Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Ventilátort és hűtőberendezést választani

6 019 bájt hozzáadva, 2017. június 11., 08:53
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell Ventilátort és hűtőberendezést választani? == A nyár beköszöntével igencsak aktuális egy új ventilátor, hűtőberendezés beszerzése; de m…”
== Hogyan kell Ventilátort és hűtőberendezést választani? ==

A nyár beköszöntével igencsak aktuális egy új ventilátor, hűtőberendezés beszerzése; de milyet válasszunk és mennyiért? Cikkünkkel segítünk eligazodni a széles választékában, hogy mindenki kellemesen érezze magát akár a legnagyobb kánikula közepette is!


== Lépések ==

# A ventilátor ideális választás a klímaberendezésekre érzékenyeknek, valamint azoknak, akik nem akarnak túlságosan a pénztárcájuk mélyére nyúlni. A választék hatalmas, nézzük meg a főbb típusokat egyenként!
# Az asztali ventilátor ideális választás olyan kisebb, zárt helyiségekbe, mint például a dolgozószoba. Létezik statikus, dönthető és oszcilláló (tengelye körül forgó) változat, illetve utóbbi két funkcióval egyszerre rendelkező modell is. Amire a ventilátorok vásárlásánál feltétlen figyelnünk kell, az a maximális légszállítás mértéke, amit m3/h-ban vagy cfm-ben (köbláb/perc) adnak meg a gyártók (1 cfm = 1,699 m3/h). A közvetlen magunkra irányított asztali ventilátor esetén a 700 m3/h körüli légszállítás már kellemes hőérzetet biztosít, ám igény szerint beszerezhetünk nagyobb teljesítményű, akár 2500 m3/h légmennyiséget szállító típust is.
# A padlóventilátor a levegőt lábmagasságban keringeti, ezáltal az lassan oszlik el a helyiségben, megelőzve az esetleges megfázást vagy húzódást, amit a fej és nyak környékét érő, erős légáram okozhat, ezért optimális választás például a hálószobába. Egy 15-20 m2 nagyságú területen a 2000 m3/h körüli légszállítás már elegendő lehet, de természetesen itt is találunk nagyobb, akár 6000 m3/h légmennyiséget biztosító típust.
# Az állóventilátor megfelelő választás nagyobb szobák levegőjének keveréséhez. Itt már az olyan funkciók meglétét is figyelembe kell vennünk, mint az állítható magasság és dőlésszög, a beépített időzítő, a távirányítás vagy a 360°-ban mozgó ventilátorfej. Természetesen nem kell kétségbe esnünk, ha a kiszemelt ventilátor nem rendelkezik a felsorolt funkciók mindegyikével, ám azok nagymértékben hozzájárulnak teljes komfortérzet eléréséhez.
# A toronyventilátor a hosszú, keskeny kialakításának köszönhetően egyszerűen mozgatható, helytakarékos megoldás. További előnye, hogy a ventilátor annak teljes magassága (kb. 70-130 cm) mentén árasztja a levegőt, ami számottevően frissíti a helyiséget. A már említett funkciók (az állítható magasság és dőlésszög kivételével) erre a típusra is érvényesek, amik LED-kijelzővel, éjszakai üzemmóddal és illatosító funkcióval is bővülhetnek.
# A léghűtő a „hűtési képesség” szerint a ventilátorok és a különböző klímaberendezések között helyezkedik el. Ez a szerkezet egy víztartály segítségével párásít úgy, hogy előbb beszívja a levegőt, majd egy szűrőn keresztül visszajuttatja azt a helyiségbe. Tehát a levegő nedvessége folyamatosan biztosított, viszont a hőmérsékletet „csak” 1-2 Celsius fokkal csökkenti. A funkcióknál itt extraként elsősorban a porszűrőre és az állítható lamellákra kell figyelni.
# A mobil klíma beszívja a levegőt, megszűri, párátlanítja, majd a „hideget” visszajuttatja a levegőbe, amíg a meleg levegő egy csövön keresztül áramlik ki a szobából. Teljes szintek hűtésére nem alkalmas, mivel azonban a környezetükben levő levegővel dolgozik, a nyílászárókon átáramló, párátlanított levegő jóvoltából jelentősen javítja a légáramlást a többi szobában is. Kisebb helyiségek szezonális hűtésére tehát kiváló választás, előnye továbbá, hogy rendkívül csendesen működik, valamint beszerelési díjat sem kell fizetni.
# A splitklíma a leghatékonyabb, bár egyben a legdrágább megoldás is mindközül. Lényege, hogy a hőleadás két különálló, egy beltéri és egy kültéri egységben történik. Leginkább elterjedt változata az oldalfali klíma, de kapható parapet (ablak alatt függőlegesen vagy a mennyezeten elhelyezett) és álmennyezetbe építhető, kazettás típus is. Mindegyik splitklíma inverteres klíma, amely kompresszora a kívánt hőmérséklet beálltáig maximálisan üzemel, de annak elérése után sem kapcsol ki, hanem a hűtőteljesítmény beállításával folyamatosan fenntartja azt. Az inventeres klíma tehát nagyon pontos hőmérséklet-beállítást tesz lehetővé, ezen felül kevés az üzemeltetési költsége, alacsony zajszinttel működik, továbbá még a levegőt sem szárítja annyira. Ha megtehetjük, hosszútávon, nagyobb helyiségekbe egyértelműen a legjobb választás.



== Tippek ==

* Az asztali ventilátorok közül az USB-tápegységről működő modellek ideálisak irodába, hisz azok – méretükből kiindulva – nem csinálnak huzatot, ezért másokat sem zavarnak.
* Ha állóventilátor mellett döntünk, érdemes elgondolkodni annak speciális fajtáján, a párásító víztartállyal rendelkező, ún. álló párásítóventilátor vásárlásán, hisz az nem csupán a levegő keringetésével hűt, hanem apró, szétporlasztott vízcseppekkel is.
* Mivel vákuumot gerjeszt, a lehető legkisebb réseket hagyjuk a mobil klíma kivezetésénél és a nyílászáróknál is! Ellenkező esetben a berendezés rossz hatásfokkal működik!


== Amire szükséged lehet ==

* A splitklíma esetén szerelőre beépítéséhez és telepítési tanúsítványra


== Figyelmeztetések ==

* Kéményes gázbojler mellett ne használjunk mobil klímát, mert az a kinti levegő mellett visszaszívhatja az égéstermékeket is, amik fulladást okozhatnak!


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==


* [https://www.bauhaus.hu/futes-hutes/hutes.html?utm_source=hk&utm_medium=cpc&utm_campaign=2017ND0049 Hűtés]

[[Kategória:Otthon-kert]]
3 568
szerkesztés