Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Fogamzásgátló módszert választani

6 449 bájt hozzáadva, 2013. augusztus 21., 11:59
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell fogamzásgátló módszert választani? == right A fogamzásgátlás lényege a nem kívánt terhesség megak…”
== Hogyan kell fogamzásgátló módszert választani? ==
[[Fájl:fogamzasgatlo-modszer-valasztasa.jpg|right]] A fogamzásgátlás lényege a nem kívánt terhesség megakadályozása. Sajnos hazánkban még a mai napig igen magas az abortuszok száma, 2011-ben például több mint 38 000 terhesség-megszakítást végeztek el. Ahhoz, hogy ne kerüljünk hasonló helyzetbe, fontos a megfelelő fogamzásgátló módszer kiválasztása. Ehhez természetesen mindenképpen szükséges felkeresnünk a nőgyógyászunkat is, azonban nem árt, ha előtte egy kicsit tájékozódunk is a lehetőségekről.
== Lépések ==
===Hormonális fogamzásgátló szerek===
# Hormon tartalmú fogamzásgátló tabletták. Bár ma már lényegesen kevesebb szintetikus ösztrogént tartalmaznak, mint például a 60-as években, mégis számos mellékhatással és szövődményekkel számolhatunk, például vérzési rendellenességgel, testsúlyváltozással, érelzáródással, trombózissal, stroke-kal vagy akár szívinfarktussal is. A veszélyeket jelentősen növeli, ha például dohányzunk. Ugyanakkor bizonyos mellékhatások a tabletta lecserélésével kiküszöbölhetők.
#* A hormonális fogamzásgátló tabletták ellenjavaltak bizonyos betegségek esetén, mint például a trombózis, visszérgyulladás, magas vérnyomás, akut vagy krónikus májbetegség, súlyos vesebetegség vagy bizonyos szemészeti betegségek esetén.
#* Ugyanakkor a hormonális fogamzásgátló szerek igen hatékonyak a terhesség megelőzésében.
#* Létezik kombinált (ösztrogént és progeszteront is tartalmazó), valamint csak progeszteront tartalmazó tabletták. Utóbbit azok is használhatják, akik nem szedhetnek ösztrogént (pl. 35 éven felüliek, dohányzók vagy magas vérnyomástól szenvedők).
# Hüvelygyűrű: hasonlóan hormonok segítségével gátolja meg a teherbeesést, mint a tabletta. Egyszerűen a hüvelybe kell felhelyezni a gyűrűt, akárcsak egy tampont. A menstruáció első napján kell felhelyezni, és 3 hét után eltávolítani 7 napra. Alacsony a hormontartalma, és nem kell aggódni amiatt, hogy „elfelejtjük bevenni”, mint a tablettát.
# Injekció: ez is a feledékenyek hormonális fogamzásgátló módszere. Hatóanyaga megegyezik az orális fogamzásgátlókéval. Előnye, hogy csak 3 havonta kell alkalmazni a menstruáció első napján. Használatával gyakori a szabálytalan vérzés, illetve a felszívódás sok dolog függvénye (pl. hogy sportolsz-e, milyen a testalkatod). Ha valami gond van vele, 3 hónapig tűrnöd kell.
===Nem hormonális fogamzásgátló szerek===
* [A hormonmentes fogamzásgátlókról itt olvashatsz http://www.hogyankell.hu/Hormonmentes_fogamz%C3%A1sg%C3%A1tl%C3%B3t_v%C3%A1lasztani]
===Egyéb fogamzásgátló módszerek===
# Hőmérőzés: ez estben a nő meghatározza, hogy mikor van peteérése. Ennek lényege, hogy a normálishoz mérten a testhőmérséklet az ovulációt (peteérést) követően ébredéskor 0,2-0,4 fokkal 37 fokra vagy a fölé emelkedik. Folyamatos feljegyzéseket igényel, napi mérést és a nemi élettől való tartózkodást a félidő előtt.
# Naptármódszer: lényege, hogy az ovuláció (peteérés) időszakának függvényében igyekszünk elkerülni, hogy a petesejt és a spermiumok találkozzanak. Ennek lényegében a 28 napos ciklus esetében a 19. nap és a következő ciklus 9. napja között kerülhet sor az aktusra úgy, hogy elkerülhessük a nem kívánt terhességét. Mivel azonban a legtöbb nőnek szabálytalan a ciklusa, ezért ez a módszer sem túl biztonságos. 100 nőből 9 teherbe esik egy éven belül, ha ezzel a módszerrel védekezik.
# Megszakított közösülés: ez esetben a férfi igyekszik megakadályozni, hogy az ondó a hüvelybe kerüljön. Fontos azonban, hogy ennél a módszernél a férfi elég tapasztalt legyen szexuálisan, különben véletlenül elkéshet. Emellett fontos megjegyezni, hogy az aktus kezdetekor jelentkező előváladék is tartalmazhat spermiumokat, így lehetséges a teherbeesés. Semmiképpen nem biztonságos ez a módszer a teherbeesés ellen, 100 nőből 8-38 esik teherbe egy év alatt, ha így védekezik.
===Végső esetben===
# Esemény utáni tabletta: rendkívül magas hormontartalma esetén csak kivételes esetekben használható az esemény utáni tabletta. Ezeket a tablettákat akkor írhatja fel orvos, ha a nemi aktus védekezés nélkül történt meg. Ilyen esetben minél előbb forduljunk orvoshoz. Jelenleg hazánkban két ilyen sürgősségi tabletta van forgalomban:
#* A 72 órás tabletta hatékonysága folyamatosan csökken, ahogy telik le az aktustól számított 72 óra.
#* A 120 órás tabletta hatékonysága nem csökken az aktustól számított 120 órán belül.
===Végleges megoldás===
# Sterilizációs műtét: a férfiaknál az ondóvezetéket kötik el, míg a nőknél a petevezeték átjárhatóságát szüntetik meg. Csak legalább három gyermek esetén vagy 35 évesnél idősebb korban elvégezhető műtét, melynek hatása végleges.
== Tippek ==
* Egyedül az óvszer véd a nemi úton terjedő betegségek ellen is, így akik nem élnek tartós párkapcsolatban, mindenképpen ezt a módszert válasszák, esetleg kombinálják más módszerrel.
== Amire szükséged lehet ==
* fogamzásgátló módszer használata
== Figyelmeztetések ==
* Mindenképpen konzultáljunk a nőgyógyászunkkal.
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://www.babaszoba.hu/articles/Fogamzasgatlo_tablettak_mellekhatasok_es_szovodmenyek?aid=20081120184858 Fogamzásgátló tabletták: mellékhatások és szövődmények]
* [http://www.csaladivilag.hu/cikkek/csaladtervezes/hormonmentes-fogamzasgatlas/9513/ Hormonmentes fogamzásgátlás]
* [http://www.kamaszpanasz.hu/hirek/szex/1157/fogamzasgatlo-valasztas Fogamzásgátló választás]
* [http://www.weborvos.hu/egeszsegmagazin/fogamzasgatlas_szemelyre_szabottan/192547/ Fogamzásgátlás személyre szabottan]
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogamzasgatlas/13612/mit-kell-tudni-az-esemeny-utani-tablettakrol Mit kell tudni az esemény utáni tablettákról?]
* [http://www.hazipatika.com/eletmod/fogamzasgatlas/cikkek/termeszetes_fogamzasgatlo_modszerek/20130724154743 Természetes fogamzásgátló módszerek]

[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
[[Kategória:Egészség]]

[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
[[Kategória:Egészség]]
Névtelen felhasználó