Cikkek:Innovációval az államalapításig: régészet újratöltve
Innen: Hogyankell.hu
Innovációval az államalapításig: régészet újratöltve!
Az államalapítás kora magyarságunk történetének megértésének alfája és ómegája. Nemcsak azt fontos megérteni, hogy mi volt akkor, és azóta, hanem azt is, hogy mi vezetett el odáig. Aba Sámuel az 1041 és 1044 közötti időszak uralkodója és magyar király, udvarházának feltárása pedig új perspektívákat nyitott meg kultúránk mélyebb megismerés felé. Mindez azonban nagyban köszönhető a 21. század modern technológiáinak is.
A Novabird innovatív szolgáltatásai között szerepel a drónokkal, hőkamerákkal és lézerszkenneléssel való régészeti feltárások segítése. Így történt ez Aba Sámuel udvarházán is.
Hogy segítették az új technológiák Aba Sámuel udvarházának feltérképezését?
A régészeti munka során a legmodernebb eszközöket és technológiákat is élesben alkalmazták. Az ortofotók és lézerszkenneres mérések segítségével több mint 1800 négyzetméteren lehetett leleteket dokumentálni. Ez pedig el is vezetett a nagy, titokzatos pincerendszerig, amiről még szinte semmilyen információ nem látott eddig napvilágot. A két szintet egy 3D-modell segítségével örökítették meg, így a felszíni ásatások mellett a föld alatti információk sem maradtak többé titkok.
Az ásatás tehát nagy lehetőséget adott rá, hogy még mélyebben megismerjük a történelmünk egyik legfontosabb szegletét. Arra is bizonyíték, hogy napjaink technológiái milyen módon képesek segíteni az életünket, akár komoly projektek és kutatások alkalmával is.
Hogy zajlik a lézerszkennelés a gyakorlatban?
A mai térinformatikai szoftverek lehetővé teszik, hogy akár hatalmas területeket is milliméteres pontossággal rögzítsünk. A földi- és légi lézerszkennerek a felszínen és a föld alatti is a lehető legalaposabb, legprecízebb, hiteles munkát biztosítják. Nincs szükség távolságmérőre, mérőszalagra, jegyzetre sem. Ez a kis fekete eszköz lényegében mindent megold seperc alatt, összegyűjti az adatokat és információkat, de még a hibahatár arányát is megállapítja.
Drónos felmérések és hőkamerás felvételek, avagy egyéb innovatív technológiák a régészetben
És ez még nem minden! A drónokkal akár már az “utcán” is találkozhatunk, amikor a fejünk felett repkednek, de igen komoly munkálatok alatt is használják őket – sőt, alapvető céljuk is inkább az, hogy hiteles adatokat rögzítsen fentről – hóban, esőben, szélben és bármilyen körülmények között. A feldolgozási szoftvereknek köszönhetően pedig akár komplett városrészek is centiméteres pontossággal mérhetővé és értelmezhetővé válnak.
A hőkamerás felmérések a hőhidak és felületi hőmérséklet megállapításában nyújtanak hatékony megoldást. Ezek az eszközök ugyanis jól szemléltetik a különbségeket, és olyan szkennereket is találni bennük, amelyekkel egyetlen méréssel lehet egyszerre távolságot és hőmérsékletet rögzíteni – egy panorámaképpel és dokumentációval karöltve.