1 100
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
→Figyelmeztetések
* Ne hagyatkozz a babonákra – az éjszakai égbolton például nem a Sarkcsillag a legfényesebb csillag!
* Lehet, hogy egy domb tetején tökéletesen egyedül álló, egyenes fa északi oldalán vastagabb a moha, de általában ilyet ritkán találni. A moha elhelyezkedését sok tényező befolyásolja: a nedvesség, a fa törzsének dőlésszöge, a napsütés… Ezért ne csak ebben a módszerben bízz: ha haza akarsz találni, inkább vedd igénybe valamelyik fenti tájékozódási módot is.
* Sűrű erdőben, ködben, borús Borús időben vagy más okból kifolyólag rossz látási körülmények között ezek a módszerek természetesen nem használhatók. Ezért mindig határozd meg a helyzeted, ha alkalmad van rá (még tiszta időben), és keress jól beazonosítható tájékozódási pontokat a horizonton (templomtorony, magányos fa, hegycsúcs).Kisebb látótávolságnál, például sűrű erdőben vagy ködben jóval nehezebb tartani a már meghatározott irányt, ezért ilyenkor próbálj minél távolabbi tájékozódási pontokat keresni, vagy nyíltabb területre menni!
* A Sarkcsillag a sarkkörön túl már nagyon magasan, szinte a fejünk felett látszik, így akkor is nehéz a segítségével tájékozódni, ha megtaláljuk. Hasonló okok miatt nem megbízható módszer az árnyékok járása alapján való tájékozódás a 70. szélességi kör felett, az órával történő helymeghatározás pedig a 20. szélességi kör alatt.
* A fenti módszerek tökéletes elsajátításhoz gyakorlat kell. Próbáld többször is meghatározni az égtájakat olyan esetekben, amikor van iránytűd, vagy máshogyan ellenőrizheted az eredményt! Így „éles helyzetben”, például egy túrán is biztosan tudod majd alkalmazni a tudásod.