Megfelelő nyílászárókat választani lakásunkba

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell Megfelelő nyílászárókat választani lakásunkba?

Az ajtók, ablakok kiválasztásánál sok szempontot figyelembe kell vennünk. Érdemes erre a folyamatra időt szánni, mert ha nem kellő körültekintéssel döntünk, és nem a megfelelő terméket választjuk, azt később nagyon megbánhatjuk.


[szerkesztés] Lépések

  1. Először is vizsgáljuk meg, mekkora helyünk van az ajtónak. Megesik, hogy nincs elég tér az ajtó kinyitásához. Ilyenkor válasszunk harmonika vagy tolóajtót. A harmonikaajtó előnye, hogy nem foglal el helyet az ajtónyíláson kívül. Hátránya viszont, hogy mivel az ajtókereten belül „hajtogatjuk össze”, elfoglalja a nyílás egy részét. A tolóajtó akkor jó megoldás, ha van valamennyi hely az ajtónyílás mellett, ahova kitolhatjuk. Ha nincs elég, válasszunk olyan ajtót, amit két felé lehet nyitni, vagy több lapra van osztva, melyeket egymásra csúsztathatunk. Rendkívül elegáns megoldás az is, ha a falban alakítunk ki helyet az ajtólap számára, bár ehhez nagyobb átalakításra van szükség, ha nem eleve így tervezték a szobát.
  2. A következő szempont az ár-érték arány. Ilyen szempontból a legjobb választás egyértelműen a dekorfóliás ajtó. Kedvező áron kapható és viszonylag jó minőségű. A második a listán a cpl felületű ajtó, ami hasonlít a dekorfóliás ajtóhoz: ugyanúgy egy nyomtatott mintázat kerül egy erős falapra. Kicsit nagyobb ellenállással bír, mint az előbbi, és ennek megfelelően az ára is magasabb. A legelegánsabb megoldás a festett és fafurnéros ajtó. A festett ajtókat rendelésre gyártják, rendkívül esztétikus, de sérülékeny. Nem ideális kisgyermekek mellé. Ugyanez a helyzet a fafurnéros ajtóval, ahol valódi fa réteget ragasztanak egy erős lapra.Nagyon sokan szeretik a tömörfa ajtókat, ami érthető is, mivel ezek masszívak és strapabírók. Hátrányuk lehet, hogy ha nem megfelelő a minőségük, akkor vetemedhetnek. Ezért érdemes alaposan utánanézni a műszaki adatoknak, és nem a lehető legolcsóbb fajtát választani.
  3. Ha az árszintet belőttük, jöhet a környezet feltérképezése. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen helyiségeket választunk el az ajtóval. Ha nedves, párás helyiséghez keresünk ajtót (pl. fürdőszoba), lehetőleg olyan terméket válasszunk, melyet ilyen környezetre terveztek. A tömörfa ajtólap például nem a legalkalmasabb ezekre a helyekre a vetemedés veszélye miatt. Hasznos, ha az ajtón szellőzőrés is van, így tud mozogni a levegő a helyiségben. Akkor is érdemes ezzel számolni, ha van ablaka a szobának, mert télen nem lehet kellőképpen szellőztetni. Ugyanez áll a cirkófűtéses helyiségekre is, itt sem szabad megállítanunk a légáramlást. Speciális esetnek számít, ha pincéhez vagy tároló helyiséghez keresünk ajtót. Ilyenkor a fém ajtó lehet jó megoldás, mivel egyáltalán nem vetemedik. Ugyanúgy lehet használni, mint a fából készült ajtókat, de nem árt neki a nagy hőmérsékletkülönbség a két szoba között. Néha találkozhatunk nem megfelelően megvilágított helyekkel. Ezek általában nem az élettérben helyezkednek el, de ha mégis, akkor érdemes külön gondolni rájuk. Az üveg- vagy üvegbetétes ajtók ilyen esetben jól jöhetnek, mert átengedik a többi szobából jövő természetes fényt, ezért jó választás például ablak nélküli szobákba. Ezeket a termékeket érdemes biztonsági üveggel kérni.
  4. A szín is fontos szempont lehet ajtóválasztáskor. Ilyen szempontból nézve a legjobb választás a festett ajtó lehet, amit gyakorlatilag bármilyen színben kérhetünk. A dekorfóliás és cpl borítású ajtóknál szintén nagy a színválaszték. A festett tömörfa ajtóknál vigyázzunk, ugyanis, ha vetemedni kezd, a festéket is levetheti magáról.
  5. Nemcsak az ajtók, de az ablakok is sokat tesznek hozzá a kényelmünkhöz. Ezek általában három anyagból készülnek: műanyag, fa és alumínium. A műanyag ablakok olcsók, és jó az ár-érték arányuk. Hátrányuk lehet, hogy sok esetben „túl jól” szigetelnek, ezért befülledhet a lakás, ha nem szellőztetünk megfelelően. A fa ablakok a legkedveltebbek közé tartoznak, ezek kicsit drágábbak, és pár évente kezelni kell őket. Cserébe viszont természetes, és a fa folyamatos tágulásának és összehúzódásának köszönhetően egészséges légáramlást biztosítanak a lakásban. A legdrágább megoldás az alumínium ablak. Szinte bármilyen színben kapható, és rendkívül strapabíró, de az ára is pont olyan magasan van, mint a színvonala.

[szerkesztés] Tippek

Ablakok választásánál figyeljünk az alábbi adatokra/tulajdonságokra is.

  • hőszigetelés (mértékegysége W/m2K, annál jobb, minél kisebb)
  • hangszigetelés (mértkegysége dB)
  • tokvastagság (műanyag és alumínium ablaknál a kamrák száma)
  • a profil gyártási helye (tartózkodjunk a feltűnően olcsó profiloktól)
  • vasalat
  • kiegésztő extrák (pl: hibásműködtetés-gátló, résszellőző)


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Gyakori panasz az ajtóknál, hogy egy idő után meghajlik a felület, és nem lehet rendesen becsukni. Ez a hőmérséklet- vagy páratartalom különbsége miatt van, fontos tehát, hogy megfelelő ajtót válasszunk megfelelő helyre.
  • Amikor színről van szó, fontos, hogy jól válasszunk, hiszen jó darabig a szemünk előtt lesz a kiválasztott szín. De az is tény, hogy jobban járunk egy megfelelő, de nem a legideálisabb színnel lefestett ajtóval, mint egy rosszabb minőségű, tökéletes színűvel. Az ajtókat bármikor újra lehet festeni, de a minőséget nem lehet utólag feljavítani.
  • Az ablakoknál sem alkudhatunk meg a rosszabb minőséggel. A folyamatos igénybevétel miatt előbb-utóbb elhasználódnak, és ha alapvetően sem voltak elég felkészültek a feladatra, ez az idő hamar bekövetkezhet. A beltéri ajtókkal ellentétben egy rosszul záró ablak beázást, hideg huzatot és más kellemetlenségeket okozhat, melyeket lehet, hogy csak teljes cserével tudunk orvosolni később.


[szerkesztés] Kapcsolódó videók

Ajtóbeszerelés lépésről-lépésre videónkban


[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

  • Ajtó akciók [1]

Az oldal szerzői

Bauhaus, Hogyankell