Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Batikolni

124 bájt hozzáadva, 2011. augusztus 31., 12:02
Kapcsolódó források, hivatkozások
== Hogyan kell batikolni? ==
[[Fájl:Batik1.jpg|leftright|250px]]A batik egy olyan textilfestési eljárás, melynek során viasszal mintákat „rajzolunk” az anyagra. A viasszal bevont részek a festés ellenére megőrzik eredeti színüket. Batikkal gyönyörű párnahuzatokat, lámpaernyőket, kendőket vagy akár ruhákat, képeket is készíthetünk. A több évszázados hagyománnyal rendelkező batik nem tévesztendő össze a tie-dye technikával. Az indonéz eredetű batik szerepel az UNESCO szellemi kulturális örökségének listáján, ugyanakkor a tradicionális batikmotívumok megtalálhatóak többek között Malajziában, Japánban, Kínában, Indiában, Egyiptomban, Nigériában és Szenegálban is.  
# '''A papírt rögzítsük egy sima felületű asztalhoz cellux ragasztóval, majd erre helyezzük a textilt!''' Az anyagot gombostűvel rögzíthetjük a papírhoz. Másoljuk rá puha fekete ceruzával a motívumot a textilre! (Ügyesebbek persze rajzolhatnak közvetlenül a textilre is.) Később a viaszt a rajzolt mintán alkalmazzuk, így ez a területfestés után fehér marad.
# '''Melegítsük fel a viaszt!''' Ehhez használhatunk dupla falú főzőedényt, vagy egy hagyományos edényt vízzel feltölthetünk, s abban egy nagyobb átmérőjű konzervdobozban is melegíthetjük a viaszt. Fontos, hogy mivel a viaszt folyamatosan forrón kell tartani, érdemes beszerezni egy kempingfőzőt, mivel azt a viaszolás során végig magunk mellett tudjuk tartani.
#[[Fájl:Batik2.jpg|right]]''' A textilt feszítsük ki egy fa keretre úgy, hogy ne érjen hozzá semmihez batikolás közben!''' Vagy készíthetünk egy egyszerű fa állványt is, amire ráterítjük a textilt. Ezt bal kezünkkel emeljük kissé magunk felé, s így rajzoljunk rá (az indonéz asszonyok például így csinálják, annak ellenére, hogy kezdetben nehezebbnek tűnik, idővel azonban tapasztalni fogjuk, hogy nagyon praktikus).
# '''Kezdjük a viaszolást!''' Ehhez szükségünk lesz batikpipára. A batikpipát tegyük a viaszba, s ha felmelegedett, merjünk ki vele viaszt! A pipa ne legyen tele. Egy darab textilen (Ezt a lábunkra teríthetjük, de figyeljünk arra, hogy elég vastag legyen, nehogy a forró viaszt a saját bőrünkre rajzoljuk fel. Emellett ezen az anyagon azt is ellenőrizhetjük, hogy megfelelő hőmérsékletű-e a viasz.) húzzuk le a felesleget, majd kezdjük megrajzolni a mintát. A batikpipát kissé felfelé döntsük meg, így tudjuk majd pontosan szabályozni a viasz mennyiségét.
# '''Ha befejeztük a viaszolást, a gyártó előírásának megfelelően készítsük elő a festéket!''' Hideg batikfestéket használjunk, mivel a forró vízben megolvad a viasz. A festéket töltsük bele egy nagyobb tálba, s a textilt óvatosan fedjük be mindenhol a festékkel. Fontos, hogy óvatosan járjunk el, különben megtörik a viasz, s behatol a mintába a festék. A gyártó által előírt ideig hagyjuk állni a textilt a festékben, majd vízzel öblítsük ki!
== Tippek ==
* [[Fájl:Batik3.jpg|right]]Mielőtt életünkben először textilhez érintenénk a batikpipát, gyakoroljunk legalább 20-30 percig papíron egyszerű mintákat rajzolni vele (pl. egyenes vonalak, hullámos vonalak, három- és négyszögek, körök stb.)!
* Kezdetben egyszerű motívumokat válasszunk vastag vonalakkal. Textilből kisebb darabot használjunk (pl. 30*30 cm-est), hiszen, ha valamiért elrontanánk, legalább nem több napi munkánk megy kárba.
* Ha már kellő gyakorlatot szereztünk a pamut anyagok batikolásában, kíséreljük meg a batikot selymen vagy lenvászonon!
== Amire szükséged lehet ==
* [[Fájl:Batik4.jpg|right]]méhviasz, batikviasz
* parafin
* dupla falú főzőedény vagy hagyományos edény és egy nagyobb konzervdoboz
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Batik Wikipedia – Batikolás]
* [http://batik.lap.hu Batik.lap.hu]
* Penuntun Praktek Batik. Proyek Pengadaan Buku Pendidikan Teknologi Kerumahtanggaan dan Kejuruan Kemasyarakatan Jakarta. Direktorat Pendidikan Menengah Kejuruan. Departemen Pendidikan dan Kebudayaan 1979.
[[Kategória:Művészet-kultúra]]
emailconfirmed
3 341
szerkesztés