„Feljelenteni valakit” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell feljelenteni valakit? == right|250pxFeljelenteni, azaz a büntetőeljárást elindítani valaki ellen akkor kell, ha törvényszeg…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2014. augusztus 25., 14:43-kori változata
Hogyan kell feljelenteni valakit?
Feljelenteni, azaz a büntetőeljárást elindítani valaki ellen akkor kell, ha törvényszegő módon viselkedik, bűncselekményt követett vagy követ el. A büntetőjog szerint összefoglaló néven bűncselekményeknek nevezzük a társadalomban nem kívánatos, közösségellenes magatartásokat. Pontos fajtái nehezen különíthetők el, de ez már jogi kérdés. A lényeg, hogy fel kell ismerni a törvényt és szabályokat sértő viselkedéseket. Feljelentést bárki tehet, sőt, bizonyos esetekben az is büntetendő, ha a nyilvánvaló törvénysértést elmulasztjuk megtenni.
Lépések
- Próbáld körülhatárolni, milyen bűncselekményt véltél felfedezni! Nem az a lényeg, hogy az éppen hatályos Btk. (Büntető törvénykönyv) paragrafusait fejből tudd, hanem csak próbáld meghatározni, mivel is állsz szemben. Csak hogy néhányat említsünk: kábítószerrel kapcsolatos dolgok, gyilkossággal kapcsolatos, lopással kapcsolatos, korrupcióval kapcsolatos stb.
- Biztosan alá tudod támasztani szilárd tényekkel a bűncselekményt? Fontos átgondolni, mivel ha nem rendelkezel kellő mennyiségű és hitelességű bizonyítékkal az ügyben, akkor nem tudsz érvényt szerezni feljelentésednek. Ráadásul, ha valótlant állítasz, könnyen eshetsz te is bűncselekmény vádja alá a hamis tanúzással.
- Fogalmazd meg körültekintően magadnak a feljelentést! Nem elég szilárd tényekkel a kezedben a feljelentést megtenni, hanem normálisan, világosan megfogalmazva elő is kell tudnod adni azt. Ha úgy gondolod, hogy a tényeknek elégnek kell lenni egy ilyen procedúrához, akkor bizony tévedsz. Meglehet, hogy pont a hanyag fogalmazásnak és előadás miatt nem indítják el az eljárást.
- Írásban vagy szóban? Mind a két módon lehet feljelentést tenni valaki ellen, rajtad áll, hogy melyiket választod. Ha inkább leírnád, akkor azt feladhatod postai úton, vagy leadhatod személyesen is a helyi/kerületi ügyésznél vagy nyomozó hatóságnál. Szóban is el lehet mondani az ügyészségen vagy a nyomozóknak, ilyenkor ők foglalják írásba, majd hitelesítened kell az aláírásoddal. Létezik úgynevezett telefontanú is, tehát akár telefonon keresztül is tehetsz feljelentést, ilyenkor utólag foglalják jegyzőkönyvbe és hitelesítik aláírásoddal, amit mondtál.
- Ha minden adatot beszereztél, és eldöntötted a feljelentés módját, akkor tedd csak meg! Írd fel, hogy pontosan kit gyanúsítasz és szerinted mivel, valamint mellékeld a bizonyítékokat is. A neten szerencsére sok mintát találsz, így van miből kiindulnod.
Tippek
- Ha még soha nem tettél még feljelentést, kérj segítséget jogi képviselőktől, ügyvédektől!
- Ha anyagiak miatt ki szeretnék kerülni az ügyvédi tanácsadást, akkor érdemes szóban megtenned a feljelentést a helyi/kerületi nyomozóhatóságnál, hiszen ott majd segítenek neked a megfelelő és körültekintő jegyzőkönyvet felvenni.
- Ha írásban adod fel a feljelentést, érdemes ajánlott levélként küldened!
Amire szükséged lehet
- Bizonyítékok
- Precíz fogalmazási készség
- Papír és toll
Figyelmeztetések
- Jól gondold át, miért teszel feljelentést! A bűncselekmény vádja nem gyerekjáték, mind a két fél részéről komoly következményei lehetnek, főleg, ha ártatlanul vádolsz meg valakit!