Cikkek:Milyen adózási formát választhatunk egyéni vállalkozóként

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Milyen adózási formát választhatunk egyéni vállalkozóként?

Httpsszekhelyszolgaltatas.eu - 2024 szeptember - Cikk2.jpg

Egyéni vállalkozóként az adózási forma kiválasztása az egyik legfontosabb döntés, amely befolyásolja a vállalkozás működését és pénzügyi sikerét. Az adózási módok különböző lehetőségeket és kötelezettségeket jelentenek, így érdemes alaposan áttekinteni, hogy melyik illeszkedik leginkább tevékenységünkhöz.

Ebben a cikkben megmutatjuk azt, hogy milyen adózási formák közül választhatunk, és hogy melyik jelenti a legjobb megoldást, ha egyéni vállalkozóként szeretnénk tevékenykedni.

[szerkesztés] Milyen megoldások közül választhatunk?

A cégalapítás és vállalkozásindítás sokszor nem egyszerű feladat. Sokaknak az adózási forma kiválasztása jelenti a legnagyobb kihívást, ami azonban nem feltétlenül olyan bonyolult, mint gondolnánk. Korábban az egyik legnépszerűbb formának a KATA (Kisadózó Vállalkozások Tételes Adója) számított, főként a kedvező adózási feltételeknek köszönhetően.

Mára ez a lehetőség azonban csak azok számára elérhető, akiknek az ügyfélkörébe magánszemélyek tartoznak. Ennek köszönhetően a legtöbb egyéni vállalkozó napjainkban az átalányadót választja. Az átalányadózás esetében nem fix összeget fizetünk, hanem a jövedelem után adózunk. A tevékenységünk alapján definiált átalányköltség kulcs vonatkozik a vállalkozásunkra, és a társadalombiztosítási járulékot, valamint szociális hozzájárulási adót is fizetnünk kell.

De a vállalkozói személyi jövedelemadózás (vszja) is egy megoldás lehet, melynek során az általános társasági adószabályok vonatkoznak ránk, és elszámolhatjuk a tényleges költségeinket.

[szerkesztés] Melyik a legjobb forma egy új egyéni vállalkozó számára?

Az, hogy induló egyéni vállalkozóként melyik adózási forma mellett érdemes döntenünk, több tényezőtől függhet. Leginkább a vállalkozásunk jellegétől, tervezett bevételeitől és kiadásaitól. Abban az esetben, ha relatíve alacsony árbevétellel rendelkezünk, csak magánszemélyek tartoznak az ügyfélkörünkbe és a tevékenységünk is engedi, továbbra is jó döntés lehet a KATA.

Ha viszont ezeknek a feltételeknek nem felelünk meg, érdemes lehet az átalányadózás mellett dönteni. Ez magasabb adóterhekkel és több adminisztrációval jár, azonban cserébe cégeknek is számlázhatunk és nagyobb árbevétellel tervezhetünk. A személyi jövedelemadózás abban az esetben jelenti a legjobb megoldást, ha több olyan költségünk is felmerül (többek között munkaeszközök kapcsán), amelyeket szeretnénk ténylegesen elszámolni.

[szerkesztés] Érdemes lehet szakértő segítségét kérni

Habár egy egyéni vállalkozás létrehozása nem ördöngösség, érdemes lehet az indulás során szakértő segítségét kérni. Különösen a megfelelő adózási forma kiválasztása során, hiszen ez olyan dolog, ami hosszú távon komoly hatással lehet a sikerre.

Jelentős megtakarítást eredményezhet, és hozzájárulhat az adminisztrációs terhek csökkentéséhez is. Éppen ezért olyan kérdés, amit semmiképp sem szabad félvállról vennünk.