Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

HTML-ben felsorolást és számozást készíteni

3 613 bájt hozzáadva, 2013. július 23., 08:16
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{PAGENAME}}? == Programozási ismeretek nélkül is könnyedén készíthetünk felsorolást HTML kódolásban. == Lépések == # '''Döntsük el, hogy m…”
== Hogyan kell {{PAGENAME}}? ==
Programozási ismeretek nélkül is könnyedén készíthetünk felsorolást HTML kódolásban.


== Lépések ==
# '''Döntsük el, hogy milyen felsorolást szeretnénk készíteni!''' Az egyik verzió, ahol nem fontos az elemek sorrendje (rendezetlen lista), így egy pont lesz a felsorolásjel. A másik verzió a számozott felsorolás (rendezett lista), ahol arab számokkal kezdődnek a felsorolás egyes sorai.
# '''Készítsünk rendezetlen listát!''' Ez az angol unordered list szószerinti fordítása, amelyből a HTML kód is ered. A szükséges HTML parancs az <ul> </ul>, ezzel kell nyitni és zárni a taget, melyek közé a felsorolás egyes elemeit írjuk. A felsorolás egyes elemeit pedig a z <li> </li> parancsok közé kell beírni. Tehát ahhoz, hogy képileg a következő felsorolást kapjuk, a következő kódrészletet kell beillesztenünk.
# '''Készítsünk rendezett listát, azaz számozott felsorolást!''' Az ehhez szükséges HTML parancs az <ol> </ol>, ezzel kell nyitni és zárni a taget, melyek közé a felsorolás egyes elemeit írjuk. Az egyes elemeket az előző felsoroláshoz hasonlóan itt is az <li> nyitó és </li> záró parancsok közé írjuk! Tehát ahhoz, hogy képileg a következő számozott felsorolást kapjuk, a következő kódrészletet kell beillesztenünk.
# '''Hogyan készíthetünk többszintes felsorolást?''' Ennek eszköze az előző parancsok kombinált alkalmazása. Döntsük el, hogy melyik típusú legyen a magasabb rendű felsorolás és annak parancsával kezdjük el a taget pl. ha a ponttal jelölt felsorolással akarjuk kezdeni, akkor a kezdő parancs az <ul>. Ezt követő sorba kell megadni ennek a felsorolási szintnek az első elemét vagy amennyit szeretnénk az <li> nyitó és </li> záró parancsok közé. Majd amelyik elem alá be szeretnénk illeszteni a következő szintet, akkor a következő sorba írjuk be az <ol> parancsot, és ahogy az előbb is tettük alá az <li> paranccsal adjuk meg a felsorolás elemeit egymás alá. Majd, ha ezzel megvagyunk, először zárjuk be az alsóbb szintet </ol> paranccsal, majd ha nem akarunk többet hozzáadni a felsőbb szint elemeihez, akkor azt is zárjuk be az </ul> paranccsal. Tehát ahhoz, hogy képileg a következő felsorolást kapjuk, a következő kódrészletet kell beillesztenünk.

== Tippek ==
* Ha behúzást szeretnénk csinálni a felsorolásban, és ez más formázási paranccsal nincs definiálva, akkor a felsoroláson belül inkább a spacet használjuk, mint a tabot.
* Hogyan ellenőrizhetjük, hogy helyes –e a megadott kód? A [http://validator.w3.org/ HTML Validator] segítségével többféle módon is ellenőrizhetjük egy HTML kód helyességét.
** Bemásoljuk a weboldal URL-jét, és az megmutatja a kódban lévő hibákat.
** Ha még nincs kész az oldal, fájlként is feltölthetjük a kódot, a validator így is leellenőrzi.
** Vagy egyszerűen csak másold be a kódrészletet, amit ellenőrizni szeretnél pl. egy felsorolást!

== Amire szükséged lehet ==
* számítógép
* alap HTML ismeretek

== Figyelmeztetések ==
* Minden parancsot tiszta kisbetűvel kell megadni.
* Minden taget be kell zárni, nem lehet befejezetlen tag a HTML kódban.
* Nem lehetnek átfedések a tagekben: pl. <head> <title> </head> </title> - ha egy taget egy másikon belül nyitottunk meg, akkor be kell zárnunk, még mielőtt az először megkezdettet bezárnánk.

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://www.standardsmode.hu/html-css/listak/ HTML, CSS listák]

[[Kategória:Internet]]
935
szerkesztés