2 151
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
Új oldal, tartalma: „ =='''Ezeket kell tudnod a kismegszakítókról'''== Minden háztartásban van, mégsem ismerik elegen a működését, csak azt, hogy gyakran okoz bosszúságot. A […”
=='''Ezeket kell tudnod a kismegszakítókról'''==
Minden háztartásban van, mégsem ismerik elegen a működését, csak azt, hogy gyakran okoz bosszúságot.
A [https://penta-elektrik.hu/hu/energiaelosztas/modularis-berendezesek/kismegszakitok Penta Elektrik kismegszakítói] a túláram-védelemben játszanak fontos szerepet, azonban ahhoz, hogy értékelni tudjuk munkájukat, nem árt tisztában lennünk a mechanizmusukkal.
==='''Rémtörténet, ami bárkivel megeshet'''===
Százezrek élnek ma ötvenes-hatvanas években épült lakásokban, melyeknek nem a legkorszerűbbek a vezetékrendszerei, a legtöbbször még alumínium vezetékekkel szereltek. Viszont ez nem akadályozhatja meg a lakókat abban, hogy például nagytakarítást tartsanak. Ehhez kell a hifi vagy a számítógép, ami szolgáltatja a zenét, közben megtöltjük a mosógépet és elindítjuk, mehet a mosogatógép is, és elkezdhetünk porszívózni is. Viszont ekkor egy kattanás következtében elhallgat a zene, leáll a porszívó és a mosógép, és sötétbe borul a lakás. Mégis mi történt?
Elkezdünk tapogatózni a világításmentes otthonunkban és hamar rájövünk, hogy a kiselosztóban lekapcsolt kismegszakító lehet az oka mindennek. Visszakattintjuk, ám ez nem oldja meg a helyzetet, hamar ugyanott találjuk magunkat, ahol azelőtt, mivel a túlterhelést nem bírják a régi vezetékek. Ez nemcsak bosszúságot okoz, de károsíthatja is a lakás rendszereit. Miért történik mindez?
==='''A kismegszakító feladata és működése'''===
Ahogy az előbbi fejezetből is kiderült, a kismegszakító feladata, hogy védje a vezetékeket és az áramkört a túlterheléstől és a rövidzárlattól. Míg előbbit a bimetál valósítja meg, addig utóbbitól az elektromágneses tekercs véd. A kissé megnövekedett névleges áram következtében a bimetál felmelegszik, amitől egy idő után a kapcsolószerkezet kiold. Ha pedig rövidzárlat keletkezik, vagyis az áram túl gyorsan és túl nagy mértékben emelkedik, a tekercs mágneses mező létrehozásával indítja be a kapcsolómechanizmust, valamint kinyitja az érintkezőket egy gyorskioldón keresztül.
Bármelyik eset is következzen be, a megszakítási folyamat során a megszakító érintkezői között egy ív keletkezik. Ez az ív több ezer Celsius-fokos, melyet el kell oltani, ehhez az érintkezőkből az ívcsatornán keresztül az ívoltó kamra irányába kell eljutnia, itt sok kisebb ívre oszlik majd. Ekkor a szükséges vezérlőfeszültség már nem lesz elegendő és kialszanak.
==='''A kismegszakító karakterisztikája és pólusszámai'''===
A karakterisztika jelentése, hogy az elektromágneses kioldás a névleges áram hányszorosára van beállítva az adott kismegszakítóban. Ezek alapján:
- B kioldási karakterisztika: 3-5 másodpercre van beállítva, vagyis 30-50A között fog megszólalni. Ilyet az elektromos tűzhelyek, fűtőtestek túláram-védelmére érdemes használni.
- C kioldási karakterisztika: 5-100A között szólal meg. Mosógépekhez, hűtőkhöz, mosogatógépekhez használatos.
- D kioldási karakterisztika: 100-200A között szólal meg, főleg ipari épületekben használatos.
A pólusszámokról pedig azt érdemes tudni, hogy a termék szélességét befolyásolják, 1 DIN 18 millimétert jelent. Léteznek egy-, két-, három- és négypólusú kismegszakítók is, a legelső a legkeskenyebb értelemszerűen.