1 859
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell diákmunkát vállalni iskolaszövetkezeten keresztül? == A tanév befejezése után sok diák vállal munkát a nyári hónapokra. A diákmunka a pénzsz…”
== Hogyan kell diákmunkát vállalni iskolaszövetkezeten keresztül? ==
A tanév befejezése után sok diák vállal munkát a nyári hónapokra. A diákmunka a pénzszerzés mellett munkatapasztalat szerzésére is kiváló. Sokan tanulmányaikhoz kapcsolódó állást (pl. vendéglátás, informatika, idegennyelv-ismeret, pénzügyi ismeretek) igyekeznek elvállalni, elkezdve ezzel karrierjük építését, valamint az így szerzett gyakorlat referencia lehet a későbbi főállású elhelyezkedéskor. A legtöbb fiatal megbízható iskolaszövetkezeten keresztül vállal diákmunkát, ugyanis így legálisan dolgozhatnak, előzetes szakmai tapasztalat nélkül is elvégezhető munkák közül válogathatnak, és ellenőrzött, testi és egészségi állapotukat nem veszélyeztető munkahelyeken dolgozhatnak. Az iskolaszövetkezetek továbbá odafigyelnek arra, hogy a munkát vállaló diákoknak érvényes szerződésük legyen, és felelősséget vállalnak azért, hogy megkapják bérüket. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a fontosabb tudnivalókat, melyekkel jó tisztában lenni, ha diákként munkát vállalunk egy iskolaszövetkezeten keresztül.
== Lépések ==
#'''Határozd el, hogy diákmunkát szeretnél vállalni!''' Ehhez megfelelő rátermettséggel és elegendő szabadidővel kell rendelkezned, továbbá csak akkor vállalhatsz diákmunkát, ha
#*betöltötted a 16. életévedet és nappali tagozatos hallgatói jogviszonnyal rendelkezel,
#*illetve 15 és 16 év közöttiek csak szülői engedéllyel és csak iskolaszünetekben (téli és nyári szünetben) vállalhatnak munkát.
#'''Csatlakozz egy iskolaszövetkezethez!''' Interneten keresgélhetsz, honlapjukat böngészve jobban is megismerheted az iskolaszövetkezeteket, vagy például barátok, ismerősök ajánlásával is választhatsz egyet lakóhelyed közelében. A legtöbb iskolaszövetkezetnél egy egyszerű regisztrációval még csak a munkavállalási szándékodat jelzed, és megadhatod, hogy milyen jellegű munkák érdekelnek, mikor érsz rá, stb. Ha ideális munkát talál számodra az iskolaszövetkezet, akkor értesítenek erről (pl. e-mailben, telefonon). Ha úgy döntesz, hogy elvállalod az adott munkát, csak akkor érdemes kiváltanod az iskolaszövetkezeti tagságodat. A tagság kiváltásához egy kisebb összeget (kb. 500-1000 Ft) kell befizetned, melyet visszakapsz, ha kilépsz a szövetkezetből, illetve sok iskolaszövetkezet felajánlja, hogy ha nem tudod ezt kifizetni, akkor majd az első fizetésedből levonják. A beiratkozáshoz továbbá a következő iratokra, adatokra van szükséged:
#*személyigazolvány
#*lakcímkártya
#*diákigazolvány
#*nappali tagozatos iskolalátogatási igazolás
#*Adókártya
#*TAJ-kártya
#*bankszámlaszám
#'''Keress munkát!''' Te is válogathatsz az adott iskolaszövetkezet ajánlatai között, de ha kérted, akkor külön is értesítenek (pl. e-mailben, telefonon) az aktuális, téged érdeklődő munkalehetőségekről. Egy-egy munkánál általában fel van tüntetve, hogy milyen jellegű (pl. irodai, fizikai, gyorséttermi), hol van a munkavégzés helye, milyen a munkabeosztás és mennyi az órabér, így könnyebben szelektálhatsz közülük.
#'''Köss munkaszerződést!''' Ha megtaláltad az ideális munkát, akkor az iskolaszövetkezet és a munkáltató közreműködésével elkészül egy szerződés, melynek megkötésével létrejön a munkaviszonyod. Az írásba foglalt munkaszerződés általában a következő pontokat tartalmazza:
#*munkáltatód megnevezése és címe
#*saját adataid
#*felettesed megnevezése, akitől kapod az utasításokat a munkavégzés során, illetve az iskolaszövetkezetbeli kapcsolattartód nevének feltüntetése
#*munkaköröd
#*munkavégzésed helye
#*alapbéred
#*esetleges juttatások, vagy az azokra vonatkozó szabályok helyének megjelölése
#*munkába lépésed napja
#'''Légy tisztában a pontos munkaidőddel és béreddel!''' A fiatal munkavállalókra vonatkozó szabályok határozzák meg azt is, hogy életkor szerint ki mennyit, milyen időbeosztásban dolgozhat, valamint azt, hogy mi a bére alsó határa.
#*15 és 18 év között naponta maximum 8 órát, illetve ennek megfelelően heti 40 órát dolgozhatsz,
#*4,5 óra munkaidő után legalább 30 perc szünetet kell tartanod,
#*két munkavégzés között, azaz az egyik napi munkavégzés és a másik napi munkavégzés között legalább 12 órának kell eltelnie, és nem oszthatnak be éjszakai munkára, illetve készenléti és ügyeleti jellegű munkára sem, valamint nem túlórázhatsz,
#*és a béred alsó határa 564 Ft/óra (bruttó) /2013-as adat/, de ha olyan munkát találsz, melyhez már valamilyen szakképzettség szükséges (pl. szakács, életmentő), illetve nyelvtudáshoz vagy informatikai tudáshoz kötött, akkor 600-1000 Ft-os órabérrel is számolhatsz, továbbá
#*ha több helyen is dolgozol egyszerre munkaviszonyban vagy valahol munkaviszonyban foglalkoztatnak, máshol pedig megbízási jogviszonyban vagy vállalkozási jogviszonyban, akkor ezeket a munkaidőket össze kell adni.
#'''Adózz a diákmunka után!''' Az adózás az alapján történik, hogy milyen foglalkoztatási formában végezted a diákmunkát. A legelterjedtebb forma az előzőekben is bemutatott, azaz az, amikor a diák munkaszerződés alapján munkaviszony keretében végez munkát. Adózási szempontból így a kereset bérjövedelemnek minősül, mely az általános szabályok szerint adózik, tehát
#*az így kapott jövedelmedből a munkáltató az általános szabályok szerint köteles levonni, és megfizetni a személyi jövedelemadó-előleget (megszerzett jövedelmed az összevont adóalapba tartozik, mely után az adó mértéke jelenleg 16 százalék /2012-es adat/),
#*továbbá a munkaadód 8,5 százalékos egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot, valamint 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet a jövedelmed után, cserébe egészségügyi szolgáltatás igénybevételére és tb-ellátásra (pl. táppénz, nyugdíj) vagy jogosult /2012-es adatok/,
#*valamint ahhoz, hogy el tud készíteni/készíttetni adóbevallásodat, ahhoz a munkáltatódnak a munkaviszonyod megszűnésekor ki kell állítania egy igazolást a részedre a kifizetett jövedelmedről, a levont személyi jövedelemadó-előlegről és az egyéni járulékaidról.
== Tippek ==
*Több iskolaszövetkezetnek is lehetsz tagja egy időben.
*Folyamatosan böngészd az iskolaszövetkezetek honlapját, hiszen kihagyhatatlan munkalehetőségeket is találhatsz, amikre nem árt gyorsan jelentkezni.
*Mivel leginkább utalással fizetik ki a diákmunkát, ezért a munkavállalás előtt – ha még nem lenne, akkor – nyiss egy banknál bankszámlát. Ehhez szüleid segítségét is kérheted.
*Ha bármi okból (pl. végeztél, halasztasz) éppen nem vagy diák, akkor alkalmi munkavállalói kiskönyvvel bármikor dolgozhatsz. Azonban nem mindegyik iskolaszövetkezet foglalkoztat ilyen kiskönyvvel munkavállalókat.
*A munkaszerződés megkötésével egyidejűleg tájékoztatást kell kapnod szóban, majd a munkaszerződés megkötésétől számított 30 napon belül írásban
** a munkaköri feladataidról, illetve a munkakör betöltéséhez szükséges végzettségről,
**az irányadó munkarendről,
**a munkabér egyéb elemeiről,
** a bérfizetés napjáról,
** a munkába lépés napjáról,
**a rendes szabadság mértékének számítási módjáról és kiadásának, illetve a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól,
**arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e,
**a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezet megnevezéséről, illetve arról, hogy a munkáltatónál működik-e üzemi tanács.
*A munkaszerződés alapján munkaviszony keretében végzett munka mint a leggyakoribb foglalkoztatási forma mellett létezik a megbízásos jogviszony, amikor önállóan végezzük a munkát (korlátozott a megbízói utasítás), a munka nem rendszeres, előírt munkaidőben történik, saját eszközeinkkel végezzük, és egyszeri alkalommal fizetett díj jár érte. Továbbá létezik az egyszerűsített módon létesített munkaviszony, ilyen például az idénymunka vagy az alkalmi munka.
*A diákmunka utáni adóbevallásod elkészítéséhez fordulhatsz az iskolaszövetkezethez vagy szakemberhez.
== Amire szükséged lehet ==
*rátermettség, szabadidő, kitartás, esetleg szakmai felkészültség (pl. nyelvismeret)
*iskolaszövetkezeti tagság
== Figyelmeztetések ==
*Időben állj neki a nyári munka keresésének, mert a jó lehetőségek hamar elfogynak!
*Az iskolaszövetkezetbe való beiratkozás mindig személyesen történik!
*Kérj meg egy felnőttet, hogy olvassa át a megkötött munkaszerződést, és ellenőrizze le, hogy nem-e hiányos vagy megtévesztő!
*Az elvállalt munkát végezd lelkiismeretesen! (Ne késs el!, Ne lazsálj!, Ne legyen több az ebédszüneted, mint amennyi a megengedett!, stb.)
*Ha bármi oknál fogva mégsem tudnád elvállalni a munkát, akkor erről időben értesítsd iskolaszövetkezetbeli kapcsolattartódat vagy a munkáltatódat, illetve azt a személyt, akivel megkötötted a szerződést!
*Ha azt tapasztalod a munkavégzés során, hogy a munkáltatód nem tartja be a fiatal munkavállalókra vonatkozó szabályokat (pl. túlóráztat, nem enged pihenőt), az előírt munkavédelmi szabályokat (ezeket neked is meg kell ismerned az első munkanapon), esetleg testi-lelki egészségedet veszélyeztető munkára kényszerít, akkor azonnal fordulj az iskolaszövetkezeti kapcsolattartódhoz vagy szüleidhez!
*A diákmunka utáni adózás megbízásos jogviszony és egyszerűsített munkaviszony (pl. idénymunka, alkalmi munka) esetében másként történik!
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
*[http://www.iskolaszovetkezetek.hu/index.php/a-munkavallalas-feltetelei.html/ A diákmunka vállalásának feltételei]
*[http://jobline.hu/magazin/20120614_nyari_munka_diakmunka.aspx/ Tudnivalók a diákmunkáról]
*[http://jobline.hu/magazin/20120611_szabaly_diakmunka.aspx/A diákmunkával kapcsolatos adózási szabályok]
*[http://nav.gov.hu/nav/regiok/del_alfold/delalfold/aktualis/diakmunkaszezon.html?query=di%C3%A1kmunka/ A diákmunkával kapcsolatos adózási szabályok a NAV honlapján]
* [http://ado.hu/rovatok/ado/mikent-adozik-a-diakmunka/ Miként adózik a diákmunka?]
* [http://www.hrportal.hu/hr/a-munkaero-piaci-szolgaltatasok-jogi-problemai-a-diakmunka-20120329.html/ A munkaerő-piaci szolgáltatások jogi problémái: a diákmunka]
* [www.minimalber2013.info/ A 2013-as minimálbér és garantált bérminimum összege]
[[Kategória:Munka-karrier]]
A tanév befejezése után sok diák vállal munkát a nyári hónapokra. A diákmunka a pénzszerzés mellett munkatapasztalat szerzésére is kiváló. Sokan tanulmányaikhoz kapcsolódó állást (pl. vendéglátás, informatika, idegennyelv-ismeret, pénzügyi ismeretek) igyekeznek elvállalni, elkezdve ezzel karrierjük építését, valamint az így szerzett gyakorlat referencia lehet a későbbi főállású elhelyezkedéskor. A legtöbb fiatal megbízható iskolaszövetkezeten keresztül vállal diákmunkát, ugyanis így legálisan dolgozhatnak, előzetes szakmai tapasztalat nélkül is elvégezhető munkák közül válogathatnak, és ellenőrzött, testi és egészségi állapotukat nem veszélyeztető munkahelyeken dolgozhatnak. Az iskolaszövetkezetek továbbá odafigyelnek arra, hogy a munkát vállaló diákoknak érvényes szerződésük legyen, és felelősséget vállalnak azért, hogy megkapják bérüket. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a fontosabb tudnivalókat, melyekkel jó tisztában lenni, ha diákként munkát vállalunk egy iskolaszövetkezeten keresztül.
== Lépések ==
#'''Határozd el, hogy diákmunkát szeretnél vállalni!''' Ehhez megfelelő rátermettséggel és elegendő szabadidővel kell rendelkezned, továbbá csak akkor vállalhatsz diákmunkát, ha
#*betöltötted a 16. életévedet és nappali tagozatos hallgatói jogviszonnyal rendelkezel,
#*illetve 15 és 16 év közöttiek csak szülői engedéllyel és csak iskolaszünetekben (téli és nyári szünetben) vállalhatnak munkát.
#'''Csatlakozz egy iskolaszövetkezethez!''' Interneten keresgélhetsz, honlapjukat böngészve jobban is megismerheted az iskolaszövetkezeteket, vagy például barátok, ismerősök ajánlásával is választhatsz egyet lakóhelyed közelében. A legtöbb iskolaszövetkezetnél egy egyszerű regisztrációval még csak a munkavállalási szándékodat jelzed, és megadhatod, hogy milyen jellegű munkák érdekelnek, mikor érsz rá, stb. Ha ideális munkát talál számodra az iskolaszövetkezet, akkor értesítenek erről (pl. e-mailben, telefonon). Ha úgy döntesz, hogy elvállalod az adott munkát, csak akkor érdemes kiváltanod az iskolaszövetkezeti tagságodat. A tagság kiváltásához egy kisebb összeget (kb. 500-1000 Ft) kell befizetned, melyet visszakapsz, ha kilépsz a szövetkezetből, illetve sok iskolaszövetkezet felajánlja, hogy ha nem tudod ezt kifizetni, akkor majd az első fizetésedből levonják. A beiratkozáshoz továbbá a következő iratokra, adatokra van szükséged:
#*személyigazolvány
#*lakcímkártya
#*diákigazolvány
#*nappali tagozatos iskolalátogatási igazolás
#*Adókártya
#*TAJ-kártya
#*bankszámlaszám
#'''Keress munkát!''' Te is válogathatsz az adott iskolaszövetkezet ajánlatai között, de ha kérted, akkor külön is értesítenek (pl. e-mailben, telefonon) az aktuális, téged érdeklődő munkalehetőségekről. Egy-egy munkánál általában fel van tüntetve, hogy milyen jellegű (pl. irodai, fizikai, gyorséttermi), hol van a munkavégzés helye, milyen a munkabeosztás és mennyi az órabér, így könnyebben szelektálhatsz közülük.
#'''Köss munkaszerződést!''' Ha megtaláltad az ideális munkát, akkor az iskolaszövetkezet és a munkáltató közreműködésével elkészül egy szerződés, melynek megkötésével létrejön a munkaviszonyod. Az írásba foglalt munkaszerződés általában a következő pontokat tartalmazza:
#*munkáltatód megnevezése és címe
#*saját adataid
#*felettesed megnevezése, akitől kapod az utasításokat a munkavégzés során, illetve az iskolaszövetkezetbeli kapcsolattartód nevének feltüntetése
#*munkaköröd
#*munkavégzésed helye
#*alapbéred
#*esetleges juttatások, vagy az azokra vonatkozó szabályok helyének megjelölése
#*munkába lépésed napja
#'''Légy tisztában a pontos munkaidőddel és béreddel!''' A fiatal munkavállalókra vonatkozó szabályok határozzák meg azt is, hogy életkor szerint ki mennyit, milyen időbeosztásban dolgozhat, valamint azt, hogy mi a bére alsó határa.
#*15 és 18 év között naponta maximum 8 órát, illetve ennek megfelelően heti 40 órát dolgozhatsz,
#*4,5 óra munkaidő után legalább 30 perc szünetet kell tartanod,
#*két munkavégzés között, azaz az egyik napi munkavégzés és a másik napi munkavégzés között legalább 12 órának kell eltelnie, és nem oszthatnak be éjszakai munkára, illetve készenléti és ügyeleti jellegű munkára sem, valamint nem túlórázhatsz,
#*és a béred alsó határa 564 Ft/óra (bruttó) /2013-as adat/, de ha olyan munkát találsz, melyhez már valamilyen szakképzettség szükséges (pl. szakács, életmentő), illetve nyelvtudáshoz vagy informatikai tudáshoz kötött, akkor 600-1000 Ft-os órabérrel is számolhatsz, továbbá
#*ha több helyen is dolgozol egyszerre munkaviszonyban vagy valahol munkaviszonyban foglalkoztatnak, máshol pedig megbízási jogviszonyban vagy vállalkozási jogviszonyban, akkor ezeket a munkaidőket össze kell adni.
#'''Adózz a diákmunka után!''' Az adózás az alapján történik, hogy milyen foglalkoztatási formában végezted a diákmunkát. A legelterjedtebb forma az előzőekben is bemutatott, azaz az, amikor a diák munkaszerződés alapján munkaviszony keretében végez munkát. Adózási szempontból így a kereset bérjövedelemnek minősül, mely az általános szabályok szerint adózik, tehát
#*az így kapott jövedelmedből a munkáltató az általános szabályok szerint köteles levonni, és megfizetni a személyi jövedelemadó-előleget (megszerzett jövedelmed az összevont adóalapba tartozik, mely után az adó mértéke jelenleg 16 százalék /2012-es adat/),
#*továbbá a munkaadód 8,5 százalékos egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot, valamint 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet a jövedelmed után, cserébe egészségügyi szolgáltatás igénybevételére és tb-ellátásra (pl. táppénz, nyugdíj) vagy jogosult /2012-es adatok/,
#*valamint ahhoz, hogy el tud készíteni/készíttetni adóbevallásodat, ahhoz a munkáltatódnak a munkaviszonyod megszűnésekor ki kell állítania egy igazolást a részedre a kifizetett jövedelmedről, a levont személyi jövedelemadó-előlegről és az egyéni járulékaidról.
== Tippek ==
*Több iskolaszövetkezetnek is lehetsz tagja egy időben.
*Folyamatosan böngészd az iskolaszövetkezetek honlapját, hiszen kihagyhatatlan munkalehetőségeket is találhatsz, amikre nem árt gyorsan jelentkezni.
*Mivel leginkább utalással fizetik ki a diákmunkát, ezért a munkavállalás előtt – ha még nem lenne, akkor – nyiss egy banknál bankszámlát. Ehhez szüleid segítségét is kérheted.
*Ha bármi okból (pl. végeztél, halasztasz) éppen nem vagy diák, akkor alkalmi munkavállalói kiskönyvvel bármikor dolgozhatsz. Azonban nem mindegyik iskolaszövetkezet foglalkoztat ilyen kiskönyvvel munkavállalókat.
*A munkaszerződés megkötésével egyidejűleg tájékoztatást kell kapnod szóban, majd a munkaszerződés megkötésétől számított 30 napon belül írásban
** a munkaköri feladataidról, illetve a munkakör betöltéséhez szükséges végzettségről,
**az irányadó munkarendről,
**a munkabér egyéb elemeiről,
** a bérfizetés napjáról,
** a munkába lépés napjáról,
**a rendes szabadság mértékének számítási módjáról és kiadásának, illetve a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól,
**arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e,
**a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezet megnevezéséről, illetve arról, hogy a munkáltatónál működik-e üzemi tanács.
*A munkaszerződés alapján munkaviszony keretében végzett munka mint a leggyakoribb foglalkoztatási forma mellett létezik a megbízásos jogviszony, amikor önállóan végezzük a munkát (korlátozott a megbízói utasítás), a munka nem rendszeres, előírt munkaidőben történik, saját eszközeinkkel végezzük, és egyszeri alkalommal fizetett díj jár érte. Továbbá létezik az egyszerűsített módon létesített munkaviszony, ilyen például az idénymunka vagy az alkalmi munka.
*A diákmunka utáni adóbevallásod elkészítéséhez fordulhatsz az iskolaszövetkezethez vagy szakemberhez.
== Amire szükséged lehet ==
*rátermettség, szabadidő, kitartás, esetleg szakmai felkészültség (pl. nyelvismeret)
*iskolaszövetkezeti tagság
== Figyelmeztetések ==
*Időben állj neki a nyári munka keresésének, mert a jó lehetőségek hamar elfogynak!
*Az iskolaszövetkezetbe való beiratkozás mindig személyesen történik!
*Kérj meg egy felnőttet, hogy olvassa át a megkötött munkaszerződést, és ellenőrizze le, hogy nem-e hiányos vagy megtévesztő!
*Az elvállalt munkát végezd lelkiismeretesen! (Ne késs el!, Ne lazsálj!, Ne legyen több az ebédszüneted, mint amennyi a megengedett!, stb.)
*Ha bármi oknál fogva mégsem tudnád elvállalni a munkát, akkor erről időben értesítsd iskolaszövetkezetbeli kapcsolattartódat vagy a munkáltatódat, illetve azt a személyt, akivel megkötötted a szerződést!
*Ha azt tapasztalod a munkavégzés során, hogy a munkáltatód nem tartja be a fiatal munkavállalókra vonatkozó szabályokat (pl. túlóráztat, nem enged pihenőt), az előírt munkavédelmi szabályokat (ezeket neked is meg kell ismerned az első munkanapon), esetleg testi-lelki egészségedet veszélyeztető munkára kényszerít, akkor azonnal fordulj az iskolaszövetkezeti kapcsolattartódhoz vagy szüleidhez!
*A diákmunka utáni adózás megbízásos jogviszony és egyszerűsített munkaviszony (pl. idénymunka, alkalmi munka) esetében másként történik!
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
*[http://www.iskolaszovetkezetek.hu/index.php/a-munkavallalas-feltetelei.html/ A diákmunka vállalásának feltételei]
*[http://jobline.hu/magazin/20120614_nyari_munka_diakmunka.aspx/ Tudnivalók a diákmunkáról]
*[http://jobline.hu/magazin/20120611_szabaly_diakmunka.aspx/A diákmunkával kapcsolatos adózási szabályok]
*[http://nav.gov.hu/nav/regiok/del_alfold/delalfold/aktualis/diakmunkaszezon.html?query=di%C3%A1kmunka/ A diákmunkával kapcsolatos adózási szabályok a NAV honlapján]
* [http://ado.hu/rovatok/ado/mikent-adozik-a-diakmunka/ Miként adózik a diákmunka?]
* [http://www.hrportal.hu/hr/a-munkaero-piaci-szolgaltatasok-jogi-problemai-a-diakmunka-20120329.html/ A munkaerő-piaci szolgáltatások jogi problémái: a diákmunka]
* [www.minimalber2013.info/ A 2013-as minimálbér és garantált bérminimum összege]
[[Kategória:Munka-karrier]]