Orchideát átültetni
Innen: Hogyankell.hu
[szerkesztés] Hogyan kell Orchideát átültetni?
Mint minden növénynek, így az orchideáknak is szüksége van megfelelő mennyiségű vízre, hőmérsékletre és tápanyagra a növekedéshez és a virágzáshoz. A megfelelő feltételek mellett növényünk folyamatosan növekedni, gyarapodni fog, így előbb-utóbb szükségessé válik átültetése. Ugyan foglalkoztunk már korábbi cikkünkben a növények átültetésével, de az orchideák speciális bánásmódot igényelnek, ezért érdemes külön is szót ejteni róluk.
[szerkesztés] Lépések
- Mikor ültessük át az orchideát? A legideálisabb időszak az orchideák átültetésére a tavasz és a nyár, de mindenképpen várjuk meg az elvirágzást. Érdemes megvizsgálni az ültető közeget és a gyökérzetet, ezekből pontosan lehet tudni, szükség van-e az átültetésre. Ha az ültető közegnek sötét a színe, esetleg iszapos, algásodik, vagy a léggyökerek teljesen túlnőttek a cserép méretén, akkor szükség van az átültetésre.
- Válasszuk el a növény gyökereit a cseréptől! Ezt óvatosan a cserép nyomkodásával tehetjük meg. Ez után húzzuk ki a növényt a cserépből, és rázzuk le a régi ültető közeget a gyökerek közül. Ha a gyökerek teljesen áthálózták a cserepet, inkább a cserép levágásával próbálkozzunk, hiszen a gyökerek látják el tápanyaggal a növényt, ezek sérülése kerülendő.
- Vizsgáljuk meg a növényt! Ha sérült, elfeketedett gyökereket találunk, azokat óvatosan vágjuk le. Ugyanígy tehetünk az elszáradt levelekkel is. Lehetőség szerint több orchidea átültetése esetén a vágószerszámot minden egyes növény után fertőtlenítsük, így nem tudjuk átvinni az esetleges kórokozókat egyik virágról a másikra.
- Válasszunk megfelelő cserepet! Speciális, orchidea cserepeket már a legtöbb virágboltban beszerezhetünk. Ezek nem csak fehérek lehetnek, különböző színben kaphatóak, de közös jellemzőjük, hogy az aljuk nem lapos, hanem kis lábakon állnak, így biztosítva helyet a gyökereknek. Bizonyos orchideafajták esetén a gyökérzetben is végbemegy a fotoszintézis, ez esetben átlátszó cserép szükséges.
- Helyezzük át a növényt az új cserépbe! Ehhez egy szintén speciális, laza, jó vízáteresztő képességű ültető közeget kell használnunk, az általános virágföld az orchideák számára nem megfelelő. Tegyünk ebből egy keveset az új cserép aljára, majd helyezzük rá a növényt! Ha a gyökérzet sűrű, próbáljuk meg egyenletesen eloszlatni a cserépben, és a gyökerek közé is tegyünk az ültető közegből. Ha nem akar eloszlani az ültető közeg a gyökerek között, óvatosan ütögessük meg a cserép oldalát, esetleg egy hurkapálca segítségével nyomkodjuk le a kéregdarabokat, természetesen odafigyelve, hogy a gyökereket ne sértsük meg. Ha az orchidea nem áll meg egyenesen a cserépben, egy pálca segítségével megtámaszthatjuk.
- Ültetés után ne öntözzük meg a növényt! A többi szobanövénnyel ellentétben 2-4 hétig tartsuk szárazon a frissen átültetett orchideát, és ne is tápoldatozzuk, így a gyökerek gyorsabb növekedésnek indulnak. Szükség esetén párás, nyirkos levegőt biztosítsunk ezekben a hetekben a növénynek, reggel és este enyhén permetezzük be vízzel a léggyökereket és a levelek fonákját.
[szerkesztés] Tippek
- Átültetés előtt nézzük meg, orchideánk fajtája milyen közeget igényel, ez ugyanis növényenként eltérő lehet. Vannak olyan virágfajták, amelyeknél a virágot magasra kell ültetni, vannak azonban olyanok is, amelyek léggyökereit akár 2-3 centiméteres ültető közeg is boríthatja.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- Átültetésre szoruló orchidea
- Orchidea cserép
- Jó vízáteresztő képességű, laza orchidea ültetőközeg
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Az esetleges sérülések elkerülése végett használhatunk védőkesztyűt.
- Az orchidea további gondozása is nagy figyelmet igényel, erről bővebben ebben a cikkünkben olvashat.