5 330 bájt hozzáadva,
2022. augusztus 16., 15:01 == Hogyan takarékoskodjunk a meleg vízzel a zuhanyzás során? ==
Aki azt gondolná, hogy takarékos zuhanyzás terén nincsenek komoly, pénztárcakímélő tippek és technikai újdonságok, bizony téved. Az energiahordozók árának drasztikus emelkedése, no, és persze ezzel együtt: környezetünk kímélése érdekében nem árt, ha tisztában vagyunk vele, milyen lehetőségeink vannak, ha a tusolás során a meleg vízzel szeretnénk takarékoskodni.
== Lépések ==
# '''Kövessük az évszakok változásait!''' Amennyiben lehetőségünk van rá, mindig az évszaknak megfelelő vízhőfokot állítsuk be a cirkón, illetve a bojleren. A kádban való fürdés helyett a rövid tusolás már önmagában pénztárcakímélő, de a hőmérsékletre is figyeljünk! Ugyanazon hőfok előállítása télen mindig több energiát igényel, mint nyáron, miközben nyáron többnyire nem vágyunk forró zuhanyra, tehát érdemes a hőmérsékletet alacsonyabbra venni. Összességében: minél alacsonyabbra csavarjuk a vízhőfokot, annál gazdaságosabb lesz a tusolás.
# '''Vízkőmentesítsük a bojlert, ellenőriztessük évente a gázkazánt!''' A bojler akkor tud hatékonyan működni, ha a rendszerben nincs vízkő, ezért azt érdemes ebből a szempontból is rendszeresen ellenőriztetni, illetve szükség esetén gondoskodni a vízkő eltávolításáról. A gázkazán hatékony és biztonságos működését szintén legalább évenként egyszeri ellenőrzéssel tudjuk elősegíteni. Kombi kazán esetében ezt célszerű még a fűtési szezon kezdete előtt letudni.
# '''Alkalmazzunk napkollektort!''' A tetőre szerelt napkollektor képes a nap hőenergiájának összegyűjtésére, amit aztán később – akár még télen is – fel tudunk használni meleg víz előállítására, így pl. tusoláshoz is. Ez tulajdonképpen nem más, mint ingyen energia, hiszen egyszeri befektetés után, a rendszer kiépítését követően, a meleg víz ingyen áll majd a rendelkezésünkre.
# '''Használjunk víztakarékos zuhanyfejet!''' Ezek a zuhanyfejek a hagyományos társaikhoz képest kevesebb vizet engednek át, így megtakarítást tudunk elérni a segítségükkel a vízfogyasztás és az energiafelhasználás terén is.
# '''Telepítsünk termosztáttal ellátott zuhanycsaptelepet!''' Az ilyen csaptelepek óriási előnye, hogy segítségükkel egy fix hőmérséklet állítható be, így nem kell a hideg és meleg víz megfelelő arányának beállításával bajlódni. A termosztátos verzióval ez csupán néhány másodpercig tart, szemben a hagyományos megoldásokéval, ahol akár 30-40 másodpercig is bíbelődhetünk a kívánt hőfokú víz „kikeverésével”. Az előbbi módszer is komoly megtakarítást eredményezhet mind a vízfogyasztásban, mind a meleg vízhez szükséges energia felhasználásában. A korszerű termosztátos csaptelepekbe ráadásul egy biztonsági funkció is beépítésre kerül. A meleg víz hőfoka ugyanis nem lehet több egy bizonyos értéknél (ez általában 38 Celsius-fok), vagyis ezzel a megoldással elkerülhető a testünk véletlen leforrázása is.
# A termosztátos csaptelepeknek két fajtájuk van: a mechanikus és az elektronikus.
#*A mechanikusnál a fix hőmérsékletet általában egy hőre érzékeny rugó segítségével biztosítja az eszköz, ami a befolyó meleg víz és a beállított hőmérséklet függvényében állítja elő a kívánt hőmérsékletű meleg vizet.
#* Az elektronikusnál a szabályozás a hőfok folyamatos mérése és a hideg-, ill. melegvíz-forrás elektronikus úton történő optimális keverése révén áll elő. Ez a megoldás általában még gyorsabban biztosítja a fix hőmérsékletű vizet, mint a mechanikus verzió. Akadnak olyan eszközök is, melyek LCD-kijelzővel is rendelkeznek.
== Tippek ==
* Hajmosás, vagy testünk átszappanozása közben feleslegesen folyik a meleg víz. Zuhanyzás során célszerű néha elzárni a csapot, ezzel is sokat spórolhatunk.
* Ha van rá lehetőségünk, alakítsunk ki nyári tusolót, amelynél a víz a kerti kútból jön, melegségét pedig a nap energiája biztosítja.
* Használjunk stoppert vagy homokórát a tusolás hosszának méréséhez, 1 perc lefaragásával akár 10-15 liter meleg vizet spórolhatunk.
* A zuhanyzás – lehetőség szerint – ne tartson tovább 5 percnél, így biztosan kevesebb meleg vizet fogyasztunk, mintha kádba engedett vízben fürödnénk.
== Amire szükséged lehet ==
* Termosztátos zuhanycsaptelep
* Víztakarékos zuhanyfej
* Napkollektor
* Stopper vagy homokóra (a zuhanyzás hosszának méréséhez)
== Figyelmeztetések ==
* Válasszunk olyan zuhanytálcát, amelynek az alja csúszásgátlóval rendelkezik!
* Ha kádban tusolunk, akkor tegyünk be egy gumi csúszásgátló szőnyeget az esetleges balesetek elkerülése végett!
* A meleg vizet előállító berendezéseket legalább évente ellenőriztessük szakemberrel!
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [https://www.bauhaus.hu/productlist?sku=22308197%2C13050318%2C13053755%2C29754375%2C20368469%2C25167713%2C27731336%2C27833311%2C2025639531%2C25470642%2C28542337%2C28550747&utm_source=hogyankell&utm_medium=blog&utm_campaign=2022ND0152]
[[Kategória:Otthon-kert]]