Kerti medencét karbantartani

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell kerti medencét karbantartani?

Medence-valasztas.jpg

Ha már beszereztük ideális kerti medencénket a legforróbb napokra vagy épp tervezzük azt, a következő fontos lépés, amire gondolnunk kell: a megfelelő karbantartás. Tippjeink segítségével könnyedén őrizheti meg medencéje tisztaságát, legyen szó puhafalú, merevfalú vagy épp fémvázas változatról.


[szerkesztés] Lépések

  1. A medence vizének felszínén összegyűlő szennyeződések eltávolítására a legmegfelelőbb eszköz a szedőháló. Ez általában egy könnyű, rendkívül praktikus, olcsón beszerezhető medencekiegészítő kellék, ami alkalmas a falevelek és egyéb kisebb szennyeződések eltávolítására.
  2. A medence alján és oldalfalain felgyülemlő, makacsabb szennyeződésekre használhatunk padlótisztító kefét, aminek az alja nem sérti fel a műanyag medencék belsejét sem, vagy medencetisztító porszívót, ami egy gyűjtőzsák segítségével takarít, megelőzve, hogy a szennyeződések visszajussanak a vízbe.
  3. A medence vizét szűrnünk is kell, ami homokszűrős, papírszűrős vagy betétes vízforgatóval történik. Szerencsénkre a vízforgatók számos típus tartozékai, akár már puhafalú medencét is vásárolhatunk homokszűrős vízforgatóval.
  4. Bár a kézi tisztítás elengedhetetlen a karbantartásához, közel sem elegendő: medencénket rendszeresen fertőtlenítenünk is kell. Ehhez a legjobb szert tenni egy úszó vegyszeradagolóra, ami lassan oldódó vegyszertablettájával biztosítja a víz folyamatos fertőtlenítését. Számos típus alsó részén elforgatható karimát találunk, amivel szabályozható a tablettaoldás sebessége. Ezek az eszközök ma már nem feltétlenül egyfunkciósak: bizonyos modellek a fertőtlenítés mellett a helyes pH-érték beállítására, a vízkeménység stabilizálására és algátlanításra is alkalmasak.


[szerkesztés] Tippek

  • Vegyszeres kezelés esetén figyeljünk a klórszint és a pH-érték helyes beállítására! A klórszint 0,3 és 0,6 mg/l, amíg a pH-érték 7,2 és 7,6 között megfelelő! A vegyszert mindig a vízforgató rendszer működése közben adagoljuk, hogy az kellőképp összekeveredjen a vízzel. Amennyiben medencénk nem rendelkezik vízszűrővel, az elkeveredéshez körbejárkálással is hozzájárulhatunk.
  • Használjunk napkollektoros vízmelegítőt! Az azon keresztül keringtetett víz a napsugarak hatására (a napsütés intenzitásától függően) 3-5 Celsius-fokkal melegíti fel a medence vízhőmérsékletét, és még környezetbarát is!
  • Vásároljunk talajtakarót a medence alá, ami megvédi a medencét a talajon lévő szennyeződésektől, továbbá védelmet nyújt az esetleges sérülések ellen is!
  • A felfújható medencéknél a víz cseréje elengedhetetlen, azonban bizonyos merevfalú modellek vízcsere nélkül, szűréssel és vegyszer használatával is tisztán tarthatók.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Medence
  • Tisztítószerek
  • Fertőtlenítő


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Víztisztítás során ne keverjük a vegyszereket!
  • Napos helyen déli 12 és délután 3 óra között próbáljunk tartózkodni a medence használatától a káros UVA- és UVB-sugárzás miatt!


[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell