Cikkek:Ajtók nyitási iránya: milyen variációk léteznek, és mikor melyik a praktikusabb

Innen: Hogyankell.hu


Ajtók nyitási iránya: milyen variációk léteznek, és mikor melyik a praktikusabb?

Nivo.hu - 2023 március - LinkMarketing - 1.jpg

Amikor a régi ajtókat lecseréljük, vagy építkezéskor teljesen újakat szereltetünk be, sok szempontot kell mérlegelni. A nyitásirány meghatározása pedig többeknek is feladja a leckét, noha a helyzet szerencsére közel sem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre látszik.

Az első kérdés: kifelé vagy befelé?

Legyen szó akár egy barkácsáruházban készen kapható nyílászáróról, akár egy rendelés alapján gyártott egyedi bejárati ajtóról, mindkettőnél meg kell határozni, hogy kifelé vagy befelé nyíljon.

Itt még viszonylag egyszerű is a képlet: a kifelé a kültért vagy a lépcsőházat jelenti, a befelé pedig a lakás vagy a ház irányát. Ezt tehát nem is igazán lehet eltéveszteni. Amennyiben társasházban élünk, nincs is mit eldönteni ebben a kérdésben, hiszen itt előírás, hogy a lakásajtók csak befelé nyílhatnak.

Ez voltaképpen teljesen logikus is, hiszen egyrészt a lépcsőház már nem a mi területünk, tehát nem foglalhatjuk el egy részét az ajtónk nyitási sugarával. Másrészt biztonsági szempontból is nagy jelentősége van, hiszen egy nagy lendülettel kitáruló ajtó ha valakit eltalál, az komoly sérüléseket is szenvedhet. Márpedig a lépcsőházban elég nagy a forgalom, tehát számítani kell a közlekedőkre.

Családi házban természetesen nincs ilyen megkötés, de a befelé nyitás általában praktikusabb. Kivétel talán az, ha az előszoba annyira kicsi, hogy a befelé nyíló ajtó mindenhogy útban lenne.

A “balos vagy jobbos” dilemma

Nos, ez már egy kicsit nehezebb kérdés. Hiszen ha az egyik oldalon állunk akkor ez az ajtó bal fele, ha a másikon akkor pedig pont ellenkezőleg… Hogyan is kell ezt nézni?

A megoldás szerencsére nagyon egyszerű: mindig arra az oldalra kell állni, hogy az ajtót húzással, a mi irányunkba tudjuk nyitni. Ha ez megvan, akkor azt nézzük meg, hogy melyik oldalon helyezkednek el a zsanérok.

A bal felén? Szuper, akkor ez egy balos ajtó. Netán a jobb oldalon? Ez esetben egy jobbos ajtóval van dolgunk. Ugye, hogy nem is olyan bonyolult?

Most, hogy már ezt is tudjuk, jöhet a következő nagy dilemma, azaz hogy melyiket válasszuk? Itt abszolút a kényelmi és praktikussági szempontok dominálnak. Tehát az az irány lesz a jó, ahol az ajtó kevésbé lesz útban, nem akad össze például egy másik nyílászáróval, illetve nem ütközik bele az előszobabútorba és nem takarja el a tükröt vagy a villanykapcsolót.

Lehet, hogy azt nem tudjuk kivitelezni, hogy mindezek a feltételek egyszerre teljesüljenek, de még ebben az esetben is válasszuk a nekünk legkényelmesebb megoldást.

Ugyanezen elv mentén haladjunk a beltéri ajtóknál is

Itt már végképp szabad kezet kapunk a nyitásirány meghatározásában, ami egyszerre előny és hátrány. Célszerű úgy tervezni, hogy a nagyobb helyiségek felé nyíljon az ajtó, ezáltal a kisebből nem foglal el területet.

A nappalinál az mutat a legjobban, ha minden ajtó egységesen nyílik, illetve arra is ügyeljünk, hogy az ajtó szabadon mozoghasson, ne ütközzön bele bútorokba vagy szobanövényekbe.