150
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
→Lépések
# '''Keress egy jó ingatlan adásvételben jártas jogászt!''' Mivel az ingatlanvásárlás és -eladás a jogszabályok alapos ismeretét követeli meg, ráadásul az ingatlan adásvétele során a törvény jogász részvételét írja elő, már ebben a fázisban érdemes egy, az ingatlanjogban jártas jogászt keresni és a segítségét kérni. A Magyarországon érvényes gyakorlat szerint a vevő hozza az ügyvédet, s így általában ő is fizeti az ügyvédnek járó díjat.
# '''Keresd meg a megfelelő ingatlant!''' Ma már az interneten az eladó ingatlanok jelentős része megtalálható. Vannak független oldalak, illetve ingatlanirodák, melyek rendszeresen frissítik az aktuális kínálatot. Ezen kívül számos újság, illetve ingatlanhirdetési lap is a rendelékezésedre áll. Mielőtt megtekintesz egy ingatlant, az alábbi szempontokat érdemes mérlegelni, melyek alapján könnyedén kereshetsz az ingatlanhirdetési oldalakon:
## Az ingatlan fajtája: Lakás(társasházi vagy szövetkezeti öröklakás), ház, esetleg telek, nyaraló(nem mindegy: a tulajdoni lapon belterület vagy külterület szerepel-e!). ## Az ingatlan építési módja: Például tégla, panel, egyéb. A panel esetében, ha csak nincs szigetelve, igen magas lehet a fűtésszámla, ráadásul a panellakások belső szigetelése sem tökéletes.
## Az ingatlan elhelyezkedése: Egy mondás szerint három dolog van, ami alapvetően meghatározza a vételárat, a hely, a hely és a hely.
## Az ingatlan ára: Míg egy kisebb garzon akár már pár millió forintért megkapható, a felső határ a csillagos ég.
## Az ingatlan mérete: A szobák száma, elrendezése, no és a terasz vagy a hozzá tartozó tárolók vagy garázshelyek.
## Az ingatlan tájolása: Az északi fekvésű ingatlanok általában naposak.
## Az ingatlan állapota: Felújított, lakhatatlan, illetve a köztes állapotok.
# '''Alkudjatok meg az ingatlanra!''' Az ingatlanvásárlásnak talán ez a legkritikusabb része. A kiindulási alap az irányár, amit a vevő, vagy az általa megbízott ingatlanos az ingatlanhirdetésben megadott. A végső árat számos szempont befolyásolja. Például az, hogy mennyire sürgős az eladónak az ingatlan eladása, illetve neked mennyire fontos, illetve sürgős, hogy éppen a kiszemelt ingatlant vásárold meg.
# '''Készíttesd el az adásvételi szerződést!''' Az adásvételi szerződés előkészítése az általad megbízott jogász feladata, aki nem csak veled, de az eladóval is egyeztet az adásvétel részleteiről. Az adásvételi szerződés számos formai és tartalmai elemet kell, hogy tartalmazzon. Ennek kapcsán a legfontosabb pontosan tisztázandó területek:
## Vételárés foglaló összege## Eladó és vevő adataadatai
## A vételár kifizetésének módja, menete (pl.: hitel, lakástakarék felhasználás)
## Mi tartozik a vételárba
## Az eladó közüzemi számlainak kifizetése, nullszámla igazolás kérésea közművektől és társasházban a közös képviselőtől is## Ha az ingatlanon hitel van, annak tehermentesítése, ha más teher van (perfeljegyzés vagy vételi jog), ezek azonnali törlése
## Közös költségek eladóra eső részének kifizetése
## Az ingatlan állapotának leírása
# '''Fizesd ki a foglalót!''' Ha már kifizetted a foglalót, és ennek ellenére mégis úgy döntesz, hogy nem veszed meg az ingatlant, akkor a az adott foglalót elveszted, ez az összeg az eladónál marad. Amennyiben a helyzet fordított, úgy az eladó köteles a foglaló kétszeresét neked megfizetni. A foglaló néha előbb kifizetésre kerül, mint ahogy az adásvételi szerződés megszületik. Ebben az esetben az adásvételi szerződésbe mindenképpen bele kell fogalmazni, hogy a foglalót - a pontos összeg leírásával - a vevő már megfizette. Ha senkin, vagy mindkét félen is múlt, hogy nem jött létre a szerződés, akkor a foglaló visszajár# '''Fizesd ki az ingatlant!''' Ha minden jól alakul, már csak a vételár hátralévő – foglalóval csökkentett – részét kell kifizetned. Ez több szempontból is kritikus, hiszen elképzelhető, hogy a vételárat hitelből fedezed, ami egy bankkal való szoros együttműködést feltételez. Mivel többnyire jelentős összeg kifizetéséről van szó, nem jellemző a készpénzes fizetés. Elektronikus utalás esetén a vevő ad bizalmat az eladónak, hiszen a kifizetés után neki kell várnia arra, hogy az eladó elismerje, megtörtént a kifizetés.Utalás esetén mindig kérjünk igazolást a bankszámla megterheléséről# '''Keresd fel a földhivatalt!''' Habár a kulcsok már nálad vannak, még egy fontos lépés hátra van. Az adásvételi szerződést a kapcsolódó nyilatkozatokkal együtt el kell juttatnod a földhivatalhoz, hogy a tulajdoni lapon is megtörténjen a tulajdonosváltás. Mivel a földhivatalban a jogi képviselet ilyen ügyekben kötelező, ez mindig bízd az ügyvédre!
== Tippek ==