Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Leolvasztani a hűtőt

6 737 bájt hozzáadva, 2017. június 28., 15:05
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell leolvasztani a hűtőt, fagyasztót? == right|250px A hűtőket, fagyasztókat időnként le kell olvasztani, különben a…”
== Hogyan kell leolvasztani a hűtőt, fagyasztót? ==
[[Fájl:huto-leolvasztas.jpg|right|250px]]
A hűtőket, fagyasztókat időnként le kell olvasztani, különben a bennük kialakuló jégréteg növeli az áramfogyasztást és csökkenti a szerkezet élettartamát. A hűtő, fagyasztó leolvasztása a polcok és tárolódobozok fertőtlenítésére is kiváló alkalom. Bár ezt a háztartási munkát időigényessége miatt sokan szeretik halogatni, mutatunk néhány egyszerű trükköt, ami segít felgyorsítani a leolvasztás folyamatát.

== Lépések ==

# Időzítés: A hűtő vagy a fagyasztó leolvasztása akár több órát is igénybe vehet, ezalatt nem érdemes teljesen magára hagyni a szerkezetet. Ha nyáron olvasztod le a hűtőt vagy fagyasztót, a meleg miatt hamarabb végezhetsz, de ilyenkor meg kell oldanod a maradék élelmiszer hűtését - főleg a mélyhűtött termékek esetében. Télen akár a szabad levegőre is kiteheted az élelmiszereket, ha viszont a nyári hónapokban olvasztod ki a hűtőt, előre kell gondolkodnod. Hűts be jégakkukat vagy néhány palack vizet, majd tedd az élelmiszerekkel együtt hordozható hűtőládába, esetleg egy pokrócokkal körbebugyolált és szigetelt kosárba.
# Áramtalaníts: A hűtő vagy fagyasztó hőfokszabályozóját állítsd át, hogy a készülék kikapcsoljon, majd húzd ki a konnektorból. A hűtő környékéről tedd el a kisebb elektromos berendezéseket.
# Használd a helyiség hőjét: Tárd ki szélesre a fagyasztó, hűtő ajtaját, és támaszd ki, hogy minél jobban átjárja a meleg levegő. Az ajtót a leolvasztás alatt folyamatosan tartsd nyitva. Az élelmiszerek után vedd ki a tárolódobozokat, polcokat és egyéb mozdítható elemeket.
# Gondoskodj a vízelvezetésről: Ahogy a hűtő, fagyasztó kezd kiolvadni, víz távozik belőle, amit érdemes felfogni, mielőtt elárasztja a padlót. Ha a szerkezetben van olyan lefolyó nyílás, ami elvezeti a vizet, akkor ennek végéhez készíts oda egy edényt. Ennek híján tégy a hűtő ajtajához egy tálcát és/vagy felmosórongyot, régi törölközőt, hogy a kiszivárgó nedvesség minél nagyobb részét felfogják. A hűtő aljába is készíthetsz egy tálcát. A tálcákat rendszeresen ürítsd, a textíliákat csavard ki.
# Hívd segítségül a meleg vizet: Ha lassan indul olvadásnak a hűtő vagy fagyasztó, akkor a legvastagabb jégréteg közelébe helyezz egy forró vízzel teli edényt. A gőz és a sugárzó hő felmelegíti a hűtőben a levegőt, és gyorsabban olvad a jég. A vizet időnként cseréld ki, mert ha kihűl, már nincs sok haszna. Esetleg a meleg vízből a jégre is locsolhatsz egy keveset, de ezzel óvatosan bánj – ha a forró víz hirtelen a hűtő hideg fém alkatrészeivel érintkezik, az akár meghibásodással is járhat.
# Segíts rá hajszárítóval: Ha még mindig sok a jég, akkor hajszárítóval gyorsíthatsz az olvadáson – egyszerűen fújj meleg levegőt a jégre. Mivel azonban a legtöbb hajszárító nem bírja, ha nagyon sokáig járatják, ezt inkább csak a legvastagabb jégrétegnél, szükségmegoldásként vesd be.
# Várakozás helyett takaríts: Amíg arra vársz, hogy megolvadjon a jég a hűtő, fagyasztó belsejében, addig üsd el az időt a kivett polcok és tárolóeszközök fertőtlenítésével. A legtöbb esetben az is elég, ha langyos mosószeres vízzel átmosod ezeket az elemeket, majd hagyod megszáradni.
# Mosd ki a hűtőt: Ha a meleg vizes gőzölés és átszellőztetés hatására az összes jég kiolvadt a hűtőből, akkor ezt is alaposan mosd át mosószeres vízzel.
# Törölj mindent szárazra: A hűtőt csak akkor érdemes újra elindítani, ha teljesen száraz benne minden – különben a párából, vízből újra jég képződik. Ezért a kiolvasztás után érdemes papírtörlővel vagy egy száraz, tiszta textillel alaposan áttörölni mindent: a hűtő/fagyasztó belsejét (a hűtőbordákat is beleértve), majd a visszapakolás előtt az összes polcot és élelmiszert is.
# Válogass és rendszerezz: Ha már úgyis minden élelmiszert kivettél a hűtőből, érdemes átválogatnod őket: dobd ki, ami megromlott vagy már nem fog elfogyni. Ezután mindent igyekezz az optimális hőmérsékletet biztosító helyre tenni. Bővebben a hűtőben tárolt élelmiszerek rendszerezéséről [http://www.hogyankell.hu/Rendszerezni_az_%C3%A9telt_a_h%C5%B1t%C5%91szekr%C3%A9nyben ebben a cikkben] olvashatsz.
# Töröld fel a padlót: Mivel valószínűleg a vízből jutott valamennyi a padlóra is, ezért a hűtő/fagyasztó kiolvasztását érdemes egy felmosással lezárni.

== Tippek ==

* Ha lassan olvad a jégréteg, megpróbálhatod sóval behinteni, ez is segíti az olvadást.
* Ha a jég elkezd nagyobb darabokban leválni a hűtőbordákról, a lehulló darabokat vedd ki a készülékből (tedd át például a mosogatóba), hogy ezzel is csökkentsd a kifolyó víz mennyiségét.
* Ha tudod, hogy lassan le kell olvasztanod a hűtőt/fagyasztót, akkor érdemes a benne található élelmiszer „felélésére” törekedni, hogy minél kevesebbet tegyél ki a megromlás kockázatának.
* Ha időnként szánsz némi időt a hűtő, fagyasztó leolvasztására, és nem várod meg, hogy vastag jégréteg képződjön rajta, azzal megnövelheted a készülék élettartamát, és az áramfogyasztást is csökkented.
* Az úgynevezett no-frost hűtőket elvileg nem vagy nagyon ritkán kell csak kiolvasztani, ennek ellenére előfordulhat, hogy pára képződik bennük, ami csökkenti a hatékonyságukat. Ezért ezeket is érdemes időnként kihúzni a konnektorból, kipakolni és kitisztítani a fent leírtaknak megfelelően.

== Amire szükséged lehet ==

* Hűtő, fagyasztó
* Edények, tálcák, felmosórongy vagy régi törölközők a víz felfogásához
* Meleg víz
* Hajszárító

== Figyelmeztetések ==

* Soha ne próbáld késsel lefejteni vagy erővel letörni a jeget a hűtő, fagyasztó belsejéről, mert könnyen megsérülhet a szigetelés, és akár teljesen tönkre is mehet a készülék.
* Ha rendelkezésedre áll a hűtő, fagyasztó használati útmutatója, olvasd el a tisztítással és leolvasztással kapcsolatos iránymutatást, és ennek megfelelően járj el.

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* Saját tapasztalatok
* [https://www.businessbox.hu/blog/2014/01/22/huto-leolvasztasa-evente-legalabb-egyszer-javasolt-nekiveselkedni/ Hűtő leolvasztása 6 lépésben]
* [http://www.haztartas-ma.hu/index.php/haztartasi-tippek/takaritas/hutoszekreny-takaritasa/ Hűtő tisztításáról a Háztartás-Ma.hu oldalán]

[[Kategória:Otthon-kert]]
1 100
szerkesztés