A macskagyökeret felhasználni szerkesztése

Innen: Hogyankell.hu

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell a macskagyökeret felhasználni? ==
 
== Hogyan kell a macskagyökeret felhasználni? ==
  
[[Fájl:Valarian-Root.jpg|right|200px]]A macskagyökér hatóanyagai természetes növényi nyugtatóként lazítanak el minket a nap folyamán. Mivel nem álmosít és nem tesz nyomottá, fáradttá, ezért sokkal előnyösebb nyugtalanság esetén használni valamilyen formában – mellékhatások nélkül! A macskagyökér úgy harmonizálja az agytevékenységet, hogy este könnyen tudunk elaludni, napközben pedig képesek leszünk hatékonyan koncentrálni.   
+
[[Fájl:Valarian-Root.jpg|right|200px]]A macskagyökér hatóanyagai természetes növényi nyugtatóként lazítanak el minket a nap folyamán. Mivel nem álmosít és nem tesz nyomottá, fáradttá, ezért sokkal előnyösebb nyugtalanság esetén használni valamilyen formában – nem beszélve a mellékhatás mentességéről. A macskagyökér úgy harmonizálja az agytevékenységet, hogy este könnyen tudunk elaludni, napközben pedig képesek leszünk hatékonyan koncentrálni.   
 +
 
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''A macskagyökér hatóanyagai és gyógyhatásai:''' a macskagyökérnek jellegzetes illata van, amelyet főként a illóolajok adnak a gyökérnek. Ezen kívül a gyógynövény keserűanyagokat, nyálkát, izovaleriánsavat, valamint chartinin és valerin nevű alkaloidokat tartalmaz. Míg a macskagyökér koncentrációs zavarok esetén serkentőleg hat, addig izgatottság és ideges nyugtalanság esetén nyugtató hatása érvényesül. Hatóanyagai révén megváltozik az agyi keringés, amely hatására javul az alvás minősége, így sikeresen megszüntethetjük a nehézkes elalvást, valamint a lelki eredetű gyomor- és bélbántalmak görcseinek leghatékonyabb természetes eszköze.  
+
# A macskagyökér hatóanyagai és gyógyhatásai: a gyökerét használják gyógyászati célokra, amely elsősorban jellegzetes keserűanyagokat, nyálkát, illóolajokat, izovaleriánsavat, valamint chartinin és valerin nevű alkaloidokat tartalmaz. Míg a macskagyökeret koncentrációs zavarok esetén serkentőleg hat, addig izgatottság és ideges nyugtalanság esetén viszont nyugtatóan érvényesül. Hatóanyagai megváltoztatják az agyi keringést, javítják az alvás minőségét, megszüntetik a nehéz elalvást, valamint a lelki eredetű gyomor- és bélbántalmaknál görcsoldó hatású.  
# '''Alkalmazása:''' mivel egy központi idegrendszerre ható gyógynövény a macskagyökér, ezért egy feszültebb időszak során, avagy a vizsgák előtti lámpalázra, ideges nyugtalanságra, illetve koncentrációs zavarokra bátran alkalmazható természetes gyógyír lehet a macskagyökér, minden mellékhatás nélkül. A macskagyökérből készült bort és tinktúrát szintén alkalmazzák hasonló eseteknél.
+
# Alkalmazása: feszültségből eredő fejfájás, vizsgák előtti lámpaláz, ideges nyugtalanság, illetve koncentrációs zavarok esetén ajánlják a macskagyökérből készített port vagy teát. A borát vagy tinktúráját szintén használják ezekben az esetekben.  
# '''A tea készítése:''' minden gyökérből készült teát forralni kell, s ez alól a macskagyökér sem kivétel. A tea elkészítéséhez tegyünk két teáskanál szárított, összeaprított macskagyökeret egy lábosba, majd egy csésze forrásban lévő vízzel alacsony lángon forraljuk 3-5 percig, majd zárjuk el a gázt alatta és kb. 10 percig hagyjuk állni - és utána szűrjük le. Egyenletes időközönként napi 2-3 csészényit fogyasszunk belőle.  
+
# A tea készítése: forrázunk le 1 csésze vízzel 2 teáskanál szárított, összeaprított macskagyökeret, majd hagyjuk állni kb. 10 percig és szűrjük le. Egyenletes időközönként napi 2-3 csészényit fogyasszunk belőle.  
# '''Macskagyökérből készült bor:''' igazi finomságnak számíthat a macskagyökérből készült bor, az egyedi és karakteres ízével - ráadásul kitűnő nyugtató is. Az elkészítéséhez öntsünk 1 liter fehérborhoz 20 gramm macskagyökeret, tegyünk hozzá egy narancs héját, egy szál rozmaringot és egy darab szegfűszeget. Kicsit rázzuk össze az alapanyagokat, s utána egy légmentesen zárható üvegbe töltsük bele és két héten keresztül hagyjuk sötét, hűvös helyen érlelődni. Amikor letelt a két hét vegyük újra elő és szűrjük le és egy lábasba öntsük bele, hirtelen forraljuk fel és langyosan töltsük egy tiszta üvegbe. A jó alvás biztosításához, a lefekvés előtt fogyasszunk belőle egy kupicányit belőle.
+
# Macskagyökérből készült bor: öntsünk 1 liter fehérbort 20 gramm macskagyökérre, majd tegyünk bele 1 narancs héját, 1 szál rozmaringot és 1 szegfűszeget. Légmentesen zárjuk le és 2 héten át hagyjuk sötét, hűvös helyen érlelődni, majd szűrjük le. Ezután hirtelen forraljuk fel, és azután töltsük egy üvegbe. Napközben 2-3 alkalommal vagy lefekvés előtt fogyasszunk belőle 1 kupicát.
# '''Por készítése:''' hasonlóan alkalmazhatjuk a macskagyökér porított formáját, mint a teát. Viszont ez sokkal koncentráltabban tartalmazza a hatóanyagokat, ezért jóval kevesebbet is kell belőle használnunk. A por elkészítéséhez törjünk össze egy mozsárban vagy darálóban egy teáskanálnyi szárított macskagyökeret, majd keverjünk egy kávéskanálnyit zsíros túróhoz, joghurthoz vagy kefirhez.
+
# Por készítése: törjünk össze egy mozsárban, vagy darálóban 1 teáskanálnyi szárított macskagyökeret, és keverjünk hozzá zsíros túróhoz, joghurthoz vagy kefirhez.
 +
# Macskagyökeres fürdő: hagyjunk állni 100 gramm macskagyökeret 1 liter vízben 10 órán át, majd szűrjük le és öntsük bele a fürdővízhez. 10 percet fürödjünk benne, majd utána menjünk aludni.
 +
 
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
21. sor: 24. sor:
 
* Macskagyökér tea
 
* Macskagyökér tea
 
* Tinktúra, kivonat
 
* Tinktúra, kivonat
* Mozsár
+
 
  
 
== Figyelmeztetések ==
 
== Figyelmeztetések ==
33. sor: 36. sor:
  
 
* A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.
 
* A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.
 
[[Kategória:Egészség]]
 
 
[[Kategória:Egészség]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)