„Részt venni a 2014-es országgyűlési választásokon” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell rész venni a 2014-es országgyűlési választásokon? == A 2014-es országgyűlési választások időpontja 2014. április 6. A választás a korábbiak…”)
(Nincs különbség)

A lap 2014. február 11., 10:22-kori változata

Hogyan kell rész venni a 2014-es országgyűlési választásokon?

A 2014-es országgyűlési választások időpontja 2014. április 6. A választás a korábbiaktól eltérően egyfordulós, vagyis egyszer kell csak voksot leadni. A választás során nem lesznek területi listák, 106 egyéni választókerületben lehet a voksot leadni (lásd. még a külföldön élő magyarok szavazásának menetét). Alábbi cikkünkben bemutatjuk azt, hogy magyar állampolgárként Magyarországon, illetve külföldön hogyan zajlik a szavazás, illetve hogyan tudod leadni a voksodat.


Lépések

Részvétel és szavazás menete Magyarországon

  1. Magyarországi lakcímmel rendelkezők automatikusan regisztrálásra kerülnek a választási névjegyzékben, melyről postai úton kapnak értesítést.
  2. Az értesítés tartalmazza azokat az információkat, melyek alapján a voks leadható. Így az értesítés megadja a választás pontos dátumát és a voks leadására szolgáló időtartamot, illetve azt a választókört, ahol a szavazati cédula kitölthető és leadható.

Részvétel és szavazás menete Külföldön

  1. Ha külföldön vagy a választás idején, akkor is van lehetőséged voksot leadni. A külhoni választópolgárként akkor tudsz részt venni a választáson, ha legkésőbb a szavazást megelőző 15. napon a Nemzeti Választási Irodához beérkezett kérelmed alapján szerepelsz a központi névjegyzékben. [A szavazás menete teljes részletességgel itt olvasható. ]
  2. A névjegyzékbe történő felvételhez regisztrálj a [Nemzeti Választási Iroda oldalán itt.] Amennyiben rendelkezel Ügyfélkapu hozzáféréssel, válaszd ezt az opciót (így elkerülheted a személyes adataid esetlegesen hibás megadásából adódó kellemetlenségeket). A névjegyzékbe vétel 17 éves kortól kérhető, de csak az szavazhat, aki 18. életévét betölti (vagy házasságot köt) a szavazás napjáig. A kérelem levélben is eljuttatható a Nemzeti Választási Iroda címére, melynek a következő adatokat kell tartalmaznia:
    • név
    • születési név
    • anyja neve
    • születési hely és idő
    • személyi azonosító, ennek hiányába útlevélszám vagy állampolgársági bizonyítvány száma vagy honosítási okirat száma
    • annak megjelölése, hogy milyen postai címre kéri kézbesíteni vagy melyik kijelölt külképviseleten vagy magyarországi településen kívánja átvenni a szavazólapot
    • értesítési cím, ahova a Nemzeti Választási Iroda döntéséről szóló tájékoztatás megküldését kéri
  3. Ezt követően pár napon belül levélben, e-mailben vagy faxon értesítést kapsz arról, hogy felvettek a külképviseleti névjegyzékbe.
  4. A Nemzeti Választási Iroda a szavazási levélcsomagot a szavazólap elkészültét követően haladéktalanul (kb. 18-25 nappal a szavazás napját megelőzően) eljuttatja a választópolgárnak postai úton arra a címre, illetve arra a kijelölt külképviseletre vagy magyarországi településre, ahova a szavazólap megküldését kérte a regisztráláskor. A levélcsomagot csak személyesen veheted át.
  5. Töltsd ki a szavazólapot, tedd be a belső borítékba, a belső borítékot zárd le, töltsd ki az azonosító nyilatkozatot, majd a belső borítékot és a kitöltött azonosító nyilatkozatot tedd a válaszborítékba és zárd le.
  6. Juttasd el a szavazatod a Nemzeti Választási Irodához, melyre az alábbi lehetőségek adódnak:
    • a válaszboríték feladható postán (Magyarországon bérmentesítés nélkül); a szavazást megelőző napon (szombat) 24 óráig kell beérkeznie a Nemzeti Választási Irodához,
    • a válaszboríték leadható bármely külképviseleten a szavazást megelőző 15 napban minden munkanapon – a nyitvatartási idő 9-16 óra, de ez meghosszabbítható,
    • a válaszboríték leadható a külképviseleten a külképviseleti szavazás időtartama alatt (általában 6-19 óra között) is,
    • a választópolgár továbbá leadhatja a válaszborítékot Magyarországon, a 97 egyéni választókerületi székhelyen is a szavazás napján 6-19 óra között.


Tippek

  • Ha valamilyen kérdésre nem találod a választ, keresd fel a [Nemzeti Választási Iroda oldalát].
  • A mellékelt ábrán láthatod, hogy lesz a leadott szavazatokból mandátum.

Pelda.jpg

Amire szükséged lehet

  • Magyar állampolgárság.
  • Személyed és lakcímed azonosításra szolgáló dokumentum (érvényes személyazonosító igazolvány, útlevél vagy vezetői engedély, lakcímkártya).
  • A választási névjegyzékben történő szereplés,
  • A választási névjegyzékbe történő regisztráció az alábbi esetekben:
    • Külföldön élsz a szavazás idején.
    • Magyarországon élsz, de nem rendelkezel magyarországi lakcímmel.
    • Ha bármilyen egyéb okból nem szerepelsz a lakcímnyilvántartásban.


Figyelmeztetések

  • A választópolgárnak igazolnia kell személyazonosságát (érvényes személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel), valamint a lakcímét vagy személyi azonosítóját a választás során, ezért az előbb említett iratokat mindenképpen vidd magaddal.

.* Ha külföldön élő, de magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgárként regisztrálsz a Választási Iroda oldalán, nagyon körültekintően add meg az adataidat, vagy használd az Ügyfélkapu regisztrációdat. Amennyiben a megadott adatok nem egyeznek a Választási Iroda nyilvántartásával, úgy elutasíthatják a kérelmedet.


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Hogyankell