Lakberendezési stílust választani

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell lakberendezési stílust választani?

Mont.jpg

Ahány ember, annyi ízlés és stílus. Szerencse, hogy annyiféle lakberendezési stílus áll rendelkezésünkre, amiből mindenki bőven tud válogatni. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy mindent megvásárolnak, ami megtetszik nekik, otthon pedig a szekrény mélyére rejtik, mert semmihez sem illik. Nem kell a szigorú szabályokat betartva berendezni otthonunkat, de érdemes tisztában lenni a stílusokkal.


[szerkesztés] Lépések

  1. A klasszikus stílusirányzat az egyik uralkodó lakberendezési mód, amely a nagypolgári lakásokat jellemzi leginkább. Kedveli a bőrt, fát, fémet, nemes anyagokat, hideg- és meleg színeket egyaránt. Bútoraira a tömörség jellemző, textíliáinál pedig a csipke, a bársony és a nyomott virágminta az uralkodó. Monumentalitás, szimmetrikusság, antikvitás, elegancia, luxus, nagy tér jellemzi leginkább.
    Klasszikus.png
  2. Az eklektikus stílus az egyik legdinamikusabb stílusirányzat, mely több különböző kor és stílus elemeit összesíti magában. Hazánkban a 19. században alakult ki. Nincsenek szabályok, bármilyen szín, stílus és anyag megengedett. Akár örökölt bútordarabok is. A lényeg a különböző stílusok összeférhetőségén van. Ügyeljünk az arányokra és harmóniára. Ne essünk túlzásokba, könnyen el lehet csúszni ennél a stílusnál. Nincs előre meghatározott színvilága.
    Eklektikus.png
  3. A retro az USA-ból induló irányzat,amely a 60-as, 70-es éveket eleveníti fel és jeleníti meg.Feltűnő és nagy minták jellemzik mindenhol: a falakon és a szöveteken, szőnyegeken, függönyökön egyaránt. Előszeretettel használja fel a műanyagot és az üveget különböző formákban. A geometriai mintázatok, egyszerűbb bútorok, nagy képek, szőnyegek dominálnak. Íves és szögletes formák is előfordulhatnak a retro stílusban. Lázadó irányzat, mely kedveli az élénk színeket.
    Retro.png
  4. Az alig 150 éves neobarokk stílust a csillogás és a pompa jellemzi. Színpadias, túldíszített, extra fényes, aprólékos, rafinált elemeket használ. A fémes elemek miatt ridegségérzetet kelthet. Hatalmas, extravagáns csillárok, bársonnyal borított kanapék (fekete, padlizsán, pink is akár), de bármilyen más anyag is előfordulhat. Lényeg, hogy minél meghökkentőbb és extrémebb legyen. Színek esetében inkább a hideg színek dominálnak, de meleg színeket is használ.
    Neobarokk.png
  5. A francia Mediterrán, azaz provence stílust színekben a kék, zöld, sárga, levendula lila, fehér, világosszürke jellemzi. Csíkos, kockás, virágmintás anyagokat használ. Kárpitozott bútorok, kőburkolat, antikolt, kopottas színű falak keretezik. Könnyed, légies, imádnivaló stílusirányzat a természetesség kulcsszavával.
    Prov.png
  6. Az 1920-as években fénykorát élő art deco lakberendezési stílusirányzat hódolói eleganciája miatt öltöztette otthonát ebbe a stílusba. Friss és lendületes, a polgári lakásokat idéző elegánsabb stílus, mely kedveli a fát és az íves vonalvezetést. Rengeteg stílus találkozik az art decoban: modernizmus, kubizmus, futurizmus, de az egyiptomi és maja kultúrát felelevenítő darabokra is bukkanhatunk. Drága és elegáns anyagok, lépcsőzetes bútorok, bársony, selyem, bőr textíliák, bármilyen színben és formában jellemzik leginkább.
    Art deco.png
  7. A 20. század első felében elterjedt bauhaus alapelve, hogy nem a berendezés a fontos, hanem az ember. Modern vonalvezetés, bőr és fémek jellemzik, ötvözve a minimált a retróval. Ergonomikus kialakítás és frissesség járja át. Kortárs és modern egyszerre. Precizitás és mérnöki pontosság a bútorok kialakításánál. Bármilyen színt és anyagot megenged. Kifinomult és rendkívül népszerű napjainkban is.
    Bauhaus.png
  8. Az egyszerűséget, ritmikusságot és tisztaságot hirdető minimál csupán 1-3 színt enged magába. Jellemző rá a ritmika, például képek, fényképek sorba állítása és a kárpit nélküli egyenes kanapé. Díszítésmentes irányzat. Kedveli az egybenyitott tereket, ablakokat, üvegeket.
    Minimal.png


[szerkesztés] Tippek

  • Ha a minimál stílusnál harsány színeket választunk, akkor a bútorok egyszerűségével egyensúlyozzuk ki.
  • Ha nem tudunk dönteni az irányzatok között, akkor rendezzünk be tematikus szobákat. A provence stílus a konyhában, a fürdőszobában és az erkélyen/teraszon mutat jól leginkább, míg a klasszikus és bauhaus a dolgozó szobában, a gyerekszobánál az art deco, a minimál vagy akár az eklektika is szóba jöhet. A neobarokk leginkább a hálóban mutat jól.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Türelem
  • Pénz
  • Egyéni ízlés
  • Lakás/ház


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Az eklektikus stílusnál ügyeljünk az arányokra és harmóniára. Könnyen el lehet csúszni ennél a stílusnál, ha túlzásokba esünk!
  • Ne vegyünk mindent komolyan, használjuk fel a saját stílusunkat a tervezésnél, és ötvözzük azt a meglévő irányzatokkal, különben szoborszerű és idegen lesz az eredmény, amit egy cseppet sem fogunk a magunkénak és otthonosnak érezni.


[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

SzNiki