„Gyónni” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(→Hogyan kell gyónni?) |
(→Figyelmeztetés) |
||
23. sor: | 23. sor: | ||
== Figyelmeztetés == | == Figyelmeztetés == | ||
− | * Mindenképpen végezd el a kirótt | + | * Mindenképpen végezd el a kirótt hazugságot, különben nem nyerheted el Isten feloldozását! |
* A katolikus szokások szerint a szentségek csak és kizárólag tiszta lélekkel vehetők igénybe, azaz gyónás után, ezért mielőtt a szentmisén magadhoz vennéd az oltári szentséget vagy a házasság szentségét, mindenképpen végezd el a gyónást! Ez nem jelenti azt, hogy mindenképpen kell gyónni, hanem azt takarja, hogy a gyónás után bűnnel újra bepiszkolt léleknek kell újra megbocsátást kérnie. | * A katolikus szokások szerint a szentségek csak és kizárólag tiszta lélekkel vehetők igénybe, azaz gyónás után, ezért mielőtt a szentmisén magadhoz vennéd az oltári szentséget vagy a házasság szentségét, mindenképpen végezd el a gyónást! Ez nem jelenti azt, hogy mindenképpen kell gyónni, hanem azt takarja, hogy a gyónás után bűnnel újra bepiszkolt léleknek kell újra megbocsátást kérnie. | ||
* Gyónás után figyelj oda szavaidra és cselekedeteidre, hogy minél tovább megőrizhesd lelked tisztaságát! | * Gyónás után figyelj oda szavaidra és cselekedeteidre, hogy minél tovább megőrizhesd lelked tisztaságát! |
A lap 2013. december 10., 09:57-kori változata
Hogyan kell gyónni?
A gyónás a bűnbocsánat egyik formája, mely segít megtisztítani lelkünket a kiengesztelődésért való könyörgés által. A gyónás a katolicizmus felfogásának szerves rész, és természetesen más-más vallási ágazatokban változnak a gyónás menetére vonatkozó tanácsok. Mi most a római katolikus vallás gyónási szentségének lépéseit vesszük át, melynek lényege, hogy egy lelkiatya segítségével nyerjük el a feloldozást és a bűnbocsánatot.
Bár a Bibliában a bűn megvallása szerepel, nem pedig egyértelműen a lelki feloldozás. A bűnbocsánatot Jézus Krisztus engesztelő áldozata által mindenki megszerezte, minden bűnre (kivéve a Szentlélek tudatos káromlása. A gyónás során a másik személy jelenléte nem azért fontos, mert másnak kell feloldoznia, hanem mert a Biblia azt írja, hogy egymásnak valljuk meg a bűneinket.
Lépések
- Lépj be a gyóntatószékbe! Elsőként belépünk a gyóntatószékbe, és „Dicsértessék a Jézus Krisztus” köszöntéssel üdvözöljük a velünk szemben ülő atyát.
- A gyónást térdelve és ülve egyaránt elvégezheted.
- Vess keresztet! Miközben keresztet vetsz (balról-jobbra), közben a következőket mondd: „Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.”.
- Kezdj hozzá a gyónáshoz! Miután a pap megkérdezi, hogy mi a bűnöd vagy éppen mi nyomja a lelkedet, a következő szavakkal válaszolj: „Gyónom a mindenható Istennek és neked lelki atyám, hogy utolsó gyónásom óta ezeket a bűnöket követtem el.”, majd mondd el, mikor gyóntál utoljára!
- Sorold fel a bűneidet! Ezt következően sorold fel a bűnöket, melyek a lelkedet nyomják, és melyekért feloldozást kérsz. Egyaránt térj ki a bocsánatos (nem szándékosan elkövetett) és halálos bűnökre (a bűn tudatában szándékosan elkövetett bűn) is, hogy mind megbocsátást nyerjen Istentől. Ezt a részt így fejezd be: „Több bűnömre nem emlékszem”. Ha kérdésed van, ekkor felteheted az atyának.
- Hallgasd meg a gyóntató tanácsait!
- Bűnbánat! Miután az atya elmondta tanácsait a jövőre nézve, kérj bűnbocsánatot a következő szavakkal: „Teljes szívemből szánom és bánom minden bűnömet, mert azokkal az én jó Istenemet megbántottam. Erősen fogadom, hogy Isten segítségével a jóra törekszem, és a bűnöket kerülöm. Ámen.”
- A gyóntató feloldozása: Ezt követi a gyóntató feloldozása, melynek része, hogy kirója a penitenciát, melyet el kell végezned a gyóntatószék elhagyása után. Ennek a szakasznak a végén, mikor a gyóntató azt mondja: „Feloldozlak téged az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében”, Te vess keresztet!
- Feloldozás utáni párbeszéd (ez a rész a paptól függően elmaradhat): Gyóntató: Magasztaljuk Istent, mert jóságos hozzánk. Gyónó: Mert örökké szeret minket. Gyóntató: Isten megbocsátotta bűneidet menj békével. Gyónó: Istennek legyen hála.
- Elköszönés! Ahogy már az elején is „Dicsértessék a Jézus Krisztus” köszöntéssel lépj ki a gyóntatószékből!
Tippek
- Bár megvannak a gyónás ezer évek óta öröklődő szóbeli fordulatai, azonban a lényeg mégsem ezen van. Hisz amellett, hogy jó, ha betartod a kereteket, a lényeg a belső bűnbánaton van, hogy valójában megszabadulhass a kőtől, mely a lelkedet nyomja!
- "Húsvét estéjén az Úr Jézus megjelent az apostoloknak, és így szólt hozzájuk: Vegyétek a Szentlelket! Akiknek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek megtartjátok, az bűnben marad." (Jn 20,22-23)
- A gyónás lényege, hogy az ember megbánja a bűneit, megutálja azokat, és a jövőben elhagyja azokat. Tehát a helyes "gyónás" (azaz a bűn megvallása) úgy történik, hogy az ember hallja Isten igéjét, és az, mint a jó mag, kinő a szívében, és hitet ad neki. Az ember ezek után látja, mi a bűn, ami elválasztja az embert Istentől. Ha az emberben Isten utáni vágy van, akkor közel akar hozzá kerülni, kiiktatva az életéből a bűnt, ami elválasztja Tőle. Az igéből megérti, hogy Jézus érte halt meg, és mivel ő az egyetlen közbenjáró az Atya és az ember közt, Jézus nevében való hittel, megbánja, megvallja, elhagyja a bűneit. Az igazi bűnbocsánatot csak a valódi bűnbánat adhatja meg.
- Ha valaki többszöri bűnbánat, megvallás után sem tud megszabadulni bizonyos bűnöktől, ne adja fel, keresse tovább Isten igazságait!
Figyelmeztetés
- Mindenképpen végezd el a kirótt hazugságot, különben nem nyerheted el Isten feloldozását!
- A katolikus szokások szerint a szentségek csak és kizárólag tiszta lélekkel vehetők igénybe, azaz gyónás után, ezért mielőtt a szentmisén magadhoz vennéd az oltári szentséget vagy a házasság szentségét, mindenképpen végezd el a gyónást! Ez nem jelenti azt, hogy mindenképpen kell gyónni, hanem azt takarja, hogy a gyónás után bűnnel újra bepiszkolt léleknek kell újra megbocsátást kérnie.
- Gyónás után figyelj oda szavaidra és cselekedeteidre, hogy minél tovább megőrizhesd lelked tisztaságát!
Amire szükséged lehet
- Hit
- Őszinteség
- Imakönyv segítségként