Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Tudatos szülőként posztolni a gyerekről (sharenting)

4 693 bájt hozzáadva, 2019. szeptember 23., 06:01
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell tudatos szülőként posztolni a gyerekről (sharenting)? == Egy gyermek a család életébe rengeteg örömöt és vidámságot hoz. Nem csoda, hogy e…”
== Hogyan kell tudatos szülőként posztolni a gyerekről (sharenting)? ==


Egy gyermek a család életébe rengeteg örömöt és vidámságot hoz. Nem csoda, hogy egyes családtagok ezeket az élményeket szívesen megosztják mindenkivel, még a világhálón is. A „sharenting” egy angol összetett szó, mely a „megosztás” és a „szülőség” szavakat foglalja magába. A világhálón ez egy igen elterjedt jelenség, ezért tudatos szülőként fontos megtalálni az egyensúlyt a túlposztolás és az ízléses anyagok megosztása között.

== Lépések ==
# Szabályok: A gyermekről készült anyagok interneten való megosztásának különböző következményei, írott és íratlan szabályai vannak, melyeket jó, ha megismersz.
#* Szülőként felelősséggel tartozol a gyermeked digitális lábnyomáért.
#*Fontos tudatosítani, hogy annak ellenére, hogy a pici gyermek még nem tud szólni a saját érdekében, a róla készült felvételek megosztása a közösségi felületeken, a későbbiekben az ő személyes jogait sértheti.
#*A gyerekek 13 éves koruktól regisztrálhatnak a népszerű közösségi oldalakon, viszont 18 éves korukig a szülő felelőssége odafigyelni, hogy milyen tartalmakat osztanak meg.
#*Egy zárt, megbízható csoportban (pl. családi levelezésben), ahol az látja a képeket, akiket tényleg ismerünk, biztonságosabb és jobban kézben tartható a posztolt tartalom.
#*Akkor posztolj, ha az a gyermek érdekét szolgálja.
# Következmények:
#*Egy adott tartalom nyilvánosságra hozása hatással fog bírni a gyermek későbbi életére, illetve fejlődésére: például a félmeztelen, pelenkás képek a családtagok számára komoly kincset érő képek lehetnek, viszont a babát, ha felnő, igen zavarba ejtő szituációba hozhatják. Az internet nem felejt.
#*A megosztott képek miatt megalázhatják, piszkálhatják a későbbiekben, ami komoly lelki sebeket ejthet.
#*Ha a gyermek introvertált személyiségtípus, ezt a fajta nyilvánosságot szorongatónak, fenyegetőnek érezheti. Pláne, hogy nem a saját döntéséből kerültek ki az adott tartalmak róla.
# Állíts fel határokat. Ebben segítségedre lehetnek a következő gondolatok:
#* Gondold bele magad a pici helyébe: te szívesen látnál viszont magadról bizonyos képeket nyilvános helyen?
#* Még ha meg is kérdezik a gyereket, hogy nem bánja-e, ha feltesznek róla egy képet/videót valamelyik közösségi portálra, a gyerek érettségétől, életévétől függően nem biztos, hogy érdemi választ tud adni, hogy fel tudja mérni, miről van szó.
# Mindez nem azt jelenti, hogy titkolni kell, hogy van gyermek a családban. Egy-egy jól megválasztott, ízléses, szép kép megosztása valószínű a későbbiekben sem fog problémát jelenteni, ahogy egy-egy közös családi fotó sem. Mindezt döntsd el felelősséggel.

== Tippek ==
Amennyiben mindenképpen szeretnél megosztani valamilyen családi élményt a kicsiről, készíts olyan képeket, melyek ízlésesek, vagy amin nem feltétlenül látszik a gyermek arca.
Még nem járt le a papír alapú képek ideje sem: hívass elő képeket, rendezd fotóalbumba, így a legemlékezetesebb pillanatok meg lesznek őrizve otthon, ahol annak mutatjátok meg, akinek akarjátok.

== Amire szükséged lehet ==
* felelősségtudat
* szabályok felállítása
* jó ítélőképesség


== Figyelmeztetések ==
* Előfordulhat, hogy az egyik családtag a túl aktív a gyermekről készült képek megosztásában. Ilyen esetben is szükséges szólni, még ha nem is szeretnénk konfliktusba kerülni.
* Törvény is foglalkozik a kérdéssel: a szülői felügyeleti jogról, a 2013. évi V. törvény a Polgári törvénykönyvről szóló törvény taglalja a témát, hogy a szülő jogosult dönteni a gyermekről készült fénykép, videó- vagy hangfelvétel posztolása kapcsán.
* Ne legyen rajtad nyomás, hogy amiről nem posztolsz, az meg sem történt.


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [https://hintalovon.hu/hu/cikk/tulposztolo-szulok-es-gyerekeik-avagy-egy-uj-jelenseg-sharenting-wmnhu Túlposztoló szülők]
* [https://europa.eu/youth/hu/article/63/55030_hu Sharenting: büszkeség vagy toxikus magatartás?]
* [https://hintalovon.hu/hu/cikk/hogyan-ne-posztoljon-csalad-gyerekrol Hogyan ne posztoljon gyerekről]
* [https://divany.hu/szuloseg/2019/09/12/sharenting/ Sharenting]
* [https://www.digitaliscsalad.hu/fogalomtar/sharenting-miert-artalmas-ha-tul-sok-kepet-toltunk-fel-a-gyerekunkrol Sharenting: Miért ártalmas ha túl sok képet töltünk fel a gyerekünkről?]

[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
3 568
szerkesztés