Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Könyvtárazni

3 599 bájt hozzáadva, 2014. április 24., 12:05
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{PAGENAME}}? == A vizsgaidőszak és a szakdolgozat leadási határidejének közeledtével mindig aktuális téma, hogy hogyan kell megkeresni és kivál…”
== Hogyan kell {{PAGENAME}}? ==

A vizsgaidőszak és a szakdolgozat leadási határidejének közeledtével mindig aktuális téma, hogy hogyan kell megkeresni és kiválogatni a szükséges szakirodalmat. Ez az útmutató segíthet, ha nincs elég rutinod a könyvtárazással kapcsolatban.

== Lépések ==

# Tájékozódj otthon! Először próbáld felmérni az internet, a tanáraid és hozzáértő ismerőseid segítségével, hogy milyen könyvekre lehet szükséged.
# Kutasd fel, hogy milyen könyvtárak vannak a környékeden, és iratkozz be legalább egybe! Ha egyetemista vagy, próbáld ki a suli könyvtárát, az oda járó diákoknak általában minimális összegbe kerül a regisztráció.
# Ismerd meg a könyvtár rendszerét! Járj körbe, hogy fel tudd mérni, milyen rendszert követ a polcok számozása.
# Használd a könyvtári katalógust! A könyvtárban általában ki vannak helyezve számítógépek, amelyek ingyenesen használhatóak. Ezeken meg tudod keresni, hogy a könyvek, amelyekre szükséged van, megtalálhatóak-e a könyvtárban. A könyv címe mellett az is fel van tüntetve, hogy van-e belőle kölcsönözhető példány, és ha mind ki lett véve, mikorra várható a visszakerülés.
# Egyszerre több könyvet keress! Nem túl praktikus minden könyv után visszaszaladgálni a számítógéphez, és időközben el is foglalhatják mások, ezért jegyzeteld ki egy papírra a szükséges könyvek helyét, és úgy keresd meg őket.
# Ellenőrizd, hogy kölcsönözhető könyvet válassz! Általában vannak olyan könyvek is, amelyek csak helyben használhatóak. Megspórolsz magadnak egy-két felesleges kört, ha ennek időben utánanézel.
# Vidd oda a könyvtáras hölgyhöz a könyveket. Fontos, hogy mindig nálad legyen a könyvtárjegyed, mert különben nem fogod tudni elvinni a kiválasztott olvasnivalókat.
# Időben vidd vissza a könyveket! Ha a kölcsönzési idő után viszed vissza a kölcsönzött dolgokat, büntetést kell fizetned.

== Tippek ==

* A könyvtárak online katalógusát otthon is tudod böngészni. Ellenőrizd, hogy bent van-e a szükséges könyv, mielőtt elindulsz!
* Az egyetemi könyvtárakat általában olyanok is használhatják, akik nem járnak az adott oktatási intézménybe. Telefonálj oda, hogy van-e ilyen lehetőség, és ha igen, vedd igénybe bátran!
* Vannak olyan művek, amelyeket csak helyben lehet használni. Ilyen esetekben se ess kétségbe! Vidd magaddal a laptopod, vagy használd az egyik könyvtári gépet, és készíts jegyzeteket a könyvtárban.
* A kölcsönzések meghosszabbítására általában van lehetőség. Ezt meg tudod tenni telefonon, vagy online a könyvtár honlapján, ha belépsz a kártyádon található azonosítóddal.
* Ha nincs bent a szükséges könyv, kérj rá előjegyzést! Jelezni fogják, ha visszakerült a könyvtárba, és elteszik neked egy rövid időre.

== Amire szükséged lehet ==

* Papír
* Toll
* Pénz a regisztrációhoz
* Könyvtár tagsági kártya

== Figyelmeztetések ==

* Óvatosan a késéssel! Minél később viszed vissza a kikölcsönzött könyvet, annál többet kell majd érte fizetned.

== Kapcsolódó videók ==

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* [http://www.fszek.hu/ Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár]
* [http://www.oszk.hu/ Országos Széchenyi Könyvtár]
* [http://www.lib.uni-corvinus.hu/ Budapesti Corvinus Egyetem Központi Könyvtár]

[[Kategória:Munka-karrier]]
[[Kategória:Művészet-kultúra]]
[[Kategória:Oktatás]]
[[Kategória:Szórakozás-kikapcsolódás]]
8
szerkesztés