„Városban kerékpárral közlekedni” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell városban kerékpárral közlekedni? == right|250pxA városban való kerékpározás sokszor már az extrém sport kateg…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2014. augusztus 4., 23:00-kori változata
Hogyan kell városban kerékpárral közlekedni?
A városban való kerékpározás sokszor már az extrém sport kategóriába tartozik, mert se a kerékpározók, se az autóval közlekedők nem figyelnek oda egymásra. Pedig a nagyvárosokban nagyon hasznos lenne, ha minél többen választanák a biciklizést, csökkentve ezzel a dugókat, és a gépjárművek okozta légszennyezést. Itt az alkalom, hogy te is tegyél környezetedért, és biciklire pattanj. Néhány egyszerű lépést betartva pedig nem kell tartanod a városi kerékpáros közlekedéstől sem.
Lépések
- Szerezz be egy műszakilag ellenőrzött biciklit. Ha már van biciklid, akkor azt is érdemes átnézetned, nehogy útközben derüljön ki, hogy probléma van a kerékpárral.
- Szereld fel a KRESZ szabályainak megfelelően. Az előírások szerint minden #*kerékpár kötelező kelléke:
- fehér színű első lámpa
- vörös színű hátsó lámpa
- vörös színű hátsó prizma
- csengő
- borostyán sárga színű küllőprizma legalább az egyik keréken
két egymástól független fék
- Gondoskodj a kerékpárod biztonságáról. Minden esetben kösd le a biciklidet megfelelő vastagságú lakattal, és ha esetleg mégis ellopnák, azonnal jelentsd a rendőrségen.
- Közlekedj körültekintően. Használd a kerékpár utakat, és a zebrán való átkeléskor szállj le a bicikliről, mert az autósok nem számítanak a gyors #sebességgel haladó biciklisekre.
- Csatlakozz különböző biciklis megmozdulásokhoz, szervezetekhez. Az egyik legtöbb embert elérő program a Critical Mass, melyet évente kétszer országos szinten is megrendeznek.
Tippek
- Ha bizonytalanul közlekedsz még biciklivel, akkor kevésbé forgalmas helyen érdemes egy kicsit gyakorolnod, hogy a közúti forgalomban fellépő váratlan helyezetek se okozzanak gondot.
- Bár nem kötelező előírás, de a bukósisak használata ajánlott, hiszen sok sérüléstől megóvhat.
- Érdemes feljegyezned a biciklid szériaszámát, így ha bármilyen kérdéses helyzet merül fel, tudod igazolni a tulajdonjogodat.
- Ha télen is a biciklizést választod, figyelj oda, mert a hó alatt könnyen lehet, hogy jeges az út, és megcsúszhatsz rajta.
- Ha nincs saját biciklid, akkor több helyen is van lehetőség bérelni.
Amire szükséged lehet
- EKRESZ ismerete
- Első – hátsólámpák
- Prizmák
- Lakat
- Jó társaság egy jó biciklizéshez
Figyelmeztetések
- A kerékpározáshoz nem kell jogosítvány, de a bicikliseknek is ismerniük kell a KRESZ szabályait, nehogy balesetet okozzanak.
- A bicikliút sokszor nem az járdán vezet, hanem az úton, a buszsávban. Ilyenkor különösen is figyelj az úton lévő többi közlekedési járműre.
- Ha parkoló autók mellett mész el, tarts megfelelő oldaltávolságot, mert előfordulhat, hogy a kocsiban ülők nem vesznek észre, és beleütközhetsz az éppen kinyíló kocsiajtóba.
- Bár a biciklisek számára nincs zéró tolerancia, mégis alkohol fogyasztása után csak akkor ülj biciklire, ha továbbra is biztonságosan tudsz kerékpározni.
- Ne kösd össze a kutyasétáltatást a biciklizéssel. A kerékpáron ülve szigorúan tilos állatot pórázon vezetni, mert balesetveszélyes.