1950-es években a kör alakú szoknyák, a bőrkabátok és a testhez simuló dresszek hódítottak.
    • Az 1960-as évek tulajdonképpen a hippi korszak volt, így akkoriban a trapéz lábszárú nadrágok, extrán színes és mintás felsők, valamint a béke jelképének viselése volt a divat. Így ebből a korszakból nem ajánlatos túlságosan sok elemet felhasználni.
  2. Keress boltokat, turkálókat és webshopokat, ahol eredeti vintage stílusú darabokat tudsz vásárolni! Szerencsére Magyarországon is egyre elterjedtebb ez az irányzat, így nem leszel egyedül a keresgélésben. Érdeklődj fórumokon, nézz körbe külföldi oldalakon és mindig járj nyitott szemmel!
  3. Nézz körbe a mai üzletláncokban és online divatáruházakban is! Ha már ismered a vintage stílus jegyeit, akkor könnyen találhatsz olyan modern darabokat is, amik megfelelnek a vintage kritériumainak, azaz hasonlóképpen régimódiak.
  4. Próbáld vegyíteni a régebbi holmikat az újakkal, azaz alakítsd ki a saját vintage stílusod! Vegyíthetsz két korszakot is, de egy kifejezett korszakot is kiegészíthetsz új darabokkal vagy pont fordítva: az újabb, vintage-szerű ruhákhoz kereshetsz régebbi kiegészítőket.
  5. Gondolj a ruhadarabokon túl (szoknya, nadrág, felső, ruha) a cipőkre és a kiegészítőkre is! Nem teljes a szett, ha a cipő vagy a fülbevaló nem illik a képbe.
    • Egy korabeli kalap valamilyen színes kitűzővel egészen biztos jó választás, ugyanis akkoriban szinte kötelező volt a kalap viselése. Általában ez számított az öltözék ékének, sokszor igen merész kalapokat is hordtak az akkori nők. Manapság érdemes ezzel óvatosan bánni, mert sokan nem értenek a kalapokhoz, és inkább bohócnak titulálnak, mint divatosnak.
    • Az ékszerekből széles kínálat áll rendelkezésedre bármelyik bizsuboltban vagy online áruházban. Akkoriban a hosszabb nyakláncok, a merész méretű és mintázatú karperecek, valamint a clips típusú fülbevalók uralták a divatot. Azonban arra figyelj, hogy ha több ékszert is viselsz egyszerre, akkor csak az egyik darab legyen hangsúlyos, ne versenyezzenek egymással!
    • Cipőválasztásban kell a legjobban odafigyelni, hiszen a használt cipők sokszor rendkívül rossz állapotúak, ráadásul előttünk már valaki kijárta, így a mi lábunkra teljesen kényelmetlen. Érdemes modern, de a stílusjegyek alapján régimódi cipőt választanod. Ilyen stílusjegy például a hosszú fűzős csizma, az oxford típusú cipő és a bőr, mint meghatározó anyag.
    • Egy sál is fontos kiegészítő lehet. Akkoriban az apró mintás selyemsálakat részesítették előnyben. Ezt a nyakadban hordhatod többféle módon is, melyről ide kattintva olvashatsz bővebben.


[szerkesztés] Tippek

  • Penelope-cruz-vintage.jpg
    Gyűjts inspirációt a sztárok világából! Akad jó pár külföldi, nagynevű színésznő, akit szintén rabul ejtett ez a stílus. Az összeállításaikat szemlélve átfogóbb képet alakíthatsz ki magadnak a vintage öltözködésről. Hírességek, akik szintén szeretik a régimódi holmikat: Liv Tyler, Lindsay Lohan, Kate Moss, Alexa Chung, az Olsen ikrek és Milla Jovovich. A képen Penelopé Cruz látható a 2009-es Oscar díjátadón, ahol egy eredeti ’60-as évekbeli estélyiben jelent meg.
  • Csak akkor kezdj el vintage stílusban öltözködni, ha az passzol a személyiségedhez! Mivel egyedi, régimódi darabokról és játékos életfelfogásról van szó, előfordulhat, hogy nem érzed magad jól a ruhákban. A kisugárzás és a kényelem pedig fontosabb a jólöltözöttségnél.
  • Készíts magadnak vintage stílusú ruhadarabokat, kiegészítőket! Megunt ruháidat kiegészítheted pár csipkével vagy virágmintával, hogy hű legyen a kiszemelt korhoz, és már kész is a saját vintage stílusú holmid! Légy kreatív, de mindig tervezd meg előtte, mit szeretnél! Akár le is másolhatod a kiszemelt ruhadarabokat a sajátod átalakításával, így még pénzt is spórolhatsz.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • vintage boltok, webshopok
  • turkálók
  • nagymama, dédnagymama megunt és elfeledett ruhatára
  • kreativitás
  • nyelvtudás az online vásárláshoz


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Kerüld az olcsó és a silány minőséget! Nem minden turkálóban vásárolt vagy nagymamától örökölt régi ruhadarab számít vintage stílusúnak. Általában tényleg használt ruhákként juthatsz hozzá a vintage darabokhoz, de azok mindegyike exkluzív, a maga idejében is meghatározó szerepet játszó ruha és kiegészítő legyen! Már csak azért is, mert a hibás, elszakadt darabokat nehéz és költséges javítani, felújítani.
  • Ne keverd össze a vintage stílust a retro irányzattal! Utóbbi ugyanis az 1970-es évektől a ’90-es évek elejéig uralkodó divatra vonatkozó kifejezés.


[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Stilago