# '''A cserép választásánál ügyeljünk arra, hogy ne ültessük át túl nagy cserépbe a növényt''', csak az eredetinél kb. 2-4 cm-el nagyobba, így elkerüljük azt, hogy a gyökere nőjön a növény helyett.
# '''A virágföld választásánál nézzünk utána, hogy van-e speciális föld a növényünk számára.''' Ha tudjuk, válasszuk ezt, hiszen ez felel meg leginkább az igényeinek. Ezentúl ügyeljünk arra, hogy csak jó minőségű, friss és fertőzésektől mentes földet használjunk. Az a jó föld, amely morzsás, barna vagy fekete, közepesen nedves, szemcsés és nincs szaga. Amennyiben penészes, összetapadt vagy rossz szagú, akkor ne használjuk, mert nem fog a növény szépen fejlődni benne, rosszabb esetben el is pusztulhat.
[[Fájl:Tavaszi-ultetes-kertrendezes-2.jpg|right]]# '''Létezik számtalan speciális virágföld az üzletekben''', pl. a kaktuszok, citrusok vagy a leanderek számára, de számtalan egyéb növényfajta rendelkezik saját föld típussal. Érdemes az adott növényhez választani a föld típusát. Orchideákat például csak orchideaföldbe ültetünk, rododendronokat, áfonyákat érdemes mindig savanyú földbe ültetni. A szobanövényeknek is célszerű kimondottan szobanövényeknek való keveréket használni. Ezeknek a földkeverékeknek más az összetétele, más arányban oszlanak meg az egyes tápanyagok, igazodva az adott növény igényeihez. Általános virágföldet használhatunk a kerti növényeinknél, jobb minőségű általános földet pedig az igénytelennek mondott növények ültetésekor használhatunk. A legtöbb virágföld – a jó vízáteresztés érdekében – eleve egy keverék, amely tartalmaz humuszt és tőzeget. Ha esetleg olyat vennénk, ami nem tartalmazza ezeket, akkor keverjük össze a földet 60-40% arányban úgy, hogy föld 60%, a humusz és tőzeg keveréke pedig 40% legyen.[[Fájl:Tavaszi-ultetes-kertrendezes-2.jpg|right]]
# '''Mindig friss földet használjunk az átültetéskor''', soha ne használt földet, hiszen az már tápanyagokban szegény és kórokozót is tartalmazhat.
# Ha megtaláltuk és beszereztük a megfelelő méretű cserepet és a növényhez leginkább optimális földet, akkor '''kezdődhet az átültetés''': ütögessük meg kicsit a cserepet, hogy elváljon a föld a cserép falától, majd óvatosan emeljük ki a növényt a földlabdával. A gyökerekre vigyázzunk, de ha sérült részt látunk, azokat óvatosan eltávolíthatjuk azt.
# '''Miután a növényt átültettük, érdemes néhány hétre félárnyékos helyre tenni''', hogy semmiképpen se legyen tűző napon, de teljes árnyékban sem: így hamarabb visszanyeri a „költözés” miatti sokkhatás után a vitalitását.
# '''Ha nagyobb cserépbe ültetünk át, akkor érdemes a cserép aljára cserépdarabokat, kavicsot vagy granulátumot teríteni''', majd rá egy réteg komposztot. A növényt tegyük ennek a közepére, majd szórjuk rá körbe az új földet. Ügyeljünk arra, hogy kb. 3 cm maradjon a föld és a cserép pereme között, hogy meg tudjuk locsolni anélkül, hogy lefolyna a víz róla.
# '''Azokat a növényeket, amelyek nagyméretűek és hatalmas cserépben vannak, nem muszáj átülteti''', és lehet, hogy nem is lenne hozzá elég erőnk. Ebben az esetben érdemes csak felszíni talajcserét alkalmazni, amelynek során nem az egész földet, csak a könnyen eltávolítható legfelső réteget cseréljük ki friss földre.
== Tippek ==