Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Fa kerítést felújítani szerkesztése

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell fa kerítést felújítani? ==
 
== Hogyan kell fa kerítést felújítani? ==
  
[[Fájl:fakerites_resize.jpg|right]]A fából készült kerítések és dísztárgyak (asztalok, székek, hinták stb.) sajnos korhadásnak indulnak a tél alatt, ezért érdemes ezeket is felújítani tavasszal.
+
[[Fájl:fakerites_resize.jpg|right]]A fából készült kerti kerítések és dísztárgyak (asztalok, székek, hinták stb.) sajnos korhadásnak indultak a tél alatt, ezért érdemes ezeket is felújítani tavasszal.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''A fakerítéseket leginkább a korhadás fenyegeti, emiatt ezeket néhány évenként fakonzerváló szerrel kell kezelni.''' Csak a teljesen kiszáradt faanyagot tudjuk hatékonyan kezelni, és azt is csupán száraz időben, különben nem szívódik be kellőképpen a festék.
+
A fakerítéseket leginkább a korhadás fenyegeti, emiatt ezeket néhány évenként fakonzerváló szerrel kell kezelni. Csak a teljesen kiszáradt faanyagot tudjuk hatékonyan kezelni, és azt is csupán száraz időben, különben nem szívódik be kellőképpen a festék.
# '''A felületet fel kell érdesíteni, tehát meg kell csiszolni a régi felületet, eltávolítani a lejövő régi festéket'''; majd portalanítani kell, hiszen anélkül nem fog megtapadni a festék.  
+
 
#''' Alapozzuk le a felületet.''' Az alapozó beszívódik a pórusokba, így véd a penészedés, gombásodás és rovarkártevők ellen.
+
#Csiszolás: a felületet fel kell érdesíteni, tehát meg kell csiszolni a régi felületet, eltávolítani a lejövő régi festéket; majd portalanítani kell, hiszen anélkül nem fog megtapadni a festék.  
# '''Néhány óra száradási idő után a színtelen alapozó rétegre kerüljön a színtelen vagy színes kültéri lazúr.'''
+
#Alapozás: alapozó beszívódik a pórusokba, így véd a penészedés, gombásodás és rovarkártevők ellen
# '''Ha nem natúr hatást szeretnénk elérni, akkor a legfelső réteget egy fedőfestékréteg adja, amihez kültéri fa- és zománcfestékre van szükségünk.'''
+
#Lazúrozás: néhány óra száradási idő után a színtelen alapozó rétegre kerüljön a színtelen vagy színes kültéri lazúr. (pl: Boróka alapozó vagy lazúr)
 +
#Fedőfestés: ha nem natúr hatást szeretnénk elérni, akkor a legfelső réteget egy fedőfesték-réteg adja, amihez kültéri fa-és zománcfestékre van szükségünk. (pl: Cellkolor)
 +
 
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
  
* Célszerű olyan festéket választani, pláne ha laikusok maguk csinálják, ami egyben alapozó és fedő is. Időt spórolhatunk, nincs szükség a két réteg közötti száradási időre.  
+
* Célszerű olyan festéket választani, pláne ha laikusok maguk csinálják, ami egyben alapozó és fedő is. Időt spórolhatunk, nincs szükség a két réteg közötti száradási időre. Ilyen festék például a Cellkolor (fémre és fára is) ami fedő és alapozó is egyben.
* Fedőfesték mellett lehet olyan termékeket is kapni, melyek alapozó és lazúr egyben.
+
* Fedőfesték mellett lehet olyan termékeket is kapni, melyek alapozó és lazúr egyben pl: Boróka
 +
* Vizes bázisú alapozót, festéket érdemes választani, környezetbarátabb és kevésbé szagos az oldószeresekkel szemben, amik hígítót is tartalmaznak.
 +
 
 +
 
  
 
== Amire szükséged lehet ==
 
== Amire szükséged lehet ==
25. sor: 30. sor:
 
* kisebb fejű henger
 
* kisebb fejű henger
  
== Figyelmeztetések ==
 
 
* Vizes bázisú alapozót, festéket érdemes választani, környezetbarátabb és kevésbé szagos az oldószeresekkel szemben, amik hígítót is tartalmaznak. Ugyanakkor hátrányuk, hogy kevésbé tapadnak, mint az oldószeresek; porózus, elporló felületet adnak; nem kímélik a pénztárcánkat. Környezetvédelmi szempontból jó alternatívája a faolaj és viasz. Ezek a lazúroknál is jobban tapadnak, nem pigmentálódnak, könnyen felújítható felületet adnak és környezetet kímélő módon óvják a fát is.
 
 
== Kapcsolódó videók ==
 
 
<youtube>4Jc_7JJr_3w</youtube>
 
<youtube>SOGfk5Vfg6c</youtube>
 
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
38. sor: 35. sor:
  
 
* [http://blog.polifarbe.hu/2011/3/fakeritesek-tavaszi-felujitasa Fakerítések felújítása]
 
* [http://blog.polifarbe.hu/2011/3/fakeritesek-tavaszi-felujitasa Fakerítések felújítása]
 
[[Kategória:Otthon-kert]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)