2 129
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
Új oldal, tartalma: „ =='''Hogyan tanítsuk meg kisgyermekünket az olló használatára?'''== A kisgyermekkor a világ felfedezéséről, az alapvető dolgok megtanulásáról szól. Ilye…”
=='''Hogyan tanítsuk meg kisgyermekünket az olló használatára?'''==
A kisgyermekkor a világ felfedezéséről, az alapvető dolgok megtanulásáról szól. Ilyen például az önálló tisztálkodás, a felöltözés, de az írással, rajzolással és az egyéb kreatív tevékenységekkel is ebben a korban ismerkednek meg a lurkók.
Az olló használata szintén egy alapvető készség, amit érdemes már az óvodáskor elején elsajátítani, hogy a későbbiekben már rutinosan menjen. Cikkünkben ehhez adunk pár tippet.
==='''Ismerkedés a leggyakoribb vágóeszközzel'''===
Nagyon fontos, hogy az olló használatának megtanulását ne erőltessük a gyermekre, ha láthatólag egyáltalán nem érdekli még, akkor térjünk rá vissza pár hónap múlva. Ugyanakkor egy vidám mintás, a [https://www.finnshop.hu/fiskars-gyermek-ollok finnshop.hu-ról vásárolt Fiskars gyermekolló] könnyen felkeltheti a kicsik figyelmét.
Egy 2-3 éves gyerkőcnek viszont mindenképp csak olyan vágóeszközt adjunk a kezébe, ami lekerekített heggyel rendelkezik, így nem tudja megszúrni vele magát. A háromujjas változat tökéletes első vágóeszközként, hiszen ezt könnyebb kontrollálni, a gyermek pedig egyszerűbben elsajátíthatja a vágás alapvető mozdulatsorát.
A gyermekollók ráadásul kisebbek, illetve könnyebben nyithatóak és csukhatóak, mint a felnőtt változatok, ezáltal sokkal egyszerűbbé teszik a tanulást.
Figyeljük meg azt is, hogy csemeténk melyik kezébe fogja az eszközt. Ha azt vesszük észre, hogy inkább a balt részesíti előnyben, akkor szerezzünk be neki egy balkezes gyermekollót, ami fordítva működik, hogy a balkezesek is könnyedén tudják használni.
Ma már köztudott, hogy a balkezesség semmiféle hátrányt nem jelent, ellenben ha kényszerítjük a jobb kéz használatára, az hátráltatja a fejlődést, így az átszoktatással semmiképp se próbálkozzunk!
==='''Hogyan tanítsuk meg a gyermeket vágni az ollóval?'''===
Először is magyarázzuk el, hogy mire jó ez az eszköz, mutassuk meg, hogyan működik. Majd adjuk a kezébe, hadd ismerkedjen meg vele, jöjjön rá, hogyan kell megfogni, nyitni, csukni, milyen a tapintása, stb. Bátorítsuk, hogy végezzen vágó mozdulatokat a levegőben.
Ezután adjunk neki egy darab papírt, lehetőleg olyat, ami nem gyűrődik, nem nagyon vékony, de nem is túlságosan vastag. Biztassuk, hogy kezdje el vagdosni a papírt tetszés szerint, ugyanazokkal a mozdulatokkal, amit az előbb is csinált.
Ha idővel azt látjuk, hogy ez már egész jól megy, akkor lépjünk a következő szintre. Rajzoljunk egy papírra egyszerű formákat, kört, négyzetet, háromszöget. Kérjük meg a gyermeket, hogy vágja körbe őket minél pontosabban. Amennyiben ezzel már elboldogul, akkor rajzolhatunk bonyolultabb alakzatokat, például csillagot, napocskát, virágot, melyeken az egyenes és az íves vágásokat is gyakorolhatja.
==='''Biztonsági intézkedések'''===
Bár egy gyermekolló alapvetően nem veszélyes eszköz, mégis fontos, hogy megtanítsuk csemeténknek a biztonságos használat alapvető szabályait. Például azt, hogy tilos a pengék közé dugnia az ujjait, vagy hogy ollóval a kézben nem hadonászunk, nem futkosunk.