Almás lepényt sütni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. október 31., 13:15-kor történt szerkesztése után volt. (Lépések)

Hogyan kell almás lepényt sütni?

Almas-lepeny.jpg

Az almás lepény igazi klasszikus: nem túl édes, jól szeletelhető és dekoratív desszert, ami ráadásul friss gyümölcsöt tartalmaz. Mivel az alma az év nagy részében rendelkezésünkre áll, szinte bármikor süthetünk belőle lepényt is, még különleges alapanyagokra sincs szükség. Ha az almát önmagában unalmasnak tartod, cikkünk végén ahhoz is találsz tippeket, hogyan dobd fel a süteményt.

Lépések

  1. Egy nagyobb keverőtálba mérj ki 50 dkg lisztet.
  2. Adj hozzá egy csomag sütőport, és kicsit keverd el a lisztben.
  3. Kisebb darabokra vágva adj hozzá 15 dkg vajat vagy margarint, majd gyorsan morzsold el a lisztben úgy, hogy apró darabokban keveredjen a száraz hozzávalókkal. Érdemes gyorsan dolgozni, hogy ne olvadjon meg a vaj. Ha van rá lehetőséged, a többfunkciós konyhai robotgép keverőkarját is használhatod.
  4. Adj hozzá 15 dkg cukrot, 3 tojássárgáját és végül egy kis doboz tejfölt. Ezután kezdd el összegyúrni a tésztát, törekedj arra, hogy minél gyorsabban összeálljon. Ha nagyon nem megy, akkor egy kevés hideg vizet adhatsz hozzá (vagy tejfölt, ha van még kéznél).
  5. Amikor a tészta már egynemű, sima, nem ragad az edényhez és a kezedhez, akkor tedd be a hűtőbe legalább 1 órára. Ezalatt épp elkészül a töltelék.
  6. Végy kb. 1,5 kg almát, zöldséghámozóval szabadíts meg egy darabot a héjától, majd így, egyben kezdd el lereszelni a húst a gyümölcsről. Nem kell szeletelni, kiszedni a magházát, azzal csak az idő megy… ha ügyes vagy, jelentős veszteség nélkül le lehet reszelni az almát, míg csak a csutka marad belőle. A lereszelt almát időnként locsold meg egy kis citromlével – bár így is, úgy is meg fog barnulni a süteményben.
  7. A lereszelt almát szórd meg két-három kanál kristálycukorral, majd hagyd állni kb. 10 percig. Ezalatt pont ki lehet nyújtani a tésztát.
  8. A pihentetett tésztát vedd ki a hűtőből, vágd nagyjából félbe. A nagyobb darabot vedd ki egy belisztezett gyúródeszkára, a kisebbet tedd vissza a hűtőbe. Közben készíts elő egy közepes méretű, magas falú tepsit, vajazd ki vagy béleld ki sütőpapírral. Ezután a tésztát nyújtsd ki akkorára, mint az előkészített tepsi. Ha nyújtás közben egy kicsit töredezik a tészta, az nem baj; de ha nagyon berepedezik, akkor érdemes egyszer átgyúrni, hogy kicsit melegedjen, így könnyebb lesz vele bánni. A liszttel sem kell spórolni, a tészta alá és a tetejére is bőven hinthetsz belőle, így nem fog a nyújtódeszkához vagy a sodrófához ragadni.
  9. Ha megfelelő méretűre nyújtottad a tésztát, akkor a felét-kétharmadát tekerd fel lazán a sodrófára, és így emeld át a tepsire. Egyengesd el az a tésztát a sütőforma aljában, a széleket egy kicsit nyugodtan megnyomkodhatod, hogy a sarkokba is jusson. Ha egyes helyeken nagyon túllógna a tészta, ott vágd le a nyúlványokat, és pótold ki velük a máshol jelentkező hiányosságokat – ha erre nincs szükség, akkor a felesleget a sütemény tetejéhez használhatod.
  10. A tésztát szórd megy egy nagy maroknyi zsemlemorzsával vagy búzadarával – ez szívja majd fel az almából kisülő maradék nedvességet.
  11. Kapcsold be a sütőt, és állítsd be 180 fokra.
  12. A lereszelt alma időközben a cukor hatására levet eresztett. Ezt öntsd le úgy, hogy közben alaposan kinyomkodod az almát (akár egy másik edénybe is átteheted).
  13. A kinyomkodott almát keverd össze további 10 dkg cukorral (vagy amennyit szükségesnek érzel). Szórd meg egy-két teáskanálnyi fahéjjal, és keverd össze. Ezután rakd át a tepsibe, illetve az abban fekvő tésztára, és egyengesd el.
  14. Vedd ki a hűtőből a tészta másik felét, pár mozdulattal gyúrd hozzá az előbbi maradékot, majd nyújtsd ki. Inkább lógjon egy kicsit túl a tepsin, minthogy kicsi legyen! Ha elérte a megfelelő méretet, akkor emeld át a sütemény tetejére, és egyengesd el. A túllógó részeket vágd le – ha kell, használd fel a sarkoknál vagy a repedéseknél, a maradékot pedig dobd ki.
  15. Ezután villával sűrűn meg kell szurkálni a sütemény tetejét, hogy az almából felszálló gőz ne repessze ki a tésztát.
  16. Végül verj fel a villával egy egész tojást, és ezzel kend meg alaposan a sütemény tetejét – ettől lesz szép pirosbarna színe. Ha marad tejföl, akkor azt is használhatod.
  17. A kész almás lepényt tedd az előmelegített sütőbe, és nagyjából 30-40 perc alatt süsd készre. Melegen ne próbáld kivenni a tepsiből vagy felszeletelni, hagyd kihűlni és csak azután tálald.

Tippek

  • A fent leírt változatnál az alma ugyan megpárolódik a süteményben, de kicsit darabosabb marad. Ha simább tölteléket szeretnél, akkor a lereszelt almát meg kell párolni, mielőtt a tepsibe kerülne. A pároláskor nedvesség is távozik, így kevésbé valószínű, hogy az alma eláztatná a süteményt.
  • Az almás lepényt gazdagíthatod mazsolával (esetleg alkoholba áztatott változattal), de jól illenek hozzá a csonthéjas termések is, például a dió vagy a mandula. Ezeket durvára vágva vagy lereszelve keverd a reszelt almához, de meg is hintheted vele a tepsibe rakott tölteléket.
  • Ha az almát nem szereted vagy unalmasnak találod, akkor a fent leírt tészta receptjét más töltelékkel is kombinálhatod. A nagy kedvencek közé tartozik a túrós és a meggyes lepény, de szinte bármilyen gyümölcsből el lehet készíteni – nyugodtan engedd szabadjára a fantáziádat!
  • Ha nem lenne elég édes a kész almás lepény, szórd meg a tetejét porcukorral – ez díszítésnek sem rossz.

Amire szükséged lehet

  • 50 dkg liszt
  • 1 cs. sütőpor
  • 15 dkg vaj vagy margarin
  • 15 dkg cukor a tésztába + kb. 15 dkg az almára
  • 3 tojás sárgája + egy egész tojás
  • 1 kis pohár tejföl
  • kb. 1,5 kg alma
  • egy marék zsemlemorzsa vagy búzadara
  • Fahéj
  • Esetleg mazsola, dió

Figyelmeztetések

  • 1,5 kiló almából jó sok töltelék lesz, de csak így lesz egy közepes méretű tepsiben is vastag almaréteg a két tészta között. Ha kevesebb almával szereted a lepényt, vagy kisebb tepsid van, akkor elég kb. 1 kiló almát lereszelni hozzá.
  • A fenti almás lepény tésztája gyakorlatilag egy omlós tészta, amibe általában nem javasolják beletenni a tojásfehérjét (keményebb lesz tőle a tészta). Az omlós tésztáknál gyakran javasolják azt is, hogy porcukrot használjunk a készítéséhez, de a saját tapasztalataim szerint ebben az esetben nincs rá szükség.

Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

JViki