„Bowlingozni” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
Wezo (vitalap | szerkesztései) (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell bowlingozni? == right|250pxA Bowling a klasszikus teke rokona. A cél ugyanúgy a bábuk (ebben az esetben 10 darab) ledöntés…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2014. augusztus 1., 14:31-kori változata
Hogyan kell bowlingozni?
A Bowling a klasszikus teke rokona. A cél ugyanúgy a bábuk (ebben az esetben 10 darab) ledöntése. A játékot a 19. századi Amerikában találták ki, és azóta is nagy népszerűségnek örvend. Ebben a cikkben a játék szabályait szeretném bemutatni. Persze az eredményes játékhoz sokat kell gyakorolni.
A felszerelésről
- A pálya hossza 60 láb (18,29 m), egy sáv szélessége 42 hüvelyk (107 cm). A pálya első kétharmada finoman fel van olajozva az elgurítás utáni csavarás esetére. Ekkor a golyó a menetirányához képest keresztben is forog, és a száraz részre érve ez a keresztforgás a jobban tapadó golyó irányát megváltoztatja. Ezzel a módszerrel lehet növelni a tarolás esélyét.
- A bábuk, vagy babák 1-től 10-ig számozottak. Magasságuk 38,1 cm, tömegük 1530-1640 gramm. Klasszikusan juharfából készülnek, amit kb. két és fél milliméter vastag kemény műanyag burkol. Eredetileg a pálya végén,
egyenlő oldalú háromszögben helyezik fel őket (1-2-3-4 elrendezésben), amelyben a bábuk középpontjai minden irányban 12 hüvelyk távol vannak egymástól. Persze a modern fedett-pályákon ezt megváltoztatták, és a bábuk középpontjai közötti távolság 9–9–12 hüvelyk lett.
- A golyó átmérője 21,6 cm, a tömege maximum 7,25 kg. A golyón általában 3 jellegzetes lyuk van, amit a profi versenyzők esetében személyre szabott távolságban fúrnak ki. A hüvelyk, a középső és a gyűrűs ujjat ebbe dugva lehet az eredményes dobáshoz szükséges csavarást kivitelezni. A golyó tömör, de a belsejében különböző formájú és tömegű mag van, melyek a különféle dobástechnikákhoz igazodnak.
- A pályára csak az erre a célra készített cipőben lehet felmenni.
A játék szabályai
- Csoportban és egyénileg is játszható (minimum két fő), a cél pedig a bábuk ledöntése. Erre 10 mező, vagyis frame áll rendelkezésünkre, melyből 9 esetben két lehetőségünk van a bábudöntésre.
- Ha a bábukat egy gurításból letaroljuk - ezt nevezzük strike-nak, akkor a következő két gurítás eredményét a gép automatikusan hozzáadja a tarolás eredményéhez. Így egy frame akár 30 pontot is érhet.
- Abban az esetben, ha másodikra döntjük le a bábukat - ez a spare -, csak a következő gurítás eredménye adódik hozzá pluszban a pontszámokhoz. Így egy frame maximum 20 pontot érhet.
- A game legutolsó, 10. frame-jében strike és spare esetén azonnal legurítjuk a jutalom dobásokat. A maximális 300-as eredményt 12 egymást követő strike adja.
- Amennyiben az 1-es bábu már nem áll, és a fennmaradó bábukat nagyon nehéz, vagy szinte lehetetlen ledönteni, akkor splitről beszélünk
- Ha egy strike után nem sikerül ledönteni az összes bábut, csak 7-et, akkor az első mező 17 pontot, a második pedig 7 pontot fog érni.
- Érvénytelennek számítanak azok a gurítások, amikor belépünk a pályára, illetve azok, amikor a golyók a pályán kívüli csatornákba érkeznek.
Tippek
- Használj megfelelő felszerelést
- Gyakorolj sokat a sikeres eredményekhez
- Élvezd a játékostársakkal eltöltött időt
Amire szükséged lehet
- Bowling golyóra
- Bowling cipőre
- Egy pályára (lehetőleg olcsó bérleti díjakkal)
- Türelemre
Kapcsolódó videók