„A fehér vászoncipőt tisztítani” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Hogyan kell a fehér vászoncipőt tisztítani?)
(Amire szükséged lehet)
 
(6 közbenső módosítás, amit 5 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
37. sor: 37. sor:
  
 
* [http://andio.biz/vaszoncipo-mosasa/ A vászoncipő mosása]
 
* [http://andio.biz/vaszoncipo-mosasa/ A vászoncipő mosása]
* [http://noinapozo.hu/7/3895/vaszoncipo_tisztitasi_praktikak/ Praktikák vászoncipő tisztításához]
+
* [http://noinapozo.hu/7/3895/vaszoncipo_tisztitasi_praktikak Praktikák vászoncipő tisztításához]
  
 
[[Kategória:Otthon-kert]]
 
[[Kategória:Otthon-kert]]

A lap jelenlegi, 2017. április 10., 17:37-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell a fehér vászoncipőt tisztítani?

Feher vaszoncipo tisztitas .jpg

A fehér vászoncipő sportos és elegáns viseletnél is egyaránt megállja a helyét, azonban jóval előbb bepiszkolódik, mint sötétebb színű társai, és nem is lehet róla egy pillanat alatt letörölni a piszkot, mint ahogyan például egy bőrből készült cipőről. Cikkünkben tanácsokat adunk ahhoz, hogy milyen módszerekkel tudjuk újra fehérré varázsolni a fehér vászoncipőt.

[szerkesztés] Lépések

  1. Mossuk ki a cipőt! Ha gépben is mosható a vászoncipő, akkor mielőtt betennénk a mosógépbe, húzzuk ki belőle a cipőfűzőt és a talpbetétet, majd a cipőket külön-külön tegyük egy-egy cipős zsákba vagy világos, lehetőleg fehér színű párnahuzatba. A mosáshoz válasszunk folyékony mosószert és a vászoncipőt 30 ℃-on, a legrövidebb és legkímélőbb programmal mossuk ki, és vagy ne centrifugáljuk ki vagy csak kis fordulatszámú centrifugálás programot állítsunk be hozzá!
    • Ha nagyon piszkos lenne a cipő vászonból készült része, akkor a mosás előtt előkezelésre is szükség van. Ehhez öntsünk fehérítőszert közvetlenül a foltokra, várjunk egy kicsit, és így tegyük be a cipőket a mosógépbe. A gumiszegélyt és a szintetikus talprészt kerüljük ki, ezeket nedves, tisztítószeres ronggyal töröljük át!
    • A mosás után először kisebb törölközővel vagy újságpapírral tömjük ki a cipőket és hagyjuk őket így száradni szobalevegőn 2-3 órán keresztül! Ezután vegyük ki belőlük a tömőanyagokat, és szárítsuk őket tovább.
    • A cipőfűzők és a talpbetétek többsége mosógépben is mosható, de néhány órára be is áztathatjuk őket mosószeres vízbe, majd egy kis dörzsöléssel ezek is visszanyerik eredeti színüket.
  2. Tisztítsuk kézzel a cipőt! Ez különösen akkor jó megoldás, ha gépben nem mosható a vászoncipő vagy meg szeretnénk kímélni a gépi mosástól.
    • Öntsünk folyékony mosószert vagy súrolószert a cipőn található szennyeződésre, és szivaccsal vagy puha ronggyal addig dörzsöljük vele a vásznat, míg el nem tűnnek róla a foltok! Ezután bő vízzel öblítsük le a cipőről a tisztítószert!
    • A cipőt bedörzsölhetjük mosószappanból vagy mosószerből képzett habbal, de akár borotvahabbal is. Hagyjuk egy ideig hatni a habot a foltokon, majd alaposan mossuk le!
    • Szódabikarbónát is használhatunk a vászoncipő tisztításához, hiszen kiváló tisztító és fehérítő hatással bír. Kevés vízben keverjünk el annyi szódabikarbónát, hogy sűrű masszát kapjunk, melyet aztán tegyük a cipőn lévő makacs foltokra, hagyjuk hatni néhány percig, majd egy szivacs vagy egy rongy segítségével dörzsöljük át a foltokat, végül pedig öblítsük le a cipőről a szódabikarbónás masszát! A vászoncipőt beáztathatjuk néhány órára szódabikarbónás vízbe (1 liter vízhez negyed-fél csésze szódabikarbóna hozzáadása) is.

[szerkesztés] Tippek

  • Mosódióval (folyékony vagy szemes változat) is megtisztíthatjuk (mosógépben vagy közvetlenül a foltokon használva) a vászoncipőt.
  • Egy tiszta (nem ceruzafoltos) radírral is ledörzsölhetjük a cipő vászon- és gumis részeiről a foltokat.
  • A cipő szárításakor műanyag sámfát is tehetünk a cipőbe, amely így még jobban megtartja a formáját.
  • A vászoncipő gumírozott részeit érdemes időnként szilikonnal (folyékony vagy spray változat) áttörölni, illetve lefújni. Ez megvédi a gumit az erős napsugárzástól, így puha marad és nem szárad ki idő előtt.
  • A cipőt szódabikarbónával nemcsak tisztíthatjuk, hanem szagtalaníthatjuk is. Szórjunk egy csipetnyi szódabikarbónát a cipő orrába, hagyjuk benne egy egész éjszakára, majd öblítsük ki a cipő belsejét és szárítsuk meg! Ha csak kiöntjük a szódabikarbónát a cipőből, és marad benne némi por, az sem jelent problémát, hiszen így folyamatosan biztosítva van a szagtalanítás.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • megfelelő tisztítószerek
  • cipős zsák vagy párnahuzat
  • törölköző vagy újságpapír
  • szivacs és/vagy puha rongy

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Mindig alacsony hőfokon mossuk ki a vászoncipőt, mert magas hőmérsékleten részlegesen kioldódhat belőle a ragasztóanyag, és a fehér cipő vászon részén sárgás csíkok jelenhetnek meg!
  • Ha a szabad levegőn szárítjuk a cipőt, akkor ne tegyük ki közvetlen napfénynek, mert az UV-sugárzás tönkreteszi a gumis részeket!

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bya, Hogyankell