Cserépkályhával fűteni
Innen: Hogyankell.hu
[szerkesztés] Hogyan kell cserépkályhával fűteni?
A cserépkályhával való fűtésnek nagy hagyománya van Magyarországon, sőt, a mai napig több háztartás választja a fűtésnek ezt a hangulatos módját. A cserépkályha használata nem kimondottan nehéz feladat, viszont vannak szabályok, melyeket feltétlenül be kell tartanunk!
[szerkesztés] Lépések
- Ha új vagy újrarakott kályhánk van, akkor mindenképp végezzük el a szárítófűtést, mielőtt használatba vesszük, ha ősszel vagy télen építettük be! Az első napon 2-3 kg fával kezdjük meg a fűtést, majd minden egyes nap újabb 2-3 kg-mal növeljük a tüzelő adagját! Körülbelül 7-10 napon keresztül végezzük a szárítófűtést úgy, hogy a hamuajtó eközben nyitva maradjon!
- A tüzelő építését kezdjük az apróbb tüzelőkkel (újság, papír), majd erre pakoljuk a kisebb és vékonyabb hasábokat, ágakat, ezek tetejére pedig a vastagabb darabokat! A rakás két oldalát kerítsük el két nagyobb rönkkel! Ha vegyes tüzelésű a kályha, akkor széndarabokat is oszlassunk el a rakás között!
- Figyeljük a kályha hőmérsékletét! Ha a cserépkályha fala átmelegedett, akkor ne adagoljunk további tüzelőanyagot a kályhába! Várjuk meg, míg leég, majd zárjuk be a hamuajtót és élvezzük a felmelegedett helységet!
[szerkesztés] Tippek
- Ha kellemetlen szagot érzünk, akkor nem kell egyből megijedni, hisz a szag a túlfűtésre is utalhat.
- Ha nem egyajtós kályhánk van, akkor nem szükséges a hamut minden fűtés alkalmával kikotorni, elég 3-5 naponta kitakarítani az égésteret.
- A tűz testünk mellett lelkünket is felmelegíti és megnyugtatja, ezért kuporodjunk a kályha elé és élvezzük a látványt!
- Tartósság szempontjából teljesen száraz fát és szenet használjunk, így nem kátrányosodik el a kályha!
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- Fa
- Szén
- Cserépkályha
- Gyufa/öngyújtó
- Papír
- Újság
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Ne pakoljunk semmit a tűzrács ajtaja előtti részre, mert azzal akadályozzuk az oxigén beáramlását, így nem tápláljuk tovább a tüzet!
- Ha egyajtós a cserépkályhánk, akkor hagyjuk nyitva résnyire a tüzelőajtót és a finomszabályzót!
- Ne zárjuk be a hamuajtót addig, amíg le nem égett a tüzelőanyag!
- Soha ne dobjunk a kályhába nem illő anyagokat a tüzelőtérbe, például gumit, nejlont vagy bármilyen csonthéjat (dió, mogyoró stb.)!