2 129
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
Új oldal, tartalma: „ =='''Melyik típusú ecset mire való?'''== A felületek festésének egyik módja a legrégebbi festőeszközzel, az ecsettel történő festés. Az ecseteknek szá…”
=='''Melyik típusú ecset mire való?'''==
A felületek festésének egyik módja a legrégebbi festőeszközzel, az ecsettel történő festés. Az ecseteknek számtalan elvárásnak kell megfelelniük, de legfőképpen annak, hogy egy mártással minél több festéket vigyenek fel a festeni kívánt felületre.
Ecsettel vihetők fel a hagyományos bel- és kültéri falfestékek, a különböző zománcfestékek, az alapozók, a lakkok és más felületbevonó anyagok. A festék és a felület típusa határozza meg, mikor milyen ecsetet használjunk. Melyik típusú ecset milyen felület festésére való? Ennek jártunk utána, mutatjuk.
==='''Az ecsetek eredete és felépítése'''===
Az ecset kínai találmány, írástudók, festők és tudósok eszköze volt. Ma két nagy területen, a művészetben és a lakókörnyezet dekorálásában használnak különböző típusú, méretű, sörtéjű és [https://www.festekpalota.hu/festekbolt-kategoriak/szerszamok-es-kiegeszito-termekek-4273/festesi-tapetazasi-munkakhoz-4303/ecsetek-4306 minőségű ecseteket]. A Festékpalota.hu által forgalmazott zománcfestékek különböző felületek színezésére alkalmasak, dekorálhatunk velük fát, fémeket, de léteznek hőálló és kádfelújító, valamint táblafestékek is.
Az ecset legfontosabb eleme a festék felhordására és eloszlatására szolgáló sörte, amelyet a horganyzott bádogból vagy műanyagból készült hüvely rögzít a fa vagy műanyag nyélhez. A fanyelű ecsetek kedveltebbek, ugyanis kevésbé csúsznak, mert beszívják az izzadtságot.
A sörték készülhetnek természetes anyagokból, állati szőrből vagy növényi rostokból, illetve különféle mesterséges szálakból. Mindkét alaptípusnak megvannak az előnyei és hártányai: a természetes sörték jobb nedvszívó képességgel rendelkeznek, míg a szintetikus sörték ellenállóak a savakkal, lúgokkal szemben, és precíz festést tesznek lehetővé.
==='''A legismertebb ecsetfajták'''===
Egyes típusok gyakoriak, másokat csak a szakemberek, illetve azon kevesek ismernek, akiknek volt már dolguk velük.
- Lapos ecsetek: Nagy, sík felületek festését, lakkozását teszik lehetővé, különböző szélességben és vastagságban. A sörte sűrűségétől függően használhatók a tömött ecsetek alapozásra, a finomszőrű, vékonyabbak pácolásra, valamint a közepesen tömöttek ajtó, ablak festésére. A sarkokat, réseket, kapcsolók környékét is ilyennel szokták lekenni.
- Ablakfestő ecset: Trapézra vágott laposecset a precíz vonalvezetésért.
- Korongecset: Jellemzően meszeléshez, mennyezet festéséhez használják.
- Nagy lapos ecset: Homlokzatokhoz, padlókhoz, falakhoz kiváló.
- Körecset: Csövek, ablakok, sarkok, kazettás, osztott felületek, nehezen hozzáférhető helyek festésére használják, de az antikolás, patinázás fontos kelléke is.
- Radiátorecset
- Csíkhúzó vagy vonalzóecset
==='''Művész és hobby ecsetek'''===
A különböző festési technikák, művészi stílusok, illetve a hobby és dekor tevékenységek különféle ecseteket igényelnek, így ennek megfelelően is számtalan típusú, sörtéjű, formájú ecsetről beszélhetünk.
Nemcsak a hobby és művész ecsetek, de a hagyományos fal-, fa- és fémfestési technikák esetében is a festendő felület, valamint a használni kívánt festék, a festés stílusa az, ami meghatározza, hogy milyen ecsetet használjunk.