Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

A szén-monoxid-mérgezés ellen védekezni

53 bájt hozzáadva, 2014. január 31., 11:47
Kapcsolódó források, hivatkozások
== Hogyan kell a szén-monoxid-mérgezés ellen védekezni? ==
[[Fájl:szen_monoxid_mergezes.jpg|250 px|right]]Fűtési szezonban sajnos gyakorivá válnak a szén-monoxid-mérgezések, melyek oka valamely tüzelőberendezés nem megfelelő üzemeltetésére, ellenőrzésére és karbantartására, valamint az elégtelen levegő-utánpótlásra vezethető vissza. A további problémát az jelenti, hogy a szén-monoxid egy színtelen, szagtalan gáz, ezért jelenlétét nem érzékeljük közvetlenül, az általa okozott tünetek (pl. rosszullét, fejfájás, szédülés, hányinger, fáradtság) pedig könnyen összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel. A gyakran halálos kimenetelű mérgezések azonban néhány szabály és jó tanács betartásával megelőzhetőek. Tegyünk is érte! 
== Lépések ==
#'''Bízzuk szakemberre a tüzelőberendezés megtervezését, kivitelezését és üzembe helyezését!''' Már a fűtési rendszer kiválasztásánál, illetve megtervezésénél, majd üzembe helyezésénél célszerű kérjük szakember (pl. gáz-, fűtésszerelő) segítségét kérni. Szakértelme és munkája biztosíthatja a műszaki követelményeknek megfelelő és biztonságos tüzelőrendszer kiépítését, valamint működését.
#'''Rendszeresen ellenőriztessük a kéményeket!''' Ha a kéménybe beesik egy tégla vagy egy vakolatdarab, esetleg a madarak vagy a darazsak fészket raknak benne, akkor a kémény járata jelentősen leszűkül. Ezek a hibák közvetlenül, szabad szemmel nem is láthatóak, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük a kéményeket (főként a fűtésszezon előtt), a hibákat pedig azonnal javítsuk! A nyílt égésterű hőtermelő-berendezésből (azaz a helyiség légterével összeköttetésben lévő tüzelőberendezés, ilyen például a cserépkályha, a kandalló, a cirkó, az átfolyós vízmelegítő) származó égéstermék ugyanis nem tud megfelelően távozni a beszűkült kéményen keresztül, ezért az égéstermék egy része vagy egésze visszaáramlik a helyiségbe, és mérgező szén-monoxid keletkezik.
#'''Vizsgáltassuk meg a tüzelőberendezések, gázfogyasztó-berendezések felületét is!''' Erre azért van szükség, mert a helyiségekben lévő szálló por és vízgőz könnyen lerakódik a tüzelőberendezés hőcserélő felületeire, és ezek a szennyeződések jelentősen meggátolják az égéstermék elvezetését, ami miatt szintén mérgező szén-monoxid keletkezhet.
== Figyelmeztetések ==
*Ne akadályozzuk a kéményseprők munkáját! A saját érdekünk, hogy a rendszeres szakértői ellenőrzésekkel, szükség esetén a kéménytisztításokkal, valamint a tőlük kéményseprőktől kapott hasznos tanácsokkal megelőzzük a szén-monoxid-mérgezést!
*Tartsuk karban a szén-monoxid-jelző készüléket is! A megbízható és megfelelő működés érdekében rendszeresen tartsuk karban a szén-monoxid érzékelőt a használati útmutatóban szereplő módon!
*Ne használjuk túl sokáig a szén-monoxid-jelző készüléket! Az ilyen készülékeknek általában 5 év az élettartamuk, ezért időben cseréljük le őket!
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
*[http://www.katasztrofavedelem.hu/index2.php?pageid=tuzvedelem_otb_tajekoztato/ Az Országos Tűzmegelőzési Bizottság tájékoztatója]* [http://kemenysepro.hu/a-szen-monoxid-mergezesek-elkerulesenek-kulcsa-a-megelozes/ A szén-monoxid-mérgezések elkerülésének kulcsa a megelőzés] 
[[Kategória:Egészség]]
[[Kategória:Otthon-kert]]
1 859
szerkesztés