Védekezni a büdös poloska ellen a lakásban

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. október 21., 12:27-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell védekezni a büdös poloska ellen a lakásban? == right Sok lakásban jelennek meg ősszel vagy tavasszal azok a poloskák, amel…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Hogyan kell védekezni a büdös poloska ellen a lakásban?

Biciklizni.jpg

Sok lakásban jelennek meg ősszel vagy tavasszal azok a poloskák, amelyek iszonyatos bűzt árasztanak, ha veszélyben érzik magukat. A hazai, őshonos fajok mellett egy invazív faj, a márványpoloska is terjed, néhol tömegesen jelennek meg a napsütötte falakon, és bizony a szobákba is jut belőlük. Ha téged is zavar a jelenlétük, az alábbi módszereket érdemes bevetned ellenük!

Lépések

  1. Zárd ki a poloskát a lakásból! Tegyél szúnyoghálót az ablakokra és az ajtókra! Sajnos a poloskák a szúnyogháló tokján keresztül, a vékony réseken átbújva is képesek bejutni a lakásba ősszel, amikor vonzza őket a meleg és a fény. Ezért ha teheted, ezekre a résekre rögzíts még egy réteg hálót vagy sűrű szövésű függönyt, hogy ne tudjanak a lakás belsejébe jutni a poloskák.
  2. Használj rovarriasztókat a kritikus pontokon! Érdemes az ajtókereteket, ablakkereteket kívülről olyan rovarriasztó szerekkel kezelni, amelyek elriasztják a poloskákat – így nem merészkednek az esetleges rések közelébe. Sajnos a legtöbb ilyen szer hamar lebomlik/elpárolog, ezért a kezelést gyakran meg kell ismételni. Mivel a büdös szagot árasztó poloskák ellen nincs speciális rovarriasztó szer, olyat érdemes vásárolni, ami többféle rovart is képes elpusztítani. A természetesebb megoldások hívei próbálkozhatnak fokhagymaoldattal (fél liter vízbe 2-3 fej fokhagymát kell belereszelni, vagy 4 teáskanál szárított fokhagymaport bekeverni, és ezt spriccelni a keretre), esetleg menta- vagy teafaolajat tartalmazó oldattal. Ideális esetben ezek erős szaga távol tartja a poloskákat az ablakok, ajtók réseitől.
  3. Készíts csapdát mosószeres vízzel! Egy szélesebb műanyag edényt vagy eldobható alumínium tálcát tölts meg félig mosószeres vízzel, majd állíts mellé egy olvasólámpát, amelynek a fényét a vízre irányítod. A nedvesség és a fény is vonzza a poloskákat, így belerepülnek az edénybe, kijutni azonban nem tudnak és a mosószeres vízben megfulladnak.
  4. Készíts világító csapdát! Egy műanyag palack felső harmadát vágd le, majd úgy tedd vissza, hogy a szűk szája lefelé nézzen. Ezután már csak annyi a dolgod, hogy a palack aljába egy kisebb, olcsó ledes lámpát teszel, vagy a palackot egy felfelé világító, lapos lámpatestre teszed úgy, hogy teljesen befedje. A nagyobb hatásfok kedvéért befestheted vagy szigetelőszalaggal körbetekerheted a palack alsó harmadát, hogy a fény tényleg csak felfelé szóródjon, és bevezesse a csapdába a poloskákat. A palackba ugyan berepülnek a kellemetlen rovarok, de kijutni már nem tudnak belőle. A poloskák jellemzően nem pusztulnak el egy este alatt, így a csapdát reggel a szabadban ki kell ürítened.
  5. Tegyél egy nedves ruhát az ablak, ajtó mellé! A poloskát nemcsak a fény és a meleg, hanem a nedvesség is vonzza. Egy régi törölközőt vagy ruhát alaposan vizezz be, majd terítsd az erkély korlátjára, esetleg akaszd az ablak, ajtó mellé. Ha szerencséd van, a poloskák inkább ide gyűlnek, mint az ajtó, ablak résébe. Mielőtt teljesen megszáradna a textil, rakd át a poloskákkal együtt egy mosószeres vízzel teli vödörbe – itt a rovarok elpusztulnak.
  6. Ejtsd foglyul a poloskát! Ha mégis bejut a poloska a szobába, és elkerüli a csapdákat is, akkor muszáj valahogy elpusztítanod/eltávolítanod. Ehhez kíméletes módszert kell használni, vagy valamilyen trükkhöz folyamodni – ha egyszerűen lecsapod vagy eltaposod a poloskát, akkor iszonyatos bűz árad szét belőle. Mi az alábbi módszereket javasoljuk:
    1. Boríts óvatosan a poloskára egy papírtörlőt/papírzsebkendőt, majd ezt fogd össze a rovar körül úgy, hogy nem nyomod össze. Így vidd ki a szabadba, vagy dobd a WC-be és húzd le a papírral együtt.
    2. Használhatsz egy vékony műanyag poharat vagy széles szájú műanyag flakont is – ezt borítsd a poloskára, majd tolj alá egy darab merevebb papírlapot, az így foglyul ejtett poloskát már ki tudod vinni a szabadba. (Ebben az esetben hozzá sem kell érned.)
    3. A porszívó csövére húzz egy harisnyát vagy apróbb szemű műanyag hálót (amilyenben például a hagymát árulják), és rögzítsd egy befőttes gumival. A gépet bekapcsolva szívd fel a poloskát, majd amíg azt a légáramlat a harisnyához tapasztja, fejtsd le a szövetet és fogd össze a poloska felett. Így már ki tudod tessékelni a lakásból. Ha a porszívónak eldobható papírzsákja van, akkor harisnya nélkül is felszívhatod vele a poloskát – de azonnal ki kell dobni a zsákot, ha nem akarod, hogy az egész gép „poloskaszagot” árasszon a haldokló rovar miatt.
    4. Ha több poloskát kell eltávolítanod a lakásból, akkor jó technika lehet még az is, hogy szélesebb szájú edénybe mosószeres vizet raksz, és ebbe pöckölöd bele a rovarokat (ha nem mersz hozzájuk nyúlni, akkor egy papírlap segítségével is bele tudod fordítani őket a vízbe).
    5. Ha mindenképpen agyon akarod taposni a poloskát, akkor először egy műanyag zacskót boríts rá, csomagold be, és így pusztítsd el az állatot – így a szag nem jut ki a szabad levegőre.

Tippek

  • A büdös szagukról elhíresült poloskafajok, a címeres poloskák – az okozott kellemetlenségen kívül – nem veszélyesek az emberre. Növényi nedvekkel táplálkoznak, és szúró-szívó szájszervüket az ember ellen csak végszükség esetén vetik be, de jellemzőbb, hogy bűzös váladékukkal próbálják elijeszteni az ellenséget. Ezért óvatosan akár meg is lehet fogni őket, nem fognak csípni vagy harapni, és ha ügyesek vagyunk, a kellemetlen szagtól sem kell tartanunk.

Amire szükséged lehet

  • szúnyogháló
  • bolti vagy házi rovarriasztó szer
  • mosószeres víz
  • fényforrás
  • műanyag palack
  • papír zsebkendő, papírtörlő, műanyag pohár
  • porszívó, harisnya
  • műanyag zacskó

Figyelmeztetések

  • A fény- és mosószeres csapda nemcsak a poloskát, hanem sok más rovart is vonz – köztük hasznos fajokat. Szabadban ezért csak korlátozottan érdemes használni őket, főleg azokat, amelyeknél a mosószeres víz el is pusztítja a csapdába eső rovarokat.
  • Zárt légtérben inkább kerüljük az erős rovarirtó szerek használatát!
  • Az úgynevezett ágyi poloska nem azonos a fent ismertetett, büdös szagot árasztó címeres poloskákkal (bencepoloska, zöld vándorpoloska és az ázsiai márványpoloska). Az ágyi poloska kis méretű rovar, és csak esténként bújik elő rejtekhelyéről, így ritkán kerül szem elé. Viszont előszeretettel csípi meg az embert, hiszen vérrel táplálkozik. Kiirtásával nem érdemes házi módszerekkel kísérletezni, hívjunk szakembert, ha észleljük magunkon a csípéseket!

Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

JViki