Vegetáriánus életmódot folytatni

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell vegetáriánus életmódot folytatni?

Vegetáriánus.jpg

Ha Leonardo da Vinci, Tolsztoj vagy Brad Pitt után most te is úgy döntenél, hogy húsmentes életmódra váltasz át, ez a cikk segít az első lépések megtételében, és tájékoztat a legfontosabb tudnivalókról.


[szerkesztés] Lépések

  1. A vegetarianizmusnak többféle irányzata is létezik, melyek közül a köztudatban legelterjedtebbek a hagyományos vegetáriánusok és a vegánok. Míg a vegetáriánus a húst utasítja el étrendjéből, addig a vegánok a hús mellett minden más állati eredetű ételt (tojás, tejtermék) sem fogyasztanak. Ebből az életmódból adódóan hiánybetegségek alakulhatnak ki. A hús mint a legkézenfekvőbb fehérjeforrás hiányát máshonnan kell pótolni és bevinni szervezetünkbe.
  2. Az állati fehérjét növényi fehérjebevitellel pótolhatod. A hús fehérjealternatívája lehet a szója, búzahús vagy esetleg gabonakolbász. A szójával azonban óvatosan! Mértékkel fogyaszd, így megóvhatod magad a káros hatásaitól. Ettől függetlenül, építsd be étrendedbe, ugyanis a szója az egyetlen növényi fehérjeforrás, ami nélkülözhetetlen a szervezeted számára.
  3. Tápanyag-kiegészítőként egyél főtt kölest, barnarizst, zabot, hajdinát, tönkölyt minden mennyiségben.
  4. Több vegetáriánus a halat nem tekinti húsnak, így táplálkozásába is beilleszti. Ha te is ebbe a csoportba tartozol, akkor fogyassz hetente legalább 2-3 alkalommal halat. Omega-3 zsírsav, D, B12, B6 és B2 vitamin tartalmának köszönhetően rendkívül jó hatást fejt ki szervezetünkre.
  5. Mivel a növényi fehérje nehezebben szívódik fel, ezért támogasd C-vitaminnal, amely löketet ad a hatékonyságának. A spárga például több olyan vitamint is tartalmaz, amire egy vegetáriánusnak fokozottan szüksége van. Ha vegetáriánus leszel, ideje megbarátkoznod ezzel a zöldséggel. Ha a szó hallatán első körben már nem a balerinákra asszociálsz, akkor jó úton haladsz.
  6. A vegetáriánusok a hús mellett az erős fűszereket is gyakran a bolt polcain hagyják. Leginkább gyógynövényből készült fűszerekkel (rozmaring, kakukkfű) ízesítenek.
  7. Egyél rostban gazdag ételeket! Felgyorsítja az anyagcserét és laktat.
  8. A száraz hüvelyesek, úgymint a bab, borsó, lencse szintén számos olyan rostot és vitamint tartalmaz, amire kimondottan szükséged lehet, ha a húsmegvonás mellett döntesz.


[szerkesztés] Tippek

  • Ha most állsz át erre az életmódra, nagyon fontos, hogy ne egyik napról a másikra tedd, hanem fokozatosan, folyamatosan csökkentve a húsadagod. Ezzel támogatod a szervezeted a váltásban, ami majd fokozatosan alkalmazkodik az új életmódhoz.
  • Ne rémítsen meg az unalmas ételpaletta. Ma már rengeteg különféle és ízletes receptet találsz a neten. Csak a fantáziád szabhat határt. Fedezz fel olyan zöldségeket is, amelyekre azelőtt furcsán néztél (spárga, tofu…). Nem is fogod érteni, miért nem próbáltad ki hamarabb.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Akarat
  • Kitartás
  • Türelem
  • Húsmentes ételek


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Ne hagyd, hogy D és B12 vitaminhiányod lépjen fel. Ha szükséges, és természetes módon nem tudod megoldani a bevitelüket, akkor vedd magadhoz tabletta formájában.
  • Ha nem vagy elég türelmes és fokozatos az életmódváltásnál, rendkívül megterheled a szervezeted vele. Ne vonj meg egyik napról a másikra mindent magadtól.
  • Vannak bizonyos esetek, betegségek, amikor nem ajánlatos megvonni a húst szervezettől. Erős gázképződés, súlyos allergia esetén például kimondottan hátrányos. Érdemes mélyebben kutatni a témában, vagy egyeztetni a kezelőorvossal.

[szerkesztés] Forrás

Az oldal szerzői

SzNiki