Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Trópusi betegségek elleni védőoltást beadatni szerkesztése

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
1. sor: 1. sor:
{{Bővítendő cikk}}
 
 
 
== Hogyan kell Trópusi betegségek elleni védőoltást beadatni? ==
 
== Hogyan kell Trópusi betegségek elleni védőoltást beadatni? ==
  
Az utazási irodák széles kínálatot nyújtanak, bárhova is szeretnének utazni a világban. Azonban nagyon fontos, hogy utazásunk megszervezésekor az első lépéseink egyikeként tájékozódjunk a kiválasztott ország egészségügyi körülményeiről; arról, hogy javasolt/szükséges-e bármilyen védőoltás az adott célországban. Az információkat több helyről is begyűjthetjük.  
+
Az utazási irodák széles kínálatot nyújtanak, bárhova is szeretnének utazni a világban. Azonban nagyon fontos, hogy utazásunk megszervezésekor az első lépéseink egyikeként tájékozódjunk a kiválasztott ország egészségügyi körülményeiről; arról, hogy javasolt/szükséges-e bármilyen védőoltás az adott célországban. Az információkat több helyről is begyűjthetjük. Segítségünkre lehet a konzuli szolgálat mindig naprakész oldala, az adott ország nagykövetsége, vagy a Nemzeti Oltóközpont honlapja. Amennyiben olyan védőoltás szükséges a kiválasztott országban, mely hazánkban nem kötelező, ez esetben vegyük fel a kapcsolatot a háziorvosunkkal vagy az Oltóközponttal. A tervezésnél fontos figyelembe venni, hogy a védettség kialakulása akár több hétbe is bele telhet, ezért ezt lehetőség szerint ne hagyjuk az utolsó pillanatra.
 
+
A leggyakoribb, népszerű úticélokban ajánlott oltások a Hepatitisz A, Hepatitisz B, Malária és Sárgaláz elleniek.
== Lépések ==
+
A közkedvelt nyaralási úticélok közül például Horvátország, Olaszország, Görögország, Törökország, Bulgária, Egyiptom és Tunézia is kockázatosak lehetnek hepatitis a és b, illetve a hastífusz szempontjából.
 
+
További veszélyes vírusok jellemzően Dél-Amerikában, a Karib-térségben, Afrikában, Ázsia dél-keleti részén és Indonéziában jellemzőek a hepatitis és a hastífusz mellett, a  malária, a sárgaláz és gennyes agyhártyagyulladás is előfordul ezekben a régiókban.
# Segítségünkre lehet a konzuli szolgálat mindig naprakész oldala, az adott ország nagykövetsége, vagy a Nemzeti Oltóközpont honlapja.  
+
# Amennyiben olyan védőoltás szükséges a kiválasztott országban, mely hazánkban nem kötelező, ez esetben vegyük fel a kapcsolatot a háziorvosunkkal vagy az Oltóközponttal.  
+
Sárgaláz:
# A leggyakoribb, népszerű úticélokban ajánlott oltások a Hepatitisz A, Hepatitisz B, Malária és Sárgaláz elleniek. A közkedvelt nyaralási úticélok közül például Horvátország, Olaszország, Görögország, Törökország, Bulgária, Egyiptom és Tunézia is kockázatosak lehetnek hepatitis a és b, illetve a hastífusz szempontjából.
+
Ez az egyetlen olyan oltás, amely bizonyos országok látogatása esetén kötelező. A hatóságok az országba való belépéskor általában elkérik az oltást igazoló okmányt. Az oltást 9 hónapnál idősebb személyek kaphatják. Az oltási igazolvány a beadást követő 10. napon, a védettség kialakulásával válik érvényessé, viszont célszerű minimum 6 héttel az indulás előtt beadatni. A védettség 10 évre szól.
# További veszélyes vírusok jellemzően Dél-Amerikában, a Karib-térségben, Afrikában, Ázsia dél-keleti részén és Indonéziában jellemzőek a hepatitis és a hastífusz mellett, a  malária, a sárgaláz és gennyes agyhártyagyulladás is előfordul ezekben a régiókban.
+
# Vedőoltások:
+
Hastífusz:
#* Sárgaláz:Ez az egyetlen olyan oltás, amely bizonyos országok látogatása esetén kötelező. A hatóságok az országba való belépéskor általában elkérik az oltást igazoló okmányt. Az oltást 9 hónapnál idősebb személyek kaphatják. Az oltási igazolvány a beadást követő 10. napon, a védettség kialakulásával válik érvényessé, viszont célszerű minimum 6 héttel az indulás előtt beadatni. A védettség 10 évre szól.
+
2 éves kortól lehet beadatni. A vakcina 2 hét után kb. 95%-os védelmet biztosít, amely 3 évre szól. Az oltást csak akkor ajánlott ismételni, ha újra fertőzött területre utazunk.
#* Hastífusz: 2 éves kortól lehet beadatni. A vakcina 2 hét után kb. 95%-os védelmet biztosít, amely 3 évre szól. Az oltást csak akkor ajánlott ismételni, ha újra fertőzött területre utazunk.
+
#* Gennyes agyhártyagyulladás: A nem-konjugált vakcina 2 éves kortól adható. A védelem 2 hét alatt alakul ki, és 5 évre szól. Az oltás ismételt beadására csak akkor van szükség, ha ismét fertőzött területre látogatunk.
+
Gennyes agyhártyagyulladás:
#* Veszettség elleni védőoltás: Az utazás előtt kell beadni 3 alkalommal: 0-7-21 napos ismétléssel. Újabb oltást veszettség-gyanús sérüléskor, illetve tartós veszélyeztetettség esetén 1-2 évente szükséges megismételni.
+
A nem-konjugált vakcina 2 éves kortól adható. A védelem 2 hét alatt alakul ki, és 5 évre szól. Az oltás ismételt beadására csak akkor van szükség, ha ismét fertőzött területre látogatunk.
#* Kolera: Az utazás előtt 2 alkalommal, 1 hetes időközzel kell beadatni. A védettség 2 évre szól. A védelem 85-90%-os.
+
 
+
Veszettség elleni védőoltás:
== Tippek ==
+
Az utazás előtt kell beadni 3 alkalommal: 0-7-21 napos ismétléssel. Újabb oltást veszettség-gyanús sérüléskor, illetve tartós veszélyeztetettség esetén 1-2 évente szükséges megismételni.
 
+
== Figyelmeztetések==
+
Kolera:
 
+
Az utazás előtt 2 alkalommal, 1 hetes időközzel kell beadatni. A védettség 2 évre szól. A védelem 85-90%-os.
* A tervezésnél fontos figyelembe venni, hogy a védettség kialakulása akár több hétbe is bele telhet, ezért ezt lehetőség szerint ne hagyjuk az utolsó pillanatra.
 
 
 
 
 
== Amire szükséged lehet ==
 
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
  
* [https://www.invia.hu/blog/felkeszules-az-utazasra-1-resz/ Invia felkészülés az utazásra]
+
[https://www.invia.hu/blog/felkeszules-az-utazasra-1-resz/]
* [https://www.invia.hu/blog/hasznos-tanacsok-a-tokeletes-egzotikus-utazashoz/ Invia hasznos tanácsok egzotikus utazáshoz]
+
[https://www.invia.hu/blog/hasznos-tanacsok-a-tokeletes-egzotikus-utazashoz/]
* [http://konzuliszolgalat.kormany.hu/utazasi-tanacs Konzuli szolgálat]
+
[http://konzuliszolgalat.kormany.hu/utazasi-tanacs]
* [https://oltokozpont.hu/hu Oltóközpont]
+
[https://oltokozpont.hu/hu ]
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/egzotikus_betegsegek_utazas/8494/nyaralas-es-vedooltas Web beteg]
+
[http://www.webbeteg.hu/cikkek/egzotikus_betegsegek_utazas/8494/nyaralas-es-vedooltas ]
* [http://bhc.hu/magunkrol/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/2009/hirlevelcikkek/egeszsegugyi-ajanlasok-utazoknak/ Bhc egészségügyi ajánlások utazóknak]
+
[http://bhc.hu/magunkrol/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/2009/hirlevelcikkek/egeszsegugyi-ajanlasok-utazoknak/ ]
* [http://www.utazaselott.hu/betegsegek-utazas-zanzibar-gifw.html Utazás elött]
+
[http://www.utazaselott.hu/betegsegek-utazas-zanzibar-gifw.html]
 
 
[[Kategória:Utazás]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)

A lapon használt sablon: