Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Örökölni szerkesztése

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
5. sor: 5. sor:
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''Mi az öröklés?''' Ha valaki örökhagyóvá vált, azaz vagyona volt és elhunyt, a halál napjával ennek a vagyonnak át kell szállnia valaki másra. Ez az öröklés vagy jogi nyelven szólva általános jogutódlás. Általában a gyerekek örökölnek a szülők után, vagy az, akit végrendeletben neveztek ki örökösnek. (Olyan is előfordul, hogy az állam örököl, ha nincs örököse valakinek.)
+
# Akkor lehet örökölni, ha valaki örökhagyóvá vált, azaz vagyona volt és elhunyt, és a halál napjával ennek a vagyonnak át kell szállnia valaki másra. Ez az öröklés (jogi nyelven szólva általános jogutódlás). Általában a gyerekek örökölnek a szülők utána, vagy az, akit végrendeletben neveztek ki örökösnek. (Olyan is előfordul, hogy az állam örököl, ha nincs örököse valakinek. )
# M'''ielőtt örökölnél, tájékozódj, hogy a vagyon, amit örökölnél, pozitív vagyon-e, vagy tartozások, adósságok halmaza (tehát mínuszos vagyon), nehogy rosszul járj.''' Ha sok az adósság, a hagyatéki eljárás során kezelni kell majd a hitelezők követelését is. Ha végrendeleti örökös van, akkor is jár a kötelesrész!
+
 
# '''Annak is nézz utána, gondold végig, hogy többen lennétek-e örökösként, vagy csak egyedül leszel ennek a pozíciónak a várományosa.''' Ez azért lehet fontos, mert ha a leendő örökösök között vita lenne, akkor célszerű lesz előre kigondolni egy egyezséget, amit majd a közjegyzőnél elmondtok közösen.
+
# Mielőtt örökölnél, tájékozódj, hogy a vagyon, amit örökölnél, az pozitív vagyon, vagy tartozások, adósságok halmaza (tehát mínuszos vagyon), nehogy rosszul járj. Ha sok az adósság, a hagyatéki eljárás során kezelni kell majd a hitelezők követelését is. Ha végrendeleti örökös van, akkor is jár a kötelesrész!
# '''A halál napján az adott területen illetékes közjegyző lesz majd az, aki az ügyedben el fog járni.''' Ma Magyarországon ugyanis az öröklési ügyek (hagyatéki ügyek) a közjegyzők kizárólagos illetékességébe tartoznak, és a közjegyzők előre megadott hónapokban illetékesek rotációs (egymást váltó) módszerrel.  
+
 
# '''Ha örökös leszel, egyszer csak kapni fogsz  egy idéző végzést a közjegyzőtől, amiben megírja neked, mikor és hol lesz a hagyatéki tárgyalás.''' (Előfordulhat, hogy egyetlen tárgyaláson nem fog megszületni a hagyatékátadó végzés, hanem több egymás utáni közjegyzői tárgyaláson kerül majd tisztázásra az öröklés több részlete is - örökösök személye, vagyonleltár, hitelezői igények.) A tárgyalásra elmehetsz egyedül is (nincs kötelező jogi képviselet előírva az ilyen ügyekben), de fogadhatsz ügyvédet is.  
+
# Annak is nézz utána, gondold végig, hogy többen lennétek-e örökösként, vagy csak egyedül leszel ennek a pozíciónak a várományosa. Ez azért lehet fontos, mert ha a leendő örökösök között vita lenne, akkor célszerű lesz előre kigondolni egy egyezséget, amit majd a közjegyzőnél elmondtok közösen.
'''Amikor a közjegyző tisztázta a szükséges részleteket, átadja az örökséget egy úgynevezett hagyatékátadó végzéssel.''' Ha ez jogerős (tehát senki nem fellebbezett, azaz nem támadta meg), csak akkor állítható, hogy te vagy az örökös, ha te vagy a jogerős végzésben örökösnek nevezve.
+
 
# '''Ezután a kapott végzéssel a kezedben tudod a nagyobb értékű vagyontárgyakat a nevedre átíratni (ingatlan, autó) vagy a bankszámlapénzt felvenni, felhasználni.'''
+
# A halál napján az adott területen illetékes közjegyző lesz majd az, aki az ügyedben el fog járni. Ma Magyarországon ugyanis az öröklési ügyek (hagyatéki ügyek) a közjegyzők kizárólagos illetékességébe tartoznak, és a közjegyzők előre megadott hónapokban illetékesek rotációs (egymást váltó) módszerrel.  
 +
 
 +
# Ha örökös leszel, kapni fogsz egyszer csak egy idéző végzést a közjegyzőtől, amiben megírja neked, mikor és hol lesz a hagyatéki tárgyalás. (Előfordulhat, hogy egyetlen tárgyaláson nem fog megszületni a hagyatékátadó végzés, hanem több egymás utáni közjegyzői tárgyaláson kerül majd tisztázásra az öröklés több részlete is - örökösök személye, vagyonleltár. hitelezői igények.) A tárgyalásra elmehetsz egyedül is (nincs kötelező jogi képviselet előírva az ilyen ügyekben), de fogadhatsz ügyvédet is.  
 +
 
 +
#  Amikor a közjegyző tisztázta a szükséges részleteket, átadja az örökséget egy úgynevezett hagyatékátadó végzéssel. Ha ez jogerős (azaz senki nem fellebbezett, azaz nem támadta meg), csak akkor állítható hogy te vagy az örökös, ha te vagy a jogerős végzésben örökösnek nevezve.
 +
 
 +
# Ezután a kapott végzéssel a kezedben tudod a nagyobb értékű vagyontárgyakat a nevedre átiratni (ingatlan, autó) vagy a bankszámlapénzt felvenni vagy felhasználni.
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
42. sor: 48. sor:
  
 
* Ha te lennél a törvényes örökös, de belépett valaki végrendeleti örökösként, akkor is jár neked a kötelesrész, ami a törvényes örökséged 50%-a.
 
* Ha te lennél a törvényes örökös, de belépett valaki végrendeleti örökösként, akkor is jár neked a kötelesrész, ami a törvényes örökséged 50%-a.
 +
 +
== Kapcsolódó videók ==
 +
 +
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
* [http://drnemethlaw.hu/ Dr. Németh Law ügyvédi iroda - Itt nagy értékű öröklési vitákban kérdezhetsz online. Keresd a kérdőívet!]
 
  
 
* [http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1000038.TV Törvény a hagyatéki eljárásról]
 
* [http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1000038.TV Törvény a hagyatéki eljárásról]
60. sor: 68. sor:
  
 
* [https://ugyintezes.magyarorszag.hu/ugyek/410001/420004 A Magyarorszag pont hu is sok hasznos infót ad neked]
 
* [https://ugyintezes.magyarorszag.hu/ugyek/410001/420004 A Magyarorszag pont hu is sok hasznos infót ad neked]
 
[[Kategória:Üzlet-jog]]
 
 
[[Kategória:Üzlet-jog]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)
A lap eredeti címe: „https://hogyankell.hu/Örökölni