Lerakni a vinyl padlót
Innen: Hogyankell.hu
(Leragasztani a vinyl padlót szócikkből átirányítva)
[szerkesztés] Hogyan és mivel kell lerakni a vinyl padlót?
Ha valami igazán ellenálló, mutatós, ugyanakkor mégis kedvező árú burkolatot keresel, akkor szinte biztosan rábukkantál már az ún. vinyl padlóra. Ez a PVC-ből készült melegburkolat-fajta olyan elképesztő fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, hogy ma már kinézetét tekintve sem érheti szó a ház elejét. Alig kell ápolni, és nem ritka, hogy első látásra sokan összekeverik a természetes, pl. kőböl, vagy fából készült padlózattal. Ahhoz hogy ilyen hatást érjünk el a megfelelő lerakás és ragasztás adja meg az alapot. Nézzük, hogyan érhetjük el a legjobb eredményt?
[szerkesztés] Lépések
- Vinyl padlót, de hová? Ma már nem kérdés: szinte bárhová! Mivel a vinyl vízálló, ezért fürdőszobák és konyhák burkolására is alkalmas. Igazán megnyerő külseje miatt pedig hálószobába is rakható.
- Mire figyeljünk lerakás előtt? Leginkább arra, hogy a felület teljesen tiszta és sima legyen. Ahhoz, hogy tökéletes hatást érjünk el, mindenképpen sima felszínt kell elérni. Ha a burkolandó felület koszos, esetleg egyenetlen, akkor bizony nem érdemes nekiállni a lerakásnak, ragasztásnak. Az első feladat tehát mindenképpen a felület tisztítása és simítása legyen. Utóbbit aljzatkiegyenlítő alkalmazásával érhetjük el. Itt fontos, hogy olyat válasszunk, ami „szálerősített”, „zsugorodáskompenzált”, mert ezzel érhetjük el a legjobb eredményt. Létezik egy aranyszabály, miszerint 1,2 méteren a megengedett szint béli eltérés nem lehet több, mint 3 mm. Erre szintén érdemes odafigyelni!
- Minimum 10 fok legyen a hőmérséklet! A vinyl lerakása nem történhet bármilyen körülmények között: a burkolat gyártója ugyanis minden esetben előírja az optimális levegő- valamint padlóhőmérsékletet. (Az értékeket megtaláljuk a használati vagy lerakási útmutatóban, vagy a termék csomagolásán.) Ami biztos: érdemes olyan hőmérsékleten burkolni, ami a szoba hőmérséklete is lesz általában, hiszen így elkerülhetjük a hőtágulás kapcsán esetleg felmerülő problémákat, például a szegélyhajlásokat.
- Szerezzük be a szükséges szerszámokat, illetve a ragasztót! (ha mégis a klikkes változat mellett döntünk, akkor utóbbira nem lesz szükség) A szerszámok kapcsán - elsősorban a léceket finoman a helyére paskoló - gumikalapács, valamint a ragasztó megfelelő elkenésére szolgáló,fogazott kenőlapát megvásárlása javasolt. A ragasztó kiválasztásakor szintén vegyük figyelembe a gyártó javaslatait. Ha nincs ilyen előírás, akkor válasszunk oldószermentes, szálerősítéssel rendelkező, és már a felvitel során is jó tapadást biztosító ragasztót.
- Álljunk neki! A lerakás során haladjunk balról jobbra. Először a kenőlapát segítségével vigyük fel a ragasztót a burkolni kívánt részre, úgy, hogy ügyelünk az egyenletes elosztásra. Ragasztóból csak annyit vigyünk fel a burkolatra, amennyit a gyártó előír. Az elemek összeillesztése során határozottan, de azért finoman használjunk gumikalapácsot. Mindig ellenőrizzük a felület egyenletességét, simaságát vízmértékkel. Ha elkészültünk egy sorral, akkor az újabbat legalább 30 centi eltolással kezdjük.
[szerkesztés] Tippek
- A vinyl padlóburkolat gyártói általában lerakási útmutatót is mellékelnek. Ezeket érdemes mindig, még a lerakás előtt áttanulmányozni és persze be is tartani.
- A lerakásra kerülő vinyl padlót már a burkolás előtt 2 nappal tegyük be abba a helyiségbe, ahová kerülni fog, így felveszi az ottani klímának megfelelő méretét.
- Akadhatnak az adott padlómárkára jellemző olyan egyedi tulajdonságok, amelyek a lerakás során fontosak lehetnek. Ilyen például a bizonyos gyártóknál megtalálható „klikkretesz rendszer”, amelynél az elemek mechanikusan rögzülnek egymáshoz, így ezeknél ragasztóra sincs szükség.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- mérőeszközök (colstok, derékszögmérő, vízmérték)
- aljzatkiegyenlítő
- ragasztó
- fogazott kenőlapát
- gumikalapács
- vágókés
- ceruza
- a lefektetés előtt egy alapos takarítás, a felület letisztítása
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Ugyan a vinyl padlók többsége alkalmas arra, hogy padlófűtéssel együtt használják őket, vásárlás előtt érdemes erről is tájékozódni!
- Semmiképpen ne kezdjünk neki a munkának, ha a felület nem tiszta, vagy egyenletlen, különben éveken keresztül fogjuk nézni a kapkodás eredményét.
- Vinyl padló alátétet kizárólag a klikkes verzió alá lehet tenni!